Միջազգային հանրությունից սպասումներն իրականում ավելին էին. Դավիթ Բաբայանը՝ քառօրյայի մասին
Մի շարք պետություններ, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները, քայլեր են կատարել, որպեսզի ճնշում գործադրեն Ադրբեջանի վրա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում, խոսելով 2016թ.-ի ապրիլին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի մասին, ասել է Արցախի Հանրապետության նախագահի մամլո քարտուղար Դավիթ Բաբայանն՝ ընդգծելով, որ այս առումով միջազգային հանրությունից սպասումներն, իրականում, ավելին էին:
Նրա խոսքով՝ ադրբեջանական ագրեսիան առաջին հերթին կանխվել է Արցախի պաշտպանության բանակի և Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության շնորհիվ, իսկ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները ոչ հրապարակային ձևով այս ուղղությամբ որոշակի քայլեր են ձեռնարկել:
«Կան երկրներ, որոնք ի վիճակի չէին զսպել ագրեսիան, իսկ որոշներն էլ, օրինակ՝ Թուրքիան, Պակիստանը, հակառակը, խրախուսում էին: Հետևաբար, միջազգային առումով ևս առկա է շահերի բախում, աշխարհաքաղաքական տարբեր մոտեցումներ և այլն: Այս ամենը ցույց է տալիս որ հնարավոր նոր ագրեսիայի դեպքում որևէ մեկի վրա հույս դնելն անիմաստ է: Մեր հաջողության գրավականն այսօր և միշտ պայամանավորված է մեր բանակի հզոր լինելով և համայն հայության համախմբվածությամբ»,- ասել է Դ. Բաբայանը:
Անդրադառնալով հարևան երկրի ռազմատենչ քաղաքականությանը՝ մեր զրուցակիցը նշել է, որ արդեն Երևանի և Զանգեզուրի մասին հավակնություններ հայտնող թշնամին այլընտրանք չի թողնում:
«Եթե Ադրբեջանը շարունակի իր ագրեսիվ քաղաքականությունը կրկին ռազմական գործողությունների վերածել՝ վտանգի տակ դնելով մեր երկրի անվտանգությունը, մեր բանակի կողմից ռազմական գործողությունների տեղափոխումը հակառակորդի տարածք անխուսափելի է լինելու: Ցավոք, ոչ թե երկու, այլ երեսուն տարի անց անգամ մեր թշնամին խաղաղության պարտադրանքը այլ կերպ չի ընկալել»,- հավելել է Դ. Բաբայանը:

Давид Бабаян о четырехдневной войне: Мы ожидали большего со стороны международного сообщества
Ряд государств, в частности страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, предприняли шаги, чтобы оказать давление на Азербайджан.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 апреля, АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с «АРЦАХПРЕСС» о военной агрессии со стороны Азербайджана в апреле 2016 года сказал пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян, добавив, что в этом отношении наши ожидания от международного сообщества не совсем оправдались.
По его словам, азербайджанская агрессия была впервую очередь предотвращена благодаря Армии обороны Арцаха и триединству Армения-Арцах-Диаспора, а сопредседатели Минской группы ОБСЕ предприняли некоторые шаги в этом направлении в непубличной форме.
«Есть страны, которые были не в состоянии сдержать агрессию, в то время как другие, такие как Турция, Пакистан, напротив, поощряли ее. Таким образом, существует конфликт интересов на международном уровне, различные геополитические подходы и т.д. Все это указывает на то, что в случае агрессии полагаться на кого-либо бессмысленно. Залог нашего успеха сегодня и всегда обусловлен мощной армией и единством всех армян», - сказал Д. Бабаян.
Коснувшись воинственной политики соседней страны, наш собеседник отметил, что враг, который уже заявил о притязаниях на Ереван и Зангезур, не оставляет никакой альтернативы.
«Если Азербайджан продолжит свою агрессивную политику, угрожая безопасности нашей страны, то мы неизбежно перенесем военные действия на вражескую территорию. К сожалению, даже спустя не два, а тридцать лет наш враг не воспринимает иначе принуждение к миру», добавил Д. Бабаян.