Ստանիսլավ Տարասովն առաջիկայում արցախա-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի սրում չի կանխատեսում
Ռուս քաղաքագետ Ստանիսլավ Տարասովը թեպետ ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ տարվող բանակցային գործընթացում առարկայական փոփոխություններ չի տեսնում, այնուամենայնիվ, 2017 թվականը դրական է համարում այնքանով, որ տեղի չունեցավ հակամարտության սրում եւ չկրկնվեց 2016 թվականի ապրիլը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նրա խոսքով՝ 2017 թվականին բանակցային գործընթացը բավականին դժվարությամբ էր առաջ գնում. այն, ինչ հարկավոր է կողմերին այս փուլում, բանակցային նոր ձեւաչափն է:
«Այո, այս ընթացքում  առաջ քաշվեցին մի շարք նոր պայմաններ, որոշակի փոխզիջումային տարբերակներ, սակայն, ամեն դեպքում, այն բուն առարկան, որի մասին խոսվում է բանակցությունների ժամանակ, Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացումն է»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետը՝ ինչպես նախկինում, այժմ եւս ընդգծելով, որ ցանկալի է Ստեփանակերտի ներգրավվածությունը բանակցային գործընթացին:
«Անգամ եթե այդ պայմանավորվածությունների իրականացման վերաբերյալ համաձայնագիր ստորագրվի, միեւնույնն է, դրանք իրականացնել հնարավոր չի լինի առանց Ստեփանակերտի ներգրավվածության թե՛ տեխնիկական, թե՛ այլ մակարդակներով: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, որոնք հանդիսանում են միջնորդներ, դիվանագիտություն են իրականացնում Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ եւ լինում են նաեւ Ստեփանակերտում,  այսինքն՝ եթե դիվանագիտական լեզվից անցում կատարեք սովորականի, դա նշանակում է, որ նրանք փաստացիորեն ճանաչում են  Ստեփանակերտը որպես հակամարտության կողմ, եւ պետք է նրա հետ եւս բանակցություններ վարել»,-նշեց նա:
Քաղաքագետի դիտարկմամբ՝  Ադրբեջանում առաջիկայում կայանալիք նախագահական ընտրությունների հետ կապված՝ նախագահ Իլհամ Ալիեւը ցանկանում է պահպանել բանակցողի դիրքերը եւ կարմիր գիծը չանցնել: Այդ իսկ պատճառով, Ստանիսլավ Տարասովն առաջիկայում իրավիճակի լուրջ սրում չի կանխատեսում:
«Ադրբեջանում տեղի ունեցող ներքին քաղաքական գործընթացներն այդքան էլ հեշտ չեն: Արեւմուտքը այդքան էլ լավ չի նայում «հավերժ ղեկավարի» գաղափարին, քանի որ  այն ցանկանում է տեսնել հստակ ժողովրդավար գործընթաց»,-ասաց Ստանիսլավ Տարասովը՝ եւս մեկ անգամ հիշեցնելով, որ բանակցությունները պետք  է վարել համեմատաբար կայուն իրավիճակում:

Russian political scientist doesn’t predict escalation of situation in Artsakh-Azerbaijan border in future
Despite not seeing substantial changes in the negotiation process over the Nagorno Karabakh conflict, Russian political scientist Stanislav Tarasov considers 2017 positive in a sense that no escalation of the conflict happened and the April of 2016 was not repeated.
STEPANAKERT, JANUARY 16, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:According to him, in 2017 the negotiation process was moving forward with a quite difficulty: what is necessary to the sides at this stage is the new negotiation format.
“Yes, during this time a number of new conditions, some mutual concession options were proposed, but, in any case, the main subject that is talked about during the negotiations is the implementation of the Vienna and St. Petersburg agreements,” the political scientist told Armenpress, once again stressing that Stepanakert’s involvement in the negotiation process is desirable.
“Even if an agreement is signed over the implementation of these agreements, it would be impossible to implement them without Stepanakert’s involvement both at the technical and other levels. The OSCE Minsk Group Co-Chairs, as mediators, conduct diplomacy between Baku and Yerevan and they also visit Stepanakert, in other words, if we pass from the diplomatic language to an ordinary one, it means that they actually recognize Stepanakert as a party to the conflict, and they should also hold negotiations with it,” he said.
According to the Russian political scientist, president Ilham Aliyev, in connection with the upcoming presidential elections in Azerbaijan, wants to keep the positions of the negotiator and not to cross the red line. That’s why the political scientist doesn’t predict serious escalation of the situation in the future.
“The ongoing internal political processes in Azerbaijan are not so easy. The West doesn’t welcome the idea of “forever leader” as it wants to see a concrete democratic process,” Stanislav Tarasov said, once again stating that the negotiations should be held at relatively stable situation.