ԱՄՆ-ում Արցախի մշտական ներկայացուցիչը ելույթ է ունեցել ԱՄՆ Եյլի համալսարանում տեղի ունեցած միջոցառմանը
Ապրիլի 3-ին ԱՄՆ-ում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը ելույթ է ունեցել ԱՄՆ Կոնեկտիկուտ նահանգի Եյլի համալսարանում տեղի ունեցած՝ «Լեռնային Ղարաբաղ և Ադրբեջան. բանակցային գործընթացում բեկման հեռանկարները» խորագիրը կրող քննարկմանը, որը կազմակերպվել էր համալսարանի հայկական ուսանողական ակումբի նախաձեռնությամբ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Միջոցառմանը մասնակցում էին նաև ՀՀ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Էվանսը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկյան նախկին համանախագահ Քերի Քավանոն: Քննարկման մոդերատորն էր համալսարանի ավագ գիտաշխատող, ԱՄՆ նախագահի նախկին խորհրդական (2004-2007թթ.) Թոմաս Գրեհեմը։
Իր խոսքում Ռոբերտ Ավետիսյանը ներկայացրել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ ԱՀ դիրքորոշումը և անդրադարձ կատարել բանակցային գործընթացում ստեղծված իրավիճակին՝ նշելով այն ակտիվացնելու համար պայմանների ստեղծման անհրաժեշտությունը: Այս համատեքստում, ԱՀ մշտական ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում առաջընթաց ապահովելու համար անհրաժեշտ է վերականգնել բանակցությունների եռակողմ ձևաչափը՝ դրանց բոլոր փուլերին Արցախի լիարժեք մասնակցությամբ։

Artsakh Permanent Representative to the U.S. Addressed an Event at Yale University
On April 3, Permanent Representative of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic) to the United States Robert Avetisyan addressed the discussion entitled “Nagorno Karabakh and Azerbaijan: the Prospects of Breakthrough in the Negotiation Process” held in the Yale University, U.S. State of Connecticut. The discussion was initiated by the Armenian Student Club of the University.
STEPANAKERT, APRIL 6, ARTSAKHPRESS:Former U.S. Ambassador to the Republic of Armenia John Evans and former U.S. Co-Chairperson of the OSCE Minsk Group Carey Cavanaugh also participated in the event. The discussion was moderated by the University’s Senior Research Fellow, former Adviser to the U.S. President (2004-2007) Thomas Graham, press service of the Artsakh Foreign Ministry informed Artsakhpress.
In his speech, Robert Avetisyan briefed on the position of the Republic of Artsakh on the settlement of the conflict between Azerbaijan and Karabakh and touched upon the current situation in the negotiation process, noting the need to create conditions for its intensification. In this context, the Permanent Representative of the Republic of Artsakh emphasized that for ensuring progress in the peaceful settlement of the conflict the trilateral format of the negotiations should be restored, with the full-fledged participation of Artsakh at all its stages.