ԱրՊՀ-ում տեղի է ունեցել թվային մարքեթինգի և էմոցիոնալ վաճառքների թեմայով դասախոսություններ
Ոչ ֆորմալ կրթության ծրագրի շրջանակներում այսօր Արցախի պետական համալսարանում տեղի է ունեցել հանդիպում բիզնես փորձագետ, Ayvazyan & Partners բիզնեսի կառավարման ընկերության հիմնադիր Վահե Այվազյանի և թվային մարքետինգի մասնագետ, ֆիզիկոս Մկրտիչ Լազիևի հետ:
ԱրՊՀ-ում տեղի է ունեցել   թվային մարքեթինգի  և էմոցիոնալ վաճառքների թեմայով դասախոսություններ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ բացման խոսքում միջոցառմանը ԱրՊՀ ռեկտոր Մանուշ Մինասյանը կարևորել է ոչ ֆորմալ կրթության ծրագիրը և ավելացրել, որ այն հնարավորություն է տալիս ընդլայնել ուսանողների մտահորիզոնն ու մասնագիտական նոր գիտելիքներ ձեռք բերել:
Խոսելով թվային մարքետինգի հնարավորությունների մասին՝ Մկրտիչ Լազիևը նշել է, որ Հայաստանում գործում են մի շարք ընկերություններ, որոնք իրենց աշխատանքում օգտագործում են թվային մարքետինգը:
Մ. Լազիևը հայկական ընկերությունների փորձի հիման վրա ցույց է տվել այն կարևոր տարրերը, որոնք անհրաժեշտ են բիզնես ոլորտը զարգացնելու համար: Այդ տարրերի մեջ նա կարևորել է վաճառքը, արտադրանքը և հաճախորդներին մշտական դարձնելը:
Իսկ բիզնես փորձագետ, «Ayvazyan & Partners» բիզնեսի կառավարման ընկերության հիմնադիր Վահե Այվայզյանը հանդես է եկել «էմոցիոնալ վաճառքներ» թեմայով դասախոսությամբ: Նա ներկայացրել է, թե ինչ է « էմոցիոնալ վաճառքը», և նշել հիմնական ձևակերպումները:
«Առօրյայում բոլորս ենք էմոցիաներով առաջնորդվելով՝ գնում այս կամ այն ապրանքը, մեր սիրած գույնի, թարմության, կանխակալ վերաբերմունքի, կամ էլ լսելով ապրանքի գովազդի մասին»,- նշել է բանախոսը և ներկայացրել օրինակներ, որոնցում ընդգծվում են մարդու վարքը, ապրումները (հիացմունք, բավականության, հարմարավետության զգացում), երբ նա ձեռք է բերում որևէ ապրանք:
Բիզնես փորձագետն ուսանողներին խորհուրդ է տվել անհատապես ճանաչել հաճախորդին, ծանոթ լինել նրա նախասիրություններին, կերպարին, ինչն էլ հնարավորություն է տալիս իրականացնել էմոցիոնալ վաճառք՝ մեծացնելով վաճառքի ծավալները: Նա նշել է, որ մարդկանց էմոցիաների վրա ազդելու հմտությունը մարքեթինգային ժամանակակից գործիքներից է և ադրադարձել է նաև համացանցում էմոցիոնալ վաճառքներ իրականացնելու առանձնահատկություններին:

В AрГУ прошли лекции на тему цифрового маркетинга и эмоциональных продаж
Сегодня в Арцахском государственном университете в рамках программы неформального образования состоялась встреча с бизнес-экспертом, основателем компании по управлению бизнесом Ayvazyan & Partners Ваге Айвазяном и специалистом по цифровому маркетингу, физиком Мкртичем Лазиевым.
СТЕПАНАКЕРТ,  14 сентября АРЦАХПРЕСС - Как передает корреспондент «Арцахпресс», в своем вступительном слове ректор АрГУ Мануш Минасян отметила большое значение программы неформального образования, добавив, что она дает возможность расширить кругозор студентов и получить новые профессиональные знания.
Говоря о возможностях цифрового маркетинга, Мкртич Лазиев отметил, что в Армении действует целый ряд компаний, которые в своей работе используют цифровой маркетинг. На основании опыта армянских компаний М. Лазиев продемонсстрировал ключевые элементы, необходимые для развития бизнеса.  Среди них  подчеркнул важность продажи, производства и обеспечения клиентов покупателей.
Ваге Айвазян, выступил с лекцией «Эмоциональные продажи». Он представил, что из себя представляет «эмоциональная продажа» и отметил основные ее составляющие.
«В повседневности мы руководствуемся эмоциями, покупаем товар  любимого цвета, исходим из его свежести и в соответствии с нашим предвзятым отношением или услышав рекламу продукта», - сказал лектор и привел примеры  поведения и эмоций человека (восхищение, удовлетворение, чувство комфорта), когда он приобретает какие-либо товары.
Бизнес-эксперт посоветовал студентам проявлять индивидуальный подход к каждому клиенту, ознакомиться с его предпочтениями, имиджем , что позволит осуществить эмоциональные продажи, увеличивая при этом объемы продаж. Он отметил, что  умение влиять на эмоции людей является одним из современных маркетинговых инструментов, а также остановился на  особенностях эмоциональных продаж в Интернете.