Հայաստանում մեկնարկել են ռուսական ռազմակայանի հրամանատարների՝ 2018 թվականի առաջին հավաքները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացրել են ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունից, զորամիավորման հրամանատար գնդապետ Վլադիմիր Ելկանովի ղեկավարությամբ անցկացվող եռօրյա պարապմունքների ընթացքում տեսական ու գործնական դասընթացներ կկազմակերպվեն սպաների կայազորային տան ակումբում եւ «Կամխուդ» ու «Ալագյազ» զորափորձարաններում: Սպաներին կներկայացվեն ուսումնական պրոցեսի կազմակերպման ժամանակակից պահանջները հակառակորդի կողմից զանգվածային բնաջնջման զենքի օգտագործման դեպքում հետախուզական-հարվածային (կրակային) կոնտուրների կիրառման հաշվառմամբ: Գործնական պարապմունքներում կշարադրվեն հիմնական պահանջները ենթակա ստորաբաժանումների հետ պարապմունքներ անցկացնելիս՝ ցուցադրելով տակտիկական խմբի գործողությունները պաշտպանության եւ հարձակման ժամանակ, երթեր եւ տարբեր զորաշարժեր կատարելիս:
Հավաքների ընթացքում սպաները կմասնակցեն 50 գործնական ու տեսական պարապմունքների, որոնց ավարտին նրանք ատեստավորում կանցնեն մեթոդիկայից, տեսությունից ու պրակտիկայից, 30-ից ավելի նորմատիվներ կհանձնեն ուսուցման հիմնական առարկաներից եւ կլուծեն շուրջ տասը տակտիկական խնդիր: Սպայական հրամանատարական հավաքներում ներգրավված են հարյուրից ավելի սպաներ եւ շուրջ 50 միավոր հատուկ ռազմական տեխնիկա, այդ թվում՝ կործանիչ, բանակային ու անօդաչու ավիացիա:

В Армении стартовали первые командирские сборы ЮВО в 2018 году
На российской военной базе Южного военного округа (ЮВО), дислоцированной в Армении, начались первые в 2018 году командирские сборы с командирами батальонов их заместителями.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 января АРЦАХПРЕСС - Как сообщает пресс-служба ЮВО, в течение трех дней на занятиях под руководством командира соединения полковника Владимира Елканова, пройдут теоретические и практические курсы в клубе гарнизонного дома офицеров и на полигонах «Камхуд» и «Алагяз».
Офицерам будут доведены современные требования по организации учебного процесса с учетом применения методики разведывательно-ударных (огневых) контуров при применении противником оружия массового поражения. На практических занятиях будут доведены основные требования при проведении занятий с подчиненными подразделениями с демонстрацией действий тактической группы в обороне, наступлении, при совершении маршей и различных маневров.
В ходе сборов офицеры примут участие в 50 практических и теоретических занятиях, по окончанию которых они пройдут аттестацию по методике, теории и практике, где сдадут более 30 нормативов по основным предметам обучения и решат около 10 тактических задач.
К участию в офицерских командирских сборах привлечено более 100 офицеров и около 50 единиц военной специальной техники, в том числе истребительная, армейская и беспилотная авиация.