Էրդողան. Թուրքիան եւ Ռուսաստանը Աֆրինում գործողության հարցում հակասություններ չունեն
Սիրիական Աֆրինում թուրքական «Ձիթենու ճյուղ» ռազմական գործողության պատճառով Անկարան Մոսկվայի հետ խնդիրներ չունի, հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը աֆրիկյան երկրներում շրջագայությունից վերադառնալիս օդանավում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 4, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Աֆրինի հարցում մենք Ռուսաստանի հետ հակասություններ չունենք: Իդլիբում ընթանում է հսկիչ կետերի ստեղծման գործընթացը: Այս պահին արդեն նման 8 կետ է ստեղծվել: Ապագայում ծրագրվում է Ստամբուլում անցկացնել եռակողմ (ՌԴ-Թուրքիա- Իրան) գագաթնաժողով՝ Սոչիի գագաթնաժողովի նման: Այնտեղ մենք հնարավորություն կունենանք գնահատել եւ քննարկել բոլոր հարցերը»,- news.am-ի փոխանցմամբ՝ TRT-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Էրդողանը:
Հունվարի 20-ին Թուրքիայի ԶՈՒ Գլխավոր շտաբը հայտարարել էր սիրիական Աֆրինում քրդական կազմավորումների դեմ «Ձիթենու ճյուղ» գործողության մեկնարկի մասին: Դամասկոսը վճռականորեն դատապարտել էր Աֆրինում Թուրքիայի գործողությունները՝ նշելով, որ այդ տարածքը Սիրիայի անբաժանելի մասն է:

Эрдоган заявил, что у Турции и России нет противоречий по операции в Африне
Анкара не имеет проблем с Москвой из-за турецкой военной операции «Оливковая ветвь» в сирийском Африне, заявил президент Турции Тайип Эрдоган в ходе пресс-конференции на борту самолета, возвращаясь из турне по африканским странам.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 марта, АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщает  РИА Новости. «По Африну у нас нет противоречий с Россией. В Идлибе идет процесс по созданию наблюдательных пунктов. На данные момент уже создано 8 таких пунктов. В будущем планируется проведение в Стамбуле трехстороннего саммита (РФ – Турция — Иран), подобного саммиту в Сочи. Там у нас будет возможность оценить и обсудить все вопросы», — цитирует Эрдогана телеканал TRT.
Генштаб ВС Турции 20 января объявил о начале операции «Оливковая ветвь» против формирований курдов в сирийском Африне. Дамаск решительно осудил действия Турции в Африне, отметив, что эта территория является неотъемлемой частью Сирии.