Սերժ Սարգսյանի պաշտոնական այցը Վրաստան ավարտվել է վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլիի հետ հանդիպմամբ
Սերժ Սարգսյանը Վրաստան պաշտոնական այցի շրջանակներում այսօր առանձնազրույց է ունեցել Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլիի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ հանրապետության Նախագահը և վարչապետ Կվիրիկաշվիլին գոհունակությամբ են փաստել երկու բարեկամ երկրների միջև դինամիկ զարգացող ու տարեցտարի ամրապնդվող հարաբերությունները, այդ համատեքստում նշելով նաև առևտրատնտեսական ոլորտում անցնող տարում հայ-վրացական համագործակցության արդյունքում արձանագրված նկատելի առաջընթացը, ակտիվ փոխգործակցությունը զբոսաշրջության, էներգետիկայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և մի շարք այլ բնագավառներում: Զրուցակիցների համոզմամբ, հայ-վրացական բարձր մակարդակի շփումները լավ նախադրյալներ են ստեղծել գործընկերության նորանոր ուղղություններ նախանշելու համար:
Վրաստանի կառավարության ղեկավարը նշել է, որ չնայած Հայաստանն ու Վրաստանը այս տարի նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների 25-ամյակը, այնուամենայնիվ, երկու երկրների հարաբերություններն ունեն դարերի պատմություն և դրանք, ըստ վարչապետ Կվիրիկաշվիլիի, միշտ եղել են այնքան ջերմ ու բարիդրացիական, որքան այսօր են: Վրաստանի վարչապետը շնորհավորել է Նախագահ Սարգսյանին և ամբողջ հայ ժողովրդին գալիք տոների կապակցությամբ, մաղթել Հայաստանին խաղաղություն և կայուն զարգացում:
Հանրապետության Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել, որ հայ և վրացի ժողովուրդների անցած բազմադարյա ուղին պարտավորեցնում է երկու երկրների իշխանություններին իրենց վստահված ժամանակահատվածում ազնվորեն ծառայել ի բարօրություն երկու ժողովուրդների:
Նախագահը փոխադարձաբար շնորհավորել է վարչապետ Կվիրիկաշվիլիին և վրացի ժողովրդին Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ՝ մաղթելով բարձր տրամադրություն և լավատեսություն երկրի զարգացման ու բարեկեցության հարցում:
Հանդիպմանը կողմերը քննարկել են տարբեր ոլորտներում երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ընթացքն ու հեռանկարը, ինչպես նաև մոտ ապագայում նախատեսված՝ Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլիի պաշտոնական այցը Հայաստան:
Ավարտելով երկօրյա պաշտոնական այցը Վրաստան՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը վերադարձել է Երևան: Սերժ Սարգսյանին և տիկին Ռիտա Սարգսյանին օդանավակայանում ճանապարհել է Վրաստանի նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլին

Серж Саргсян и Георгий Квирикашвили подчеркнули серьезный прогресс в торгово-экономическом сотрудничестве Армении и Грузии
Официальный двухдневный визит президента Армении Сержа Саргсяна в Тбилиси завершился встречей с премьер-министром Грузии Георгием Квирикашвили. Подробности передает пресс-служба главы армянского государства.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 декабря АРЦАХПРЕСС - Собеседники с удовлетворением отметили, что отношения двух дружественных стран динамично развиваются и укрепляются из года в год. Они подчеркнули существенный прогресс в торгово-экономическом сотрудничестве Армении и Грузии за 2017 год, активное взаимодействие в сферах туризма, энергетики, информационных технологий и др. Стороны уверены, что активные контакты на высоком уровне служат хорошей предпосылкой для обозначения новых направлений партнерства.
Премьер Грузии отметил, что, хотя в этом году отмечалось 25-летие установления дипломатических отношений, однако связи двух стран имеют многовековую историю и всегда отличались такой же теплотой и доброжелательностью, как и сегодня. Он также поздравил президента С. Саргсяна и народ Армении с предстоящими праздниками, пожелав мира и стабильного развития.
С. Саргсян выразил благодарность за теплый прием и подчеркнул, что пройденный армянским и грузинским народами многовековой путь обязывает власти двух государств в вверенное им время честно служить во благо двух народов.
Президент поздравил премьер-министра Грузии Квирикашвили и грузинский народ в связи с предстоящими праздниками – Рождеством и Новым Годом, пожелав хорошего настроения и оптимизма в вопросе развития и благосостояния страны.
Стороны обсудили перспективы и процесс развития двусторонних отношений в различных сферах, в том числе вопросы, связанные с планируемым в ближайшее время визитом премьер-министра Грузии в Армению.
Завершив двухдневный визит в Грузию, делегация во главе с Сержем Саргсяном вернулась в Ереван. Президент Грузии Георгий Маргвелашвили проводил С. Саргсяна и первую леди Риту Саргсян в аэропорту.