Բանակում միջանձնային հարաբերությունների արդյունքում տեղի ունեցող սպանությունների թիվը նվազել է 2 անգամ. նախարար
2017 թվականին, 2015 թվականի համեմատ, միջանձնային հարաբերությունների արդյունքում տեղի ունեցող սպանությունների թիվը նվազել է 2 անգամ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին այսօր՝ հունվարի 24-ին հրավիրած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է ԱՀ պաշտպանության նախարար Լևոն Մնացականյանն՝ ընդգծելով, որ հաշվի առնելով 2016 թվականի ապրիլին տեղի ունեցած ռազմական գործողությունները, 2017 թվականին արձանագրված միջադեպերի համեմատականն անց է կացվել 2015 թվականի հետ: Միջադեպերի քանակն աճել է 1-ով, սակայն կորուստների քանակը նվազել 9-ով: 116-ով նվազել են նաև վիրավորման դեպքերը:
«Արցախպրես»-ի այն հարցին, թե միջանձնային հարաբերությունների արդյունքում տեղի ունեցող սպանությունները բացառելու նպատակով ՊԲ-ի կողմից ի՞նչ աշխատանքներ են տարվել 2017 թվականին, Լ. Մնացականյանն ասել է, որ հիմնական աշխատանքի ուղղությունն է, որպեսզի զորակոչվելուց հետո ավելի մանրակրկիտ ուսումնասիրվի տվյալ զինծառայողը, իսկ պաշտոնի նշանակելիս՝ ընտրությունը ճիշտ կատարվի:
«Այդ ուղղությամբ մենք աշխատում ենք: Սակայն պետք է շարունակենք ավելի խիստ պայքարել բանակում առկա արատավոր երևույթների դեմ: Այս գործում փորձում ենք ընդգրկել նաև իրավապահ մարմիններին, մասնավորապես՝ ռազմական ոստիկանությանը և քննչական ծառայությանը»,- նշել է Լ. Մնացականյանը և ավելացրել, որ հիմնականում զինվորների հետ աշխատանքներ տանում են անձնակազմի հետ տարվող աշխատանքների գծով սպայական կազմը, հոգևոր սպասավորները և իրավաբանները:

Artsakh Defense Minister: Number of homicides resulting from interpersonal relations in army reduced twice
In 2017, as compared to 2015, the number of homicides resulting from interpersonal relations in army reduced twice.
STEPANAKERT, JANUARY 24, ARTSAKHPRESS:On Wednesday Artsakh Defense Minister, Levon Mnatsakanyan, said the abovementioned during his press conference. He noted that taking into accounts military operations occurred in April of 2016, number of incidents registered in 2017 was compared with that of 2015. The number of incidents has increased by 1, however, losses reduced by 9. Number of injuries dropped by 116.
Answering the question of Artsakhpress correspondent concerning measures taken by the army in 2017 to exclude cases of homicide resulting from interpersonal relations, Levon Mnatsakanyan said that for this purpose they observe soldiers after the draft and appoint the right person to a post.
“We are working in this direction. We try to involve law enforcement bodies in the process, in particular, military police and investigation service,’’ the Minister said.