Սումգայիթը ցույց տվեց` բանակն Արցախի ժողովրդի անվտանգության լավագույն երաշխիքն է
Ադրբեջանական իշխանությունները Սումգայիթում արել են նույնը, ինչ 1915 թվականի ապրիլի 24–ին արել են թուրքերը հայերի հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Սումգայիթի ողբերգությունն ապացուցեց, որ Ադրբեջանի իշխանությունները չեն հրաժարվել Օսմանյան կայսրության ժամանակների ցեղասպանության մեթոդներից, Sputnik Արմենիային ասաց ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ, ՀՀԿ մամուլի քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը։
«Սումգայիթյան իրադարձությունները մեծ ողբերգություն են ոչ միայն հայ, այլև խորհրդային ժողովրդի համար։ Տեղի ունեցածի քաղաքական պատասխանատվությունը խորհրդային Ադրբեջանի ղեկավարությունն էր կրում, բայց այդ քաղաքականությունը շարունակում է նաև անկախ Ադրբեջանի ասօրվա ղեկավարությունը, որը մինչ այժմ ճիշտ գնահատական չի տվել Սումգայիթի ողբերգությանը», — ասաց Շարմազանովը։
Նրա խոսքով` այդ ողբերգության ձեռագիրը նման է 1915 թվականի ապրիլի 24-ին Կոնստանդնուպոլսում տեղի ունեցած իրադարձություններին, երբ թուրք իշխանությունները որոշել էին քաղաքը մաքրել հայերից։
«Այդ վանդալությամբ նրանք պատասխանեցին Լեռնային Ղարաբաղի` Խորհրդային Հայաստանին միանալու քաղաքական որոշմանը։ Ղարաբաղի քաղաքական կամքի արտահայտմանը նրանք Սումգայիթով պատասխանեցին։ Կարծում եմ` մենք պետք է անենք ամեն հնարավոր բան, որ աշխարհը ճանաչի այդ ողբերգությունը», — ասաց Շարմազանովը։
Ե՛վ 1988 թվականի Սումգայիթը, և՛ Բաքվի իրադարձությունները, որոնք Սումգայիթի ողբերգության շարունակությունն էին, նրա խոսքով, ապացուցեցին, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը չի գնացել ու պատրաստ չէ բանակցությունների գնալ և ընդունել Արցախի ժողովրդի ժողովրդավարական կամարտահայտումը։
Սումգայիթի, Բաքվի ու Նոր Ջուղայի ողբերգությունները ևս մեկ անգամ ապացուցեցին, որ Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի կարող Ադրբեջանի կազմում լինել։
«Ադրբեջանական ղեկավարությունը Սումգայիթում ու Բաքվում ևս մեկ անգամ ցույց տվեց, որ հայ բնակչության գոյությունը չի ընդունում։ Այդ ողբերգություններն ապացուցեցին, որ Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ու անվտանգության երաշխիքը հայկական բանակն է», —ասաց Շարմազամովը։
1988 թվականի փետրվարի 27-29-ին տեղի ունեցած ջարդերի հետևանքով զոհերի ու վիրավորների հստակ թիվ մինչև հիմա չկա։ Սումգայիթյան դեպքերը ազգամիջյան հակամարտության սրացման շրջադարձային փուլ դարձան։ Դրանից հետո հայ փախստականները Սումգայիթից փախան Արցախ ու Հայաստան։
Պաշտոնական տվյալների համաձայն` 26 հայ է մահացել, սակայն բազում վկայություններ կան, որ երեք օրվա ընթացքում հարյուրավոր հայեր են սպանվել ու կտտանքների ենթարկվել։

Шармазанов: Сумгаит доказал, что армия - лучший гарант безопасности народа Карабаха
Азербайджанские власти сотворили в Сумгаите то же, что сделали с армянами турки 24 апреля 1915 года в Стамбуле.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 февраля, АРЦАХПРЕСС Сумгаитская трагедия доказала, что власти Азербайджана не отказались от методов чисток Османской империи времен Геноцида армян, сказал Sputnik Армения вице-спикер Национального Собрания Армении, пресс-секретарь правящей партии Эдуард Шармазанов.
"События в Сумгаите – великая трагедия не только для армянского, но и всего советского народа. Вина за все произошедшее лежит на политическом руководстве советского Азербайджана. Эту политику продолжает нынешнее руководство независимого Азербайджана, которое до сих пор не дало должной оценки сумгаитской трагедии", — сказал Шармазанов.
По его словам, почерк этой трагедии похож на события 24 апреля 1915 года в Константинополе (Стамбуле), когда турецкие власти решили "очистить" город от армян.
"Этим вандализмом они ответили на политическое решение Нагорного Карабаха присоединиться к Советской Армении. На демократическое волеизъявление народа Карабаха они ответили Сумгаитом. Я уверен, мы должны сделать все возможное, чтобы мир признал эту трагедию", — сказал Шармазанов.
И Сумгаит 1988 года, и события в Баку, который стал продолжением сумгаитской трагедии, по его словам, доказали, что азербайджанское руководство не пошло и не готово пойти на переговоры, принять демократическое волеизъявление народа Нагорного Карабаха.
Трагедии в Сумгаите, Баку и Новой Джуге еще раз доказали, что Нагорный Карабах и его граждане никогда не смогут быть в составе Азербайджана.
"Потому что в Сумгаите и Баку азербайджанское руководство еще раз показало, что они не приемлют существование армянского населения. Эти трагедии доказали, что лучшим гарантом независимости и безопасности Нагорного Карабаха является независимость и армянская армия", — сказал Шармазанов.