Եվրոպայի հայերը 1,23 միլիոն եվրո կներդնեն Հեռուստամարաթոն 2017-ին
Նոյեմբերի 15-19 Ֆրանսիայում Հեռախոսամարաթոնն էր, որին մասնակցել են Հիմնադրամի Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Շվեյցարիայի եւ Հունաստանի տեղական մարմինները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամից  հայտնում են, որ 4 օր շարունակ Հիմնադրամի կամավորները զանգահարում էին եվրոպական երկրներում ապրող հայերի ընտանիքներին եւ կազմակերպութուններին՝ ներկայացնելով Հիմնադրամի՝ նոյեմբերի 23-ին կայանալիք Հեռուստամարաթոն «Բերքառատ Արցախ» թեման եւ նպատակները։
Ավելի քան 9900 եվրոպահայ ընտանիք եւ կազմակերպություն միացել է հանգանակություններին, եւ այսպիսով Եվրոպայի հայերի կողմից կատարված ներդրումը Հեռուստամարաթոն 2017-ին կկազմի 1,23 միլիոն եվրո։ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ամենամյա հեռուստամարաթոնին ընդառաջ Հիմնադրամի տեղական մարմինները տարբեր երկրներում կազմակերպում են նմանօրինակ երեկույթներ՝ գումար հավաքագրելու համար։
«Բերքառատ Արցախ» խորագիրը կրող Մարաթոնի թեման Արցախի ոռոգման համակարգի կառուցումն է եւ արեւային էներգետիկ կայանների տեղադրումը։

Европейские армяне выделят 1,23 млн. евро для Карабаха
Во Франции 15 – 19 ноября состоялся телефонный марафон Всеармянского фонда «Айастан», в котором приняли участие его местные органы во Франции, Германии, Швейцарии и Греции.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 ноября АРЦАХПРЕСС - Как сообщили в офисе Всеармянского фонда «Айастан», волонтеры фонда в течение 4 дней звонили семьям армян, проживающих в Европе, а также в разные организации, представляя тему и цели предстоящего телемарафона «Урожайный Арцах», который должен состояться 23 ноября.
В результате проделанных работ свыше 9900 семей и организаций присоединились к процессу пожертвований. Таким образом, вклад европейских армян в телемарафон – 2017 составит 1,23 млн. евро. Накануне телемарафона местные органы фонда в разных странах организовывают вечера для сбора денег.
Все вырученные средства пойдут на строительство новой оросительной сети и установку солнечных электростанций в Карабахе.