Համաշխարհային լրատվամիջոցներ․ Պուտինի հայտարարությունը դժվար թե փոխի ուժերի հավասարակշռությունը
Նորագույն սպառազինությունների մասին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ելույթն առաջացրել է արեւմտյան լրատվամիջոցների ոչ միանշանակ արձագանքը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 3, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Մի կողմից, պարբերականները նշում են, որ Պուտինի հռետորաբանությունից միանշանակ Սառը պատերազմի «հոտ էր գալիս», մյուս կողմից էլ շատերը համարում են, որ նման արտահայտությունները նորություն չեն, քանի որ ոչ Ռուսաստանի, ոչ էլ ԱՄՆ-ի ռազմական հզորությունը ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, հայտնում է News.am-ը։
Ընդ որում բոլորը համակարծիք են այն հարցում, որ Պուտինի հայտարարությունները էլ ավելի են սառեցրել Վաշինգթոնի հետ հարաբերությունները։
Washington Post-ի վերլուծաբաններից մեկը նշում է, որ գուցե մինչեւ Սառը պատերազմ դեռ հեռու է, բայց Պուտինի ելույթը «հարաբերությունների առանց այդ էլ սառը ջերմաստիճանը նվազեցրեց  եւս մի քանի աստիճանով»։
«Երկու կողմերի փորձագետներից քչերն են համարում, որ նոր զենքը, եթե ենթադրենք, որ այն իրոք գոյություն ունի, կփոխեր ուժերի հավասարակշռությունը երկու երկրների միջեւ, որոնք արդեն վաղուց ունեն իրար ոչնչացնելու բազմաթիվ հնարավորություններ։ Միաժամանակ լայն տարածված է այն տեսակետը, որ հռետորական հարձակումները, արգելակված դիվանագիտությունն ու ռազմական էսկալացիան, որոնք ավելի բնորոշ են դարձել ԱՄՆ- Ռուսաստան հարաբերություններին, հակակառուցողական են համաշխարհային անվտանգության համար»,- համարում է հեղինակը։
Բրիտանական BBC –ում շեշտվում է, որ նախեւառաջ Պուտինի հայտարարությունը ազդանշան էր այն մասին, որ մոտ ժամանակներս ԱՄՆ- Ռուսաստան հարաբերություններում ջերմացում չի լինելու։ Պուտինը, ըստ երեւույթին, հիմնականում հրաժարվել է Թրամփի հետ սերտ փոխընբռնման հույսերից, համարում են բրիտանացի վերլուծաբանները։
«Քանի որ թե Ռուսաստանը, թե ԱՄՆ-ն ավելի շատ են խոսում իրենց միջուկային զինանոցի արդիականացման մասին, նկատելի են դառնում Սառը պատերազմի տագնապալի նշանները։ Ու այն փաստը, որ այդ նոր տեխնոլոգիաներից շատերը մշակվում են այն ժամանակ, երբ սպառազինությունների հանդեպ հսկողության առկա ռեժիմը նորից է փլվում, լրացուցիչ մտահոգություն է առաջացնում»,- համարում է հեղինակը։
Գերմանական Deutsche Welle-ը գրում է, որ Պուտինի հայտարարության կապակցությամբ մտահոգություն են հայտնել ԱՆգելա Մերկելը, Դոնալդ Թրամփը, նաեւ ՆԱՏՕ-ն։ ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչը նշել է, որ հայտարարությունները, որոնք «սպառնում են դաշշնակիցներին, անընդունելի ու հակակառուցողական են»։ Նա նաեւ հաստատել է այն փաստը, որ դաշինքը զգոնություն կդրսեւորի իր զինված ուժերի գործածման հարցում՝ դաշինքի անդամների դեմ ուղղված օտարերկրյա ագրեսիան զսպելու համար։
Associated Press –ի վերլուծաբան Ռոբերտ Բերնսը նույնպես համարում է, որ Ռուսաստանի վստահեցումները նոր ռազմավարական զենքի մշակման մասին, որը անխոցելի է ԱՐեւմուտքի պաշտպանության համար, դժվար թե փոխի համաշխարհային ուժերի հավասարակշռությունը։
«Ռուսական միջուկային հրթիռները արդեն ունեն հնարավորություն ոչնչացնել ամերիկյան բանակը, իսկ ԱՄՆ պաշտպանության ռազմավարությունը հիմնված է հիմնականում զանգվածային միջուկային զսպող սպառնալիքի ՝ այլ ոչ թե ռուսական հրթիռների դեմ անխոցելի վահանի վրա»,- գրում է նա։
Ընդ որում նա ենթադրում է, որ ԱՄՆ աշխատակազմի կարծիքով Ռուսաստանի քաղաքականությունն ու գործողությունները պարունակում են սխալ հաշվարկի վտանգ, որը կարող է հանգեցնել հակամարտության անվերահսկելի էսկալացիայի Եվրոպայում։
Միաժամանակ շատ փորձագետներ համարում են, որ Պուտինի հայտարարությունները հաշվարկված են ներքին լսարանի համար։ «Պուտինը ոչ այնքան ձգտում է նոր սպառազինությունների մրցավազք սկսել արտասահմանի հետ , որքան փորձում է իր տանը պահպանել հին առասպելը Ռուսաստանի մասին, որի ռազմական հզորությունը միջազգային անվտանգության միակ աղբյուրն է եղել։ Կանգնելով վիդեոէկրանների առաջ, անհեթեթ ձեւով ցուցադրելով հրթիռների արձակումը իրար ետեւից, Պուտինն ասես Արմագեդդոնի վաճառական լիներ»,- գրում է Մարկ Գալեոտտին բրիտանական «Guardian»-ում։
Հեղինակը նշում է, որ Ռուսաստանի պաշտպանական ոլորտն  բավականին թույլ վարկանիշ ունի առաջադեմ համակարգերի առաջ մղման հարցում։ Նրա խոսքով, հնարավոր է, որ Պուտինի ելույթի ամենավառ գիծը այն էր, որ նա ուղղակիորեն սպառազինությունների այդ ծրագիրը կապակցեց իր ջանքերի հետ՝ ստիպել աշխարհին, այսինքն իրականում Վաշինգտոնին ընդունել Ռուսաստանի կարգավիճակը որպես մեծ պետություն․ «Մեզ ոչ ոք չէր լսում։ Ուրեմն լսե՛ք հիմա»։

Мировые СМИ: Заявления Путина вряд ли изменят баланс сил
Речь президента России Владимира Путина о новейшем вооружении вызвала неоднозначную реакцию западных СМИ.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 марта, АРЦАХПРЕСС - С одной стороны, издания отмечают, что от риторики Путина отчетливо «запахло» Холодной войной, с другой стороны многие считают, что подобные высказывания не являются откровением, так как военная мощь как России, так и США не является ни для кого секретом, передает NEWS.am.
При этом все единодушны в том, что заявления Путина внесли еще больше холода в отношения с Вашингтоном.
Так, один из аналитиков «Washington Post»   отмечает, что может быть до глубин Холодной войны еще далеко, но речь Путина «снизила и без того холодную температуру отношений на несколько градусов».
«Немногие эксперты с обеих сторон полагают, что новое оружие, если предположить, что оно действительно существует и когда-либо будет развернуто, изменило бы баланс сил между двумя странами, которые уже давно обладают возможностью многократно уничтожить друг друга. В то же время широко распространено мнение о том, что риторические нападки, заторможенная дипломатия и военная эскалация, которые все чаще характеризуют отношения США и России, контрпродуктивны для глобальной безопасности»,- считает автор.
В статье британской BBC   подчеркивается, что прежде всего, заявление Путина было сигналом того, что в ближайшее время не будет потепления в отношениях между США и Россией. Путин, похоже, в основном отказался от каких-либо надежд на тесное взаимопонимание с Трампом, считают британские аналитики.
«Поскольку и Россия, и США говорят гораздо больше о модернизации своих ядерных арсеналов, есть тревожные отголоски Холодной войны. И тот факт, что многие из этих новых технологий разрабатываются в то время, когда существующий режим контроля над вооружениями рушится вновь, вызывает дополнительную обеспокоенность»,- считает автор.
Немецкая «Deutsche Welle» пишет, что в связи со словами Путина обеспокоенность выразили Ангела Меркель, Дональд Трамп, а также НАТО.  Представитель НАТО отметила, что заявления, «угрожающие нападением на союзников, неприемлемы и контрпродуктивны». Она также подтвердила тот факт, что альянс будет проявлять бдительность в использовании своих вооруженных сил для сдерживания иностранной агрессии, направленной на членов альянса.
Аналитик Associated Press   Роберт Бернс также считает, что утверждение России о разработке нового стратегического оружия, непроницаемого для обороны Запада, вряд ли изменит баланс глобальных сил.
«Российские ядерные ракеты уже обладают возможностью уничтожить американскую армию, а стратегия обороны США основана главным образом на сдерживающей угрозе массового ядерного возмездия, а не на непроницаемом щите против российских ракет»,- пишет он.
При этом он полагает, что по мнению администрации США, политика и действия России чреваты возможностью просчета, который может привести к неконтролируемой эскалации конфликта в Европе.
В то же время, многие эксперты считают, что заявления Путина рассчитаны на внутреннюю аудиторию.   «Путин не столько стремился начать новую гонку вооружений за границей, сколько пытался сохранить у себя дома старый миф о России, чья огневая мощь была единственным источником международной безопасности. Стоя перед видеоэкранами, демонстрируя неуклюжие симуляции одной ракеты за другой, Путин выглядел продавцом Армагеддона»,- пишет Марк Галеотти в британской «Guardian»
Автор отмечает, что оборонная отрасль России обладает довольно слабой репутацией в продвижении передовых систем. По его словам, возможно, самой яркой линией речи Путина было то, что он напрямую связал эту программу вооружения с его усилиями заставить мир, то есть на самом деле Вашингтон, признать статус России как великой державы: «Нас никто не слушал. Послушайте сейчас!»