Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է Հունաստանի ԱԳ նախարար Նիկոս Կոձիասին
Հայաստանի Հանրապետության արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, ով դեկտեմբերի 12-ին պաշտոնական այցով ժամանել է Աթենք, առանձնազրույց է ունեցել Հունաստանի ԱԳ նախարար Նիկոս Կոձիասի հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հանդիպումից հետո՝ նախարար Կոձիասի ուղեկցությամբ՝ Հունաստանի ԱԳՆ համաժողովների սրահում Էդվարդ Նալբանդյանը հանդես եկավ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության, հրատապ միջազգային և տարածաշրջանային հիմնախնդիրների և դրանց լուծման ուղիների վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումների մասին ծավալուն ելույթով։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչության հաղորդմամբ՝ Էդվարդ Նալբանդյանի դասախոսությանը ներկա էին Հունաստանի արտգործնախարարության ղեկավար անձնակազմը, Աթենքում հավատարմագրված դեսպաններ, անվանի գիտնականներ, քաղաքագետներ, վերլուծաբաններ, լրագրողներ։
Իր խոսքում նախարար Նալբանդյանն անդրադարձավ հայ և հույն ժողովուրդների բազմադարյա հարաբերություններին, Հայաստանի և Հունաստանի միջև դիվանագիտկան հարաբերությունների հաստատումից ի վեր անցած 25 տարիների ընթացքում գրանցված ձեռքբերումներին։
ԵՄ հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի լույսի ներքո Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությղան ղեկավարը ներկայացրեց Հայաստան - Եվրոպական միություն ընդլայնվող հարաբերությունները։
Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձավ մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման միջազգային ջանքերում Հայաստանի առաջնորդող դերակատարությանը։
ՀՀ արտգործնախարարի ելույթում կարևոր տեղ էր հատկացված ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների համատեղ ջանքերին, հանգուցալուծման գործընթացի վերջին զարգացումներին։

Armenian foreign minister Edward Nalbandyan had a private meeting with foreign minister of Greece Nikos Kotzias during his official visit to Athens, the foreign ministry informed.
Armenian FM meets Greek counterpart in Athens
STEPANAKERT, DECEMBER 13, ARTSAKHPRESS:After the meeting the Armenian FM delivered speech at the conference hall of the Greek foreign ministry talking about Armenia’s foreign policy, international and regional urgent issues and Armenia’s approaches on their solution ways.
FM Nalbandyan’s lecture was attended by the leadership of the Greek foreign ministry, ambassadors, renowned scientists, political scientists, analysts and reporters.
In his speech the Armenian FM touched upon the Armenian-Greek centuries-old relations, the achievements recorded over the past 25 years since the establishment of diplomatic relations between Armenia and Greece.
He also touched upon the Armenia-EU expanding relations in the context of the new agreement signed on November 24 in Brussels.
FM Nalbandyan highlighted Armenia’s leading role in international efforts on preventing the crimes against humanity.
The FM’s speech also focused on the joint efforts of Armenia and the OSCE Minsk Group Co-Chair countries aimed at peacefully settling the Karabakh conflict, as well as the recent developments over the conflict settlement.