ԱՄՆ-ում Արցախի մշտական ներկայացուցիչը ելույթ է ունեցել ԱՄՆ Եյլի համալսարանում տեղի ունեցած միջոցառմանը
Ապրիլի 3-ին ԱՄՆ-ում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը ելույթ է ունեցել ԱՄՆ Կոնեկտիկուտ նահանգի Եյլի համալսարանում տեղի ունեցած՝ «Լեռնային Ղարաբաղ և Ադրբեջան. բանակցային գործընթացում բեկման հեռանկարները» խորագիրը կրող քննարկմանը, որը կազմակերպվել էր համալսարանի հայկական ուսանողական ակումբի նախաձեռնությամբ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Միջոցառմանը մասնակցում էին նաև ՀՀ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Էվանսը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկյան նախկին համանախագահ Քերի Քավանոն: Քննարկման մոդերատորն էր համալսարանի ավագ գիտաշխատող, ԱՄՆ նախագահի նախկին խորհրդական (2004-2007թթ.) Թոմաս Գրեհեմը։
Իր խոսքում Ռոբերտ Ավետիսյանը ներկայացրել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ ԱՀ դիրքորոշումը և անդրադարձ կատարել բանակցային գործընթացում ստեղծված իրավիճակին՝ նշելով այն ակտիվացնելու համար պայմանների ստեղծման անհրաժեշտությունը: Այս համատեքստում, ԱՀ մշտական ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում առաջընթաց ապահովելու համար անհրաժեշտ է վերականգնել բանակցությունների եռակողմ ձևաչափը՝ դրանց բոլոր փուլերին Արցախի լիարժեք մասնակցությամբ։

Постоянный представитель Арцаха в США выступил на мероприятии в Йельском университете
3 апреля Постоянный представитель Республики Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) в США Роберт Аветисян выступил на обсуждениях по теме «Нагорный Карабах и Азербайджан: перспективы прорыва в переговорном процессе», организованных в Йельском университете американского штата Коннектикут по инициативе армянского студенческого клуба университета.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 апреля, АРЦАХПРЕСС - Как сообщили в управлении информацией и по связям с общественностью Республики Арцах, в мероприятии участвовали также экс-посол США в Республике Армения Джон Эванс и бывший американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Кери Ковано. Модератором обсуждений был старший научный сотрудник университета, бывший советник президента США (2004-2007 гг.) Томас Грехем.
Роберт Аветисян в своем выступлении представил позицию Республики Арцах по урегулированию азербайджано-карабахского конфликта, коснулся сложившейся в переговорном процессе ситуации, а также отметил необходимость создания условий для его активизации. В этом контексте Постоянный представитель Республики Арцах подчеркнул, что для обеспечения прогресса в процессе мирного урегулирования конфликта необходимо восстановить трехстороний формат переговоров с полноценным участием Арцаха на всех его этапах.