Փաշինյանը պատգամավորներին ներկայացրել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման առնչությամբ իր մոտեցումները
Հայաստանի վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանի կարծիքով` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցությունները իրական իմաստ կստանան միայն այն պարագայում, երբ Ադրբեջանը շատ հստակ ուղերձ կհղի միջազգային հանրությանը, որ պարտավորվում է հարգել և ճանաչել միջազգային իրավունքի նորմերը ու պատրաստ է խնդրի կարգավորմանը այդ նորմերի շրջանակներում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 1, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Մայիսի 1-ին խորհրդարանում «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը հետաքրքրվեց, թե ինչպիսին է ՀՀ վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանի մոտեցումը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման հարցում, Փաշինյանը պատասխանեց, որ այն պայմաններում, երբ Ադրբեջանի  ղեկավարությունը ի դեմ Իլհամ Ալիևի որևէ պատեհ առիթ բաց չի թողնում սպառնալ Արցախի  Հանրապետությանը ու Հայաստանի Հանրապետությանը և նույնիսկ խոսում է Հայաստանի մայրաքաղաքը գրավելու իր մտադրության  մասին,  բանակցությունները ձևական բնույթ են կրում:
«Դրանք բանակցություններ են բանակցությունների համար և ոչ թե կարգավորման համար, որովհետև, քանի դեռ չկա կարգավորման մթնոլորտ, կարգավորում տեղի ունենալ չի կարող»,- ընդգծեց Փաշինյանը:
Վարչապետի թեկնածուն ակնկալում է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները հրատապ կերպով կօգտագործեն իրենց ազդեցությունը և հեղինակությունը Ադրբեջանը ետ պահելու ռազմաշունչ հռետորաբանություն կիրառելուց, որովհետև դա հենց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջադրած պայմանն է, որ ոչ միայն ուժի կիրառումը, այլ նաև ուժի կիրառման սպառնալիքը պետք է բացառել կարգավորման այս գործընթացում:
«Քանի դեռ ուժի կիրառման սպառնալիքը բացառված չէ, մենք որպես պետություն պետք է համախմբենք մեր ուժը ագրեսիայից պաշտպանվելու համար»,- նշեց Փաշինյանը:

Пашинян представил свою позицию по урегулированию карабахского конфликта
Кандидат в премьер-министры РА Никол Пашинян считает, что переговоры по карабахскому урегулированию наполняться реальным смыслом лишь в том случае, если Азербайджан направит международной общественности четкий месседж, что он готов признать и уважать международное право, а в переговорном процессе - действовать в рамках этих норм.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 мая АРЦАХПРЕСС - АРМЕНПРЕСС - Как передает Арменпресс, депутат от блока «Царукян» Тигран Уриханян поинтересовался, какова позиция Никола Пашиняна  по вопросу урегулирования карабахского конфликта. В ответ Пашинян сказал, что в  условиях, когда президент Алиев не  упускает случая угрожать Арцаху и Армении и даже  заявляет о своем намерении захватить Ереван, переговоры  несут формальный характер.
«Это переговоры ради переговоров, а не  ради урегулирования. И пока нет атмосферы  урегулирования, то и урегулирования  быть не  может», - сказал Пашинян.
Пашинян надеется, что сопредседатели МГ ОБСЕ  оперативно используют сое  влияние и авторитет, чтобы удержать Азербайджан от воинствующей  риторики, ибо это есть предложенное сопредседателями условие: не только применение, а даже угроза применения  силы должны быть исключены  в процессе урегулирования.
«И пока угроза применения  силы не  исключена, мы  должны  собрать свои силы для  защиты от агрессии», - сказал Пашинян.