Իսրայելը պատրաստվում է Լիբանանի սահմանի երկայնքով պատի նոր հատված կառուցել
Իսրայելը պատրաստվում է Լիբանանի սահմանի երկայնքով բաժանող պատ կառուցել, այս մասին նշված է Լիբանանի նախագահ Միշել Աունի հայտարարության մեջ, որը նա կատարել է ՄԱԿ Լիբանանի հարցով համակարգող Փերնիլ Կարդենի հետ հանդիպումից հետո, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Իսրայելը վերջերս նախաձեռնեց ենթակառուցվածքների ստեղծում  «երկնագույն գծի» (ՄԱԿ կողմից ճանաչված Իսրայելի եւ Լիանանի սահմանը) արեւելյան եւ արեւմտյան հատվածներում բաժանող պատի կառուցման համար»,- հայտարարել է Աունը:
«Լիբանանը համարում է, որ «երկնագույն գիծը» չի համապատասխանում Լիբանանի եւ պաղեստինյան տարածքների միջազգային սահմանին»,- հավելել է նա:
Իսրայելը Լիբանանի սահմանին բետոնե պատի կառուցումը սկսել է 1948 թվականին եւ մինչեւ հիմա իր բնակավայրերի շուրջ պաշտպանական գծեր է ստեղծում:
Իսրայելում պատնեշային այս կառույցները ահաբեկչության դեմ պայքարի ամենաարդյունավետ միջոցն են համարում եւ նախընտրում են անվանել «անվտանգության պարիսպ»:

Израиль собирается построить новую секцию стены вдоль границы с Ливаном
Израиль готовится построить разделительную стену вдоль своей границы с Ливаном, говорится в заявлении ливанского президента Мишеля Ауна, которое он сделал после встречи с координатором ООН по Ливану Перниль Кардель, передает РИА Новости.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 февряля АРЦАХПРЕСС - «Израиль недавно прибегнул к созданию инфраструктуры для строительства разделительной стены в восточном и западном секторах на «голубой линии» (граница Израиля и Ливана, признанная ООН)», — заявил Аун.
«Ливан считает, что «голубая линия» не соответствует международной границе между Ливаном и палестинскими территориями», — добавил глава Ливана.
Израиль впервые начал возведение бетонной стены на ливанской границе в 1948 году и до сих пор создает линии обороны вокруг своих поселений.
Систему заградительных сооружений, физический барьер на пути палестинских боевиков, в Израиле считают одним из самых эффективных средств борьбы с террором и предпочитают называть «забором безопасности». Он возводится вдоль границ Западного берега реки Иордан, заходя на отдельных участках вглубь земель палестинцев и опоясывая крупнейшие их города.