Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել ավանդական ջահերով երթ (լուսանկարներ)
Հայ հեղափոխական դաշնակցության Արցախի երիտասարդական և «Արամ Մանուկյան» ուսանողական միությունների նախաձեռնությամբ Ստեփանակերտում կազմակերպվել է ավանդական ջահերով երթ՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 103-րդ տարելիցին:
Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել ավանդական ջահերով  երթ (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հաղորդմամբ՝  մինչ   երթն  սկսելը   Ստեփանակերտի Սուրբ Հակոբ եկեղեցում  Արցախի   թեմի  առաջնորդ  Պարգև  Արքեպիսկոպոս  Մարտիրոսյանը Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակման   կարգ  է  կատարել:
Այնուհետև    երթի  մասնակիցները   վառած  մոմերը  ձեռքներին,  ոճրագործությունը դատապարտող պաստառներով  և   «Հայ զինվորը կանխեց նոր ցեղասպանությունը»  և այլ  կոչ-կարգախոսներ վանկարկելով եկեղեցու  բակից Ստեփանակերտի  կենտրոնական  փողոցով շարժվել են դեպի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին կառուցված Զանգակատուն-հուշակոթող:
Ճանապարհին ջահերթի մասնակիցները ցուցադրաբար  վառել են Թուրքիայի և Ադրբեջանի պետական դրոշները:
Զանգակատուն-հուշակոթողի մոտ երթի մասնակիցների համար ցուցադրվել է Հայոց Ցեղասպանությունը դատապարտող տեսանյութ:
Ելույթով հանդես է եկել ԱՀ ԱԺ պատգամավոր, պատմաբան Լեռնիկ Հովհաննիսյանը՝  ասելով,  որ    աշխարհի  30 երկրներում, որտեղ  որ  գործում  է  Հայ   հեղափոխական  Դաշնակցության  երիտասրադական  և   պատանեկան  միություններ,  կազմակերպել  են   ջահերթ:
Նրա  խոսքվ՝  Հայոց  Ցեղասպանության  պայքարն  այսօր  մտել  է նոր  փուլ:
Ըստ   Լ.  Հովհանիսյանի՝   պետք  է  պայքարել  Ցեղասպանության  քրեականացման    և  հատուցման  համար:
Նա    հավատացած է, որ  այսօրվա  հայ   երիտասարդությունը՝ անկախության  սերունդը, ընդունակ  է  հայրենասիրական  մեծ    սխրանքների:
Հայ հեղափոխական դաշնակցության Արցախի երիտասարդական  միության   վարիչ  մարմնի   ներկայացուցիչ Մերուժան  Սուլեյմանյանն  էլ  իր   խոսքում    ասել է, որ  ավանդական  դարձած  այս   ջահերթը  ոչ  միայն   սգո, այլ  նաև  պահանջատիրության  երթ  է:
Նա  նշել  է, որ  քանի    դեռ  ցեղասպան  Թուրքիան  անպատիժ  է, և   դեռ  չի  հատուցել, բոլորը  պարտավոր ենք պայքարել հանուն  արդարության՝ առաջնորդվելով  «Հիշում  եմ  ու   պահանջում»  կարգախոսով:
ԱՀ  մշակույթի, երիտասարդության  հարցերի   և  զբոսաշրջության   փոխնախարար  Գայանե   Գրիգորյանն    ասել  է, որ   սրանից  103  տարի  առաջ, Արևմտյան  Հայաստանի  բոլոր  բնակավայրերում, գյուղերում  և   քաղաքներում, միանգամից  սկսվել  է  հայ  ժողովրդի  կոտորածը: Երիտթուրքերի  հրահանգով ձերբակալվել  են    հայ    ժողովրդի  սերուցքը  ներկայացնող  մտավորականությանը:
Դատապարտելով  եղերագործ   Թուրքիայի   ոճրագործությունը՝    Գ.  Գրիգորյանն  մասնավորապես  ասել է. «Ոչ  ասելով   աշխարհում   տեղի  ունեցող բոլոր    ցեղասպանություններին՝  մենք   պահանջում  ենք, որ    բազում   զրկանքներ,   պատերազմ, ավեր ու  արյուն տեսած  Արցախ   աշխարհում  և  ամենուր    հավերժ   թևածի  խաղաղությունը»:
Միջոցառմանը   ելույթ  է  ունեցել  նաև  «Մռակած» պետական կամերային  երգչախումբը:
Նշենք, որ ջահերթին մասնակցում էր  ԱՀ  ԱԺ  փոխնախագահ  Վահրամ  Բալայանը, ԱԺ պատգամավորներ, ուսանողներ, երիտասարդական հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, զինվորականներ, հոգևորականներ  և այլք:

В Степанакерте прошло традиционное факельное шествие (фото)
По инициативе молодежной организации Армянской Революционной Федерации "Дашнакуцюн" в Арцахе и студенческого союза "Арам Манукян" в Степанакерте был организован традиционный факельный марш, приуроченный к 103-й годовщине Геноцида армян.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 апреля, АРЦАХПРЕСС – Как передает корреспондент «Арцахпресс» глава Арцахской Епархии Армянской Апостольской Церкви, архиепископ Паргев Мартиросян  провел службу поминовения жертв Геноцида армян в церкви Св. Акопа (Иакова) в г. Степанакерт.
Затем участники шествия двинулись со двора церкви, по центральной улице Степанакерта, к памятнику-колокольне в Мемориальном комплексе в память о жертвах Геноцида армян. Молодежь несла зажженные свечи и плакаты, осуждающие преступление и выкрикивала лозунги: «Армянский солдат предотвратил новый геноцид» и другие.
По пути участники шествия демонстративно сожгли флаги Турции и Азербайджана.
Участникам процессии в мемориальном комплексе еще раз был показан ролик, осуждающий Геноцид армян.
Член Национального собрания Республики Арцах, историк Лерник Ованнисян выступил с речью, в которой говорится, что в 30 странах мира, где действуют молодежные организации АРФД и молодежные ассоциации были также организованы факельные шествия.
По его словам, борьба за признание Геноцида армян сегодня вышла на новый уровень.
Согласно Л. Ованнисяну, нужно бороться за криминализацию и компенсацию Геноцида.
Он считает, что сегодняшняя армянская молодежь, поколение независимости, способна к большим патриотическим действиям.
Представитель главы Арцахского молодежного союза АРФ Дашнакцутюн Меружан Сулейманян сказал в своем выступлении, что это традиционное шествие - не только траурный марш, но и марш с требованиями.
Он отметил, что до тех пор, пока Турция, осуществившая геноцид, не будет наказана и не ответит за свои деяния, все мы должны бороться за справедливость, руководствуясь лозунгом «Помню и требую».
По словам заместителя министра культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах Гаяне Григорян, 103 года назад во всех населенных пунктах, селах и городах Западной Армении началось массовое убийство армянского народа. По приказу младотурок арестовывали армянскую интеллигенцию.
Отметим, что в мероприятии приняли участие вице-спикер НС Ваграм Балаян, депутаты, студенты, представители молодежных неправительственных организаций, военные, духовенство и другие.