Իսրայելը պատրաստվում է Լիբանանի սահմանի երկայնքով պատի նոր հատված կառուցել
Իսրայելը պատրաստվում է Լիբանանի սահմանի երկայնքով բաժանող պատ կառուցել, այս մասին նշված է Լիբանանի նախագահ Միշել Աունի հայտարարության մեջ, որը նա կատարել է ՄԱԿ Լիբանանի հարցով համակարգող Փերնիլ Կարդենի հետ հանդիպումից հետո, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Իսրայելը վերջերս նախաձեռնեց ենթակառուցվածքների ստեղծում  «երկնագույն գծի» (ՄԱԿ կողմից ճանաչված Իսրայելի եւ Լիանանի սահմանը) արեւելյան եւ արեւմտյան հատվածներում բաժանող պատի կառուցման համար»,- հայտարարել է Աունը:
«Լիբանանը համարում է, որ «երկնագույն գիծը» չի համապատասխանում Լիբանանի եւ պաղեստինյան տարածքների միջազգային սահմանին»,- հավելել է նա:
Իսրայելը Լիբանանի սահմանին բետոնե պատի կառուցումը սկսել է 1948 թվականին եւ մինչեւ հիմա իր բնակավայրերի շուրջ պաշտպանական գծեր է ստեղծում:
Իսրայելում պատնեշային այս կառույցները ահաբեկչության դեմ պայքարի ամենաարդյունավետ միջոցն են համարում եւ նախընտրում են անվանել «անվտանգության պարիսպ»:

Israel plans to build a dividing wall along its border with Lebanon
Israel is preparing to build a dividing wall along its border with Lebanon, Lebanese President Michel Aoun said in a statement he made after meeting with UN coordinator for Lebanon Pernille Kardel.
STEPANAKERT, FEBRUARY 6, ARTSAKHPRESS:Aun said Israel has recently resorted to creating an infrastructure for the construction of a separation wall in the eastern and western sectors on the U.N.-designated Blue Line, RIA Novosti reported.
Lebanon believes that the Blue Line does not correspond to the international border between Lebanon and the Palestinian territories, he added.
Israel first started construction of a concrete wall on the Lebanese border back in 1948 and still creates lines of defense around its settlements.