Հայաստանի ցանկությունն է ղարաբաղյան հակամարտության խնդիրը լուծել խաղաղ ճանապարհով. Սերժ Սարգսյան
ՀՀ Ազգային ժողովում ապրիլի 17-ին մեկնարկած նիստում, որտեղ քննարկվում է վարչապետի ընտրության հարցը, ՀՀԿ պատգամավոր Կարեն Բեքարյանը վարչապետի թեկնածու Սերժ Սարգսյանին հարց ուղղեց Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի վերաբերյալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բեքարյանըմասնավորապեսնշեցոր այն լավատեսություն չի ներշնչում: «Բոլորի համար հստակ էոր դա պայմանավորված է Ադրբեջանի ղեկավարության ոչ կառուցողական մոտեցումներով եւ կեցվածքով»,- ասաց Կարեն Բեքարյանը՝ Սերժ Սարգսյանին հարցնելովթե այս պարագայում  ինչպես է նա պատկերացնում խաղաղ բանակցությունների ապագան եւ ինչ նոր քայլեր է պատրաստվում ձեռնարկել Ադրբեջանի ղեկավարությանն ավելի կառուցողական բանակցությունների հուն վերադարձնելու համար:
Վարչապետի թեկնածուն նշեցոր բանակցային գործընթացըիսկապեսլավատեսություն չի ներշնչում,  իսկ ավելի հստակորեննրա խոսքովայս գործընթացն ուղղակի կանգնած էքանի որ բանակցությունների արդյունքից Ադրբեջանի ղեկավարության ակնկալիքները անիրատեսական են եւ անընդունելի:
«Պետք է ասեմոր մինչ այս փուլը հնարավոր բոլոր միջոցները ձեռնարկել ենքորպեսզի  բանակցային գործընթացում աշխուժություն տիրիորպեսզի ձեռք բերված պայմանավորվածությունները որոշակի կայունություն ունենան եւ հիմք հանդիսանան բանակցությունները հաջողությամբ ավարտելու համարՑավոք սրտիոչ միայն կոնկրետ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի շուրջ գոյություն ունեցող փաստաթղթի շուրջ բանակցություններումայլ նաեւ վստահության որոշակի միջոցներ ստեղծելուհրադադարի ռեժիմը պահպանելու եւ այլ հարցերով մեր հանդիպումերն ու բանակցություններն ընդհանրապես որոշ ժամանակ  հետոպարզվում էոր անտեղի ենորովհետեւ մեր գործընկերները պայմանավորվածությունները չեն պահում»,-ասաց նա:
Սերժ Սարգսյանը նշեցոր հիմքում ունենալով Արցախի Հանրապետության նախագահիղեկավարության պնդումները՝ եւս մեկ անգամ հայտարարում է.
«Մենք պատրաստ ենքեւ մեր ցանկությունն է խաղաղ ճանապարհով լուծել խնդիրըեւ այդ խնդիրը կարող է լուծվելբանակցային գործընթացը կարող է  ակտիվանալեթե Ադրբեջանի ղեկավարությունը դեն գցի իր սին պատկերացումներըոր փոխզիջումները նշանակում են միայն զիջումներ Լեռնային Ղարաբաղի կամ Հայաստանի Հանրապետության կողմիցԱյդպես լինել չի կարող»,-նշեց նա:
Իսկ ինչ վերաբերում է առաջիկայում ձեռնարկվելիք քայլերինՍերժ Սարգսյանն ասացոր  ապագան ցույց կտա՝ ինչ լրացուցիչ քայլեր կարող են ձեռնարկելորպեսզի այդ կարեւորագույն խնդիրներից մեկը ստանա արդյունավետ լուծում:
Կարեն Բեքարյանը հարցրեց՝ արդյոք կարելի է ասելոր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համար այս դիրքորոշումը լիարժեք ընկալելի է եւ ընկալվածՍերժ Սարգսյանն ասաց.
«Կարծում  են՝ նրանք լիարժեք ընկալում ենեւ ոչ միայն համանախագահող պաշտոնատար անձինքովքեր անմիջապես իրականացնում են իրենց միջնորդական առաքելությունը բանակցությունների ընթացքումայլեւ համանախագահող երկրների ղեկավարությունըինչի մասին վկայում են նրանց բազմաթիվ հայտարարություններըԲոլորի համար ամեն ինչ պարզ է»,-եզրափակեց նա:
Ապրիլի 17-ին՝ ժամը 12-ին, մեկնարկեց Ազգային ժողովի նիստը, որի շրջանակում կքննարկվի վարչապետի ընտրության հարցը: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը և կոալիցիոն գործընկեր ՀՅԴ-ն առաջադրել են Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը:

Armenia’s desire is to solve Karabakh conflict through peaceful means – Serzh Sargsyan
During a Q&A session on the election of the Prime Minister at the special session of the Armenian Parliament, RPA faction MP Karen Bekaryan addressed question to Serzh Sargsyan, candidate for PM, on the negotiation process over the Nagorno Karabakh conflict, reports Armenpress. MP Bekaryan noted that the negotiation process doesn’t inspire optimism.
STEPANAKERT, APRIL 17, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:“It’s clear for everyone that it is conditioned by unconstructive approaches and behavior of the Azerbaijani leadership”, Karen Bekaryan said and asked Serzh Sargsyan how in these circumstances he imagines the future of peaceful negotiations and what new steps he is going to take to return the Azerbaijani leadership to more constructive negotiations.
Serzh Sargsyan said the negotiation process really doesn’t inspire optimism, but more concretely, this process, according to him, is simply suspended as the expectations of the Azerbaijani leadership from the negotiations result are unrealistic and unacceptable.
“I should state that before this stage we have taken all possible measures to move forward the negotiation process so that the agreements reached will have some stability and serve as a base for successfully completing the negotiations. Unfortunately, some time later it turns out that our meetings and negotiations not only on talks over the existing document on the NK conflict, but also on matters of creating some trust measures, maintaining the ceasefire regime are unnecessary as our partners do not maintain the agreements”, he said.
Serzh Sargsyan said based on the claims of Artsakh’s President, leadership, he once again announces:
“We are ready, and our desire is to solve the conflict by peaceful means, and this conflict can be solved, the negotiation process can intensify if the Azerbaijani leadership refuses from its empty imaginations according to which mutual concessions mean only concessions by Nagorno Karabakh and Armenia. This cannot happen”, he said.
But as for the future steps, Serzh Sargsyan said the future will show what additional steps can be taken for one of these key issues to have an effective solution.
MP Bekaryan asked whether it can be stated that this position is fully perceivable for the OSCE Minsk Group Co-Chairs, Serzh Sargsyan noted: “I think they completely perceive this, and not only the co-chairs who directly conduct their mediation mission during the negotiations, but also the leadership of the co-chair countries, the evidence of which are their numerous statements. Everything is clear to everyone”, he said.
The special session of the Armenian Parliament kicked off on April 17, at 12:00. The lawmakers will vote on electing a Prime Minister. The Republican Party and its coalition partner ARF nominated Serzh Sargsyan’s candidacy for the Prime Minister.