Արցախը փաստացի անկախ և կայացած պետություն է իր ուժեղ բանակով. Շարմազանովը համոզված է Արցախի միջազգային ճանաչմանը հասնելու հարցում
Արցախի Հանրապետությունը ժողովրդավարական և փաստացի անկախ պետություն է. Անկախ նրանից` միջազգային հանրությունը ճանաչում է Արցախի անկախությունը, թե ոչ, որևէ մեկը չի կարող կասկածի տակ դնել այս հանգամանքը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Այն որ Արցախն այս պահին ժողովրդավարական, անկախ պետություն է, կայացած պետություն է իր պետական համակարգով, ինստիտուտներով, քաղաքացիական հասարակությամբ և ուժեղ բանակով, ապացույցն է այն բանի, որ արցախցիների լկռիվն արդար է եղել»,- նշեց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Նա հավելեց, որ միայն մնում է հասնել արցախյան հիմնախնդրի արդարացի լուծմանը, երբ Արցախի բնակչությունը ինքնուրույն կորոշի  սեփական ճակատագիրը: «Մենք պետք է հասնենք Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչմանը: Ես համոզված եմ, որ մենք դրան հասնելու ենք »,- եզրափակեց Շարմազանովը:

Арцах фактически независимое и состоявшееся государство со своей сильной армией – Шармазанов уверен в международном признании Арцаха
Арцах фактически независимое и состоявшееся государство. Независимо от то, признает международное сообщество или нет, никто не может поставить под сомнение это обстоятельство.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 сентября АРЦАХПРЕСС - В беседе с Арменпресс такое мнение высказал вице-спикер НС РА Эдуард Шармазанов.
«То, что Арцах сегодня демократическое, независимое, состоявшееся государство со своей государственной системой, институтами, гражданским обществом и сильной армией – доказательство тому, что борьба арцахцев была справедливой», - отметил он.
Шармазанов добавил, что остается только достичь справедливого решения арцахской проблемы, когда народ Арцаха будет сам решать собственную судьбу. «Я уверен, что мы добьемся международного признания Арцахской республики», - сказал Шармазанов.