Սփյուռքը պետք է շարունակի նպաստել Հայաստանի հզորացմանը.Մուրադ Փափազյան
Վերջին օրերին Հայաստանում տեղի ունեցած զարգացումները թե միջազգային մամուլում, թե քաղաքական, փորձագիտական դաշտում ներկայացվեցին դրական լույսի ներքո:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 8, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահ, ՀՅԴ բյուրոյի անդամ Մուրադ Փափազյանը նշեց, որ դա մեծ ազդեցություն կունենա Հայաստանի վարկանիշի վրա:
-Պարոն Փափազյան, այս օրերին  Սփյուռքը ևս հետևում էր հայաստանյան զարգացումներին: Դուք, որպես Ֆրանսիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչ, կխնդրեմ ներկայացնել Հայաստանի իրադարձությունների վերաբերյալ ձեր գնահատականը:
-Նախ պետք է գնահատել Հայաստանի ժողովրդի հաջողությունը: Հեղափոխությունը տեղի ունեցավ խաղաղ մթնոլորտում, և պետք է գնահատել թե ցուցարարների, թե ոստիկանների պահվածքը: Բոլոր կողմերում ընդհանուր հասկացողություն կար, որ տեղի ունեցող զարգացումը խաղաղ մթնոլորտում պետք է իրականացվի: Մենք ուշադրությամբ հետևում էինք զարգացումներին: Պետք է ասեմ, որ մենք տարբեր առիթներով բազմիցս ենք ասել, որ փոփոխություններ են անհրաժեշտ, և համոզված էինք, որ դրանք համակարգի ներսից կարող են արվել: Թերևս դա էր պատճառը, որ Դաշնակցությունը կոալիցիա կազմեց: Բայց մենք այս օրերին տեսանք, որ հնարավոր եղավ փոփոխություն անել նաև դրսից: Այս փուլում պետք է շարժման հաջողությունն արձանագրել, սակայն պետք է հասկանալ, որ գործընթացը չի ավարտում: Շարունակությունը պետք է փաստի, որ այս ժողովուրդը փոփոխության իրավունք ունի: Հիմա ամենադժվար շրջանն է սկսվում:
-Սփյուռքը բոլոր տարիներին եղել է Հայաստանի կողքին, մշտապես տարբեր ձևաչափով աջակցություն է ցուցաբերել: Նոր քաղաքական իրողությունների պայմաններում, նոր իշխանության դեպքում Սփյուռքի աջակցությունն ինչպե՞ս եք պատկերացնում, ո՞ր ուղղություններով պետք է այն լինի:
-Բոլորս մի սկզբունք պետք է ունենանք, այն է՝ Հայաստանը պետություն է և պետք է կանգնենք պետության կողքին: Կարող են կառավարությունները փոխվել, սակայն պետությունը պետք է մնա: Եվ Սփյուռքը պետք է պետության հետ ունենա կառուցողական, գործնական հարաբերություններ: Հետևաբար` նոր քաղաքական իրողությունների պայմաններում Սփյուռքը պետք է շարունակի նպաստել Հայաստանի հզորացմանը, ամրապնդի միջնորդությունը Հայաստանի և այլ երկրների հետ: Ես Ֆրանսիայի օրինակով ասեմ, տեղի հայ համայնքը լուրջ դեր խաղաց, որ Ֆրանսիան համակրանք ունենա Հայաստանի, հայ ժողովրդի նկատմամբ: Հայաստանի հաջողությունն այն է, որ ունի կազմակերպված և զորավոր Սփյուռք: Այն ապրում է Հայաստանով, Հայաստանի ապահովությամբ և հաջողությամբ, սա է մեր նպատակը: Սփյուռքի դերն այն է, որ դրսից զորացնի Հայաստանը: Գիտեք որ Հայաստանը դրսից բավական վտանգներ ունի, հետևաբար Սփյուռքն իր կապերով պետք է ամրապնդի Հայաստանի դիրքերը: Հայաստանն էլ պետք է հասկանա, որ Սփյուռքն էլ զորակցության կարիք ունի:
-Պարզապես այս օրերին նշվում է, որ եթե նոր իշխանություն լինի, ու նոր կառավարությանը հաջողվի այնպես անել, որ տնտեսական դաշտը բարելավվի, ապա Սփյուռքից ներդրումների հոսք կլինի: Ի՞նչ կասեք այդ մասին:
-Իհարկե, եթե իրավական ապահովություն լինի, ներդրումները քաջալերվեն, Սփյուռքի համար հստակ լինի, թե Հայաստանն ուր է գնում, ինչ գաղափարախոսությամբ է առաջ շարժվում, անշուշտ ներդրումներ կլինեն: Նոր իշխանությունները պետք է արագ ներկայացնեն ուղղությունը, թե ուր են ուզում գնալ, ում հետ, ինչ մթնոլորտում: Հույս կա, որ Հայաստանում լուրջ փոփոխություններ կարող են լինել, սակայն կա մտահոգություն, չգիտենք թե Նիկոլ Փաշինյանը որ ուղղությամբ է ուզում գնալ, ինչ ծրագրով: Բոլորն էլ ուզում են իմանալ, թե որն է նոր իշխանության ծրագիրը սոցիալական, տնտեսական, արտաքին քաղաքական ուղղություններով: Հիմա նորմալ է, որ այդ ամենին վերաբերող հարցերի պատասխանները չկան, սակայն կարծում եմ, որ առաջիկայում կարճ ժամկետում պետք է ներկայացվի ծրագիրը:
Լավ կլինի, որ խորհրդարանական ուժերի հետ համաձայնեցված կառավարություն ձևավորվի, բոլորով այդ կառավարության ծրագրի մշակման գործում ներգրավվեն: Այսինքն՝ միասնականորեն կառավարվի երկիրը, և միասնականորեն Սփյուռքը հավաքվի Հայաստանի շուրջ:
-Շատ խոսվեց թե միջազգային մամուլում, թե փորձագիտական, քաղաքական դաշտում հայաստանյան իրադարձությունների արձագանքի մասին: Արդյո՞ք հետևել եք, ինչպե՞ս կգնահատեք:
-Հայաստանը ներկայացվում էր շատ դրական ձևով: Միջազգային հանրությունը տեսավ, որ Հայաստանում հեղափոխությունը կատարվեց խաղաղ մթնոլորտում: Այն շատ տարբեր է արաբական գարուններից և այլ երկրների իրադարձություններից: Սա շատ կարևոր է, փաստն այն է, որ տեղի ունեցավ կրթված հեղափոխություն: Կար խանդավառություն, խոսվում էր այն մասին, որ օրինակելի հեղափոխություն է: Ամեն դեպքում այն կարծիքին եմ, որ պետք է տեղեկություն տալ այն մասին, թե Հայաստանն ինչ ուղղությամբ է առաջ գնալու: Տարբեր երկրների կառավարությունները սպասում են:
-Պարոն Փափազյան, Ֆրանսիայի հայ համայնքի օրակարգում առաջիկայում ի՞նչ ծրագրեր կան:
-Ինչպես գիտեք, առաջին տարին է, որ Էմանուել Մակրոնը նախագահ դարձավ, մենք ձեռնամուխ ենք եղել նոր հարաբերությունների մշակմանը: Այսօր կարող եմ ասել, որ հայ համայնքի և իշխանությունների միջև բարձր մակարդակի հարաբերություններ կան: Ինչպես գիտեք, նախագահը խոստացավ, որ ցեղասպանության օրը կներառվի հանրապետության պաշտոնական օրացույցում, դրանից բացի, Հայոց ցեղասպանության ժխտողականության օրինագիծը նորից կքննվի: Մենք շեշտը դրեցինք նաև ղարաբաղյան հարցի, Էրդողանի ռեժիմի վարած քաղաքականության վրա:
Բավական լավատես ենք, մեր պահանջները լսելի դարձրեցինք, դրանք արագ ընդունվեցին, իշխանությունների կողմից կարևորվեցին: Առաջիկայում ունենք երկու կարևոր իրադարձություն՝ Առաջին հանրապետության 100-ամյակը, Հայաստանում անցկացվող Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը, որոնց շրջանակում սպասվում է Ֆրանսիայից բարձրաստիճան պաշտոնյաների այց Հայաստան:

The recent developments in Armenia have been presented under a positive light both in the international media and in political, expert field.
Diaspora should continue contributing to Armenia’s strengthening – CCAF Co-Chair
STEPANAKERT, MAY 8, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:Murad Papazian – Co-Chair of the Coordination Council of the Armenian Organizations of France (CCAF), ARF Bureau member, said that this will greatly affect Armenia’s rating.
-Mr. Papazian, during these days the Diaspora was also following the Armenian events. As a representative of the Armenian community of France, can you please introduce your assessment on Armenia events?
-First of all, it’s necessary to assess the success of the Armenian people. The revolution took place in a peaceful atmosphere, and it’s necessary to assess the behavior of both protesters and police. There was a common understanding among all sides that the ongoing development must take place in a peaceful atmosphere. We were closely following the developments. I want to state that we have repeatedly noted that changes are needed, and we were convinced that they can be made inside the system. Perhaps this was the reason that the ARF (Dashnaktsutyun) formed a coalition. But during these days we saw that change was made also from outside. At this stage we need to record the success of the movement, but we also need to understand that the process is not completed. The continuation must state that these people have a right for change. Now the most difficult stage begins.
-The Diaspora has always stood with Armenia, has always assisted at different formats. How do you imagine the Diaspora’s support in the conditions of new political realities, in case of new leadership?
-We all need to have one principle, that is the following: Armenia is a state, and we need to stand with that state. Governments can change, but the state should remain. And the Diaspora should have constructive, practical relations with the state. Therefore, in the circumstances of new political realities, the Diaspora must continue contributing to Armenia’s strengthening, intensifying the mediation with Armenia and other countries. I would bring the example of France: the local Armenian community played a major role so that France will have sympathy towards Armenia and its people. Armenia’s success is that it has an organized and powerful Diaspora. It lives with Armenia, Armenia’s security and success, this is our goal. The Diaspora’s task is to strengthen Armenia from outside. You know that Armenia has some threats from outside, therefore the Diaspora should strengthen Armenia’s positions with its ties. And Armenia must understand that the Diaspora also needs support.
-In these days many state that in case of a new leadership, in case if new government succeeds in improving the economic field, there will be an investments flow from the Diaspora. What can you say about this?
-Of course, if there is a legal security, investments are encouraged, it will be clear to the Diaspora where Armenia moves on, with what ideology, investments will be definitely made. The new leadership must quickly present the direction where they move on, with whom and in what atmosphere. There is a hope that major changes can take place in Armenia, but there is a concern, we don’t know in what direction Nikol Pashinyan wants to move on and with what program. Everyone wants to know what is the program of a new leadership in social, economic, foreign policy directions. Now it’s normal that the responses to these questions still do not exist, but I think that the program should be presented as soon as possible.
It would be better that a government agreed with parliamentary forces is formed, all will be engaged in development of the government’s program. In other words, the country will be governed jointly, and the Diaspora will be jointly united across Armenia.
-It was stated that both the international media and expert, political field closely touched upon the Armenian events. Did you follow them? How would you comment on them?
-Armenia was presented in a very positive way. The international community saw that the revolution in Armenia occurred in a peaceful environment. It is quite different from the Arab springs and events in other countries. This is very important, the fact is that an educated revolution took place. There was enthusiasm, there were talks that it is an exemplary revolution. In any case I think that it is necessary to provide information on which direction Armenia is going to move. The governments of different countries are waiting.
-Mr. Papazian, what are the upcoming programs of the Armenian community of France?
-As you know, this is the first year since Emmanuel Macron became a president, we have launched developing new relations. Today I can state that there are high-level relations between the Armenian community and the leadership. As you know, the president promised to include the Armenian Genocide day in the Republic’s official calendar. In addition, the bill criminalizing the denial of the Armenian Genocide will also be debated. We also put the emphasis on the Karabakh issue and the policy run by Turkish President Recep Tayyip Erdogan.
We are quite optimistic, we made our demands heard, they were quickly accepted and highlighted by the leadership. We have two key events in the near future – the 100th anniversary of the First Republic of Armenia, the Francophonie Summit in Yerevan on the sidelines of which French high-ranking officials will visit Armenia.