Ղազախստանի ԱԳ նախարարը դատապարտում է Հյուսիսային Կորեայի վարած անպատասխանատու քաղաքականությունը
Կորեայի Ժողովրդա-Դեմոկրատական Հանրապետության (ԿԺԴՀ) քաղաքականությունը խաթարում է առանց միջուկային զենքի ապագայի ապահովմանը ուղղված հավաքական ջանքերը, հայտարարել է Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարար Կայրատ Աբդրախմանովը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Տարածաշրջանում անվտանգության սպառնալիքներից մեկը ԿԺԴՀ-ի միջուկահրթիռային ծրագիրն է», - այս մասին Ղազախստանի խորհրդարանի Ստորին պալատում կառավարական ժամի ընթացքում ասել է Աբդրախմանովը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Նա նշել է, որ «Ղազախստանը ուշադիր հետեւում է Հյուսիսային Կորեայի միջուկային ծրագրի շուրջ լարված իրավիճակի զարգացմանը»:
«Մենք կիսում ենք Փհենյանի վարած անպատասխանատու քաղաքականության համընդհանուր դատապարտումը, որը խոչընդոտում է առանց միջուկային զենքի ապագայի ապահովման ուղղությամբ գործադրվող կոլեկտիվ ջանքերը», - եզրափակել է Աբդրախմանովը:
Ավելի վաղ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը Հյուսիսային Կորեայի վրա ճնշում գործադրելու նպատակով նոր բանաձեւ էր ընդունել: Բանաձեւ պատասխան դարձավ  վերջերս ԿԺԴՀ-ի կողմից իրականացված «Խվասոն-15» միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռի փորձարկմանը:
Նշենք,որ նոր սահմանափակումներ են կիրառվել Հյուսիսային Կորեային հում նավթի եւ նավթի վերամշակման արտադրանքի մատակարարման համար: Նախատեսվում է նաեւ 2 տարվա ընթացքում տեղահանել բոլոր երկրներից ժամանած աշխատանքային միգրանտներին:

Глава МИД Казахстана осуждает безответственную политику КНДР
Политика КНДР подрывает коллективные усилия по обеспечению безъядерного будущего, заявил министр иностранных дел Казахстана Кайрат Абдрахманов, передает РИА Новости.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 декабря АРЦАХПРЕСС - «Одной из угроз безопасности в регионе является ракетно-ядерная программа КНДР», — сказал Абдрахманов в ходе правительственного часа в мажилисе (нижней палате) парламента Казахстана.
Он заявил, что «Казахстан внимательно следит за развитием напряженной ситуации вокруг северокорейской ядерной программы».
«Мы разделяем всеобщее осуждение безответственной политики Пхеньяна, подрывающей коллективные усилия по обеспечению безъядерного будущего», — заключил Абдрахманов.
Ранее СБ ООН принял новую резолюцию по оказанию давления на Северную Корею в ответ на ее недавнее испытание межконтинентальной баллистической ракеты "Хвасон-15". Введены новые ограничения на поставки сырой нефти и продуктов нефтепереработки в КНДР, предусмотрена депортация северокорейских трудовых мигрантов из всех стран в течение двух лет.