Հայաստանը կհետախուզի սահմանամերձ տարածքները տիեզերական լուսանկարների միջոցով
«Գեոկոսմոս» ՓԲԸ-ին Կառավարության պահուստային ֆոնդից շուրջ 300 մլն դրամի հատկացման նպատակն է ընդլայնել Հայաստանի հետախուզական հնարավորությունները կոնկրետ տիեզերական տեխնոլոգիաների միջոցով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ մեկնաբանելով նախօրեին կառավարության կայացրած որոշումը:
Նա ընդգծեց, որ դա գաղտնի գործառույթ եւ ավելին, քան նշված է կառավարության որոշման մեջ, ինքն ասել չի կարող: «Կարծում եմ՝ որոշման մեջ ասվել է բավական շատ բան»,-ընդգծեց Հովհաննիսյանը՝ չմանրամասնելով, թե արդյոք Հայաստանը կարող է հետագայում ունենալ նաեւ իր արբանյակը՝ հետախուզական նպատակներով օգտագործելու համար:
Նշենք, որ կառավարության դեկտեմբերի 21-ի որոշմամբ, Կառավարության 2017 թվականի պահուստային ֆոնդից «Գեոկոսմոս» ՓԲԸ-ին է փոխանցվում շուրջ 300 մլն դրամ: Որոշման հիմնավորման մեջ նշվում է, որ դրա նպատակն է «Գեոկոսմոսի» ընդունիչ կայանի ծրագրատեխնիկական համալիրի աշխատունակ վիճակի բերելու համար արդիականացման եւ շահագործման կառավարման կարգավորման նպատակով պայմանների ապահովումը:
Որպես ակնկալվող արդյունք նշվում է, որ կիրականացվի Հայաստանի եւ հարեւան պետությունների սահմանամերձ տարածքների օպերատիվ հետախուզման` տիեզերալուսանկարների օգտագործմամբ, համար պայմանների ապահովումը:

Пресс-секретарь министра обороны: Сотрудничество с «Геокосмос» расширит разведывательные возможности
Решение касательно сотрудничества с ЗАО «Геокосмос» расширит разведывательные возможности Армении, в особенности посредством космических технологий.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 декабря АРЦАХПРЕСС - Об этом заявил пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованисян, комментируя по просьбе корреспондента Новости Армении - NEWS.amпринято накануне правительством Армении решение.
Ованисян подчеркнул, что детали соглашения не подлежат огласке, и больше того, что указано в решении правительства, он сообщить не может. «Думаю, в решении и так сказано достаточно», - заметил Ованисян.
Отметим, что решением правительства из резервного фонда ЗАО «Геокосмос» будет передано около 300 млн драмов. Целью является обеспечение условий для приведения в рабочее состояние, модернизации и эксплуатации программно-технического комплекса станции «Геокосмос». В качестве ожидаемого результата рассматривается возможность оперативной разведки территории Армении и приграничных территорий соседних стран с помощью снимков из космоса. Компания «Геокосмос» создана в прошлом месяце.