Տարեցտարի լուծվում են ներհամայնքային խնդիրները. Քարին տակ համայնքի ղեկավար
Շուշիի շրջանի Քարին տակ համայնքն ունի 665 բնակիչ: Վերջին տարիներին ԱՀ կառավարության և բարերարների միջոցներով գյուղը բարեկարգվել է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 26, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակիցը ներհամայնքային կյանքի մասին զրուցել է համայնքի ղեկավար Մխիթար Առուշանյանի հետ:
Մեր զրուցակիցը նշել է, որ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ կառուցվել են համայնքային կենտրոնի և մանկապարտեզի շենքերը, վերակառուցվել մարզադահլիճը, դպրոցում տեղադրվել ժամանակակից ջեռուցման համակարգ:
«Արցախյան պատերազմից հետո համայնքն ավերված էր: Այսօր Քարին տակը բարեկարգվում է և զարգանում, տարեցտարի լուծվում են ներհամայնքային խնդիրները: Վերջին տարիներին ԱՀ կառավարության ֆինանսավորմամբ գյուղում մեկնարկել է ճանապարհների սալապատման ծրագիրը, որը կրելու է շարունակական բնույթ: Մասնակի վերանորոգվել է Շուշի-Քարին տակ միջհամայնքային ճանապարհը: Առաջիկա օրերին էլ՝ մինչև խոտհունձի սկսելը, նախատեսվում է բարեկարգել դաշտամիջյան ճանապարհները»,- ասել է Մ. Առուշանյանը:
Համայնքի ղեկավարի խոսքով՝ վերջին տարիներին մոտ 50 ընտանիքի տրամադրվել են շինանյութեր՝ առանձնատների տանիքները վերանորոգելու համար:
Քարին տակի դպրոցում սովորում է 99 աշակերտ: Մանկապարտեզն ունի 25 սան: Նոր ուսումնական տարում առաջին դասարան է հաճախելու 6 երեխա: 2016 թվականին համայնքում 14 ծնունդ է գրանցվել, 2017-ին այդ ցուցանիշն աճել է 4-ով, իսկ ընթացիկ տարում գյուղն ունեցել է 5 ծնունդ:
Անդրադառնալով բնակիչների զբաղվածությանը՝ Մ. Առուշանյանը նշել է, որ, մայրաքաղաքին և շրջկենտրոնին մոտ լինելու հանգամանքով պայմանավորված, բնակիչների մի մասն աշխատում է Ստեփանակերտում և Շուշիում:
«Մարդկանց հիմնական զբաղվածությունն ապահովում են հողագործությունն ու անասնապահությունը: Համայնքում ներկայումս կա մոտ 200 խոշոր եղջերավոր անասուն, գյուղն ապահովված է մշտական ջրով և գազաֆիկացված է»,- ասել է Մ. Առուշանյանը:

The Karin Tak community of Shushi has 665 residents. In recent years, conditions of the village have been improved with financial means of Artsakh government and benefactors.
Community problems gradually being solved, says mayor of Artsakh's Karin Tak
STEPANAKERT, JUNE 26, ARTSAKHPRESS: Head of the community, Mkhitar Arushanyan, said that through the financing of ''Hayastan'' All-Armenian Fund, buildings for the community center and for the village's kindergarten were built. In addition, the community school’s gym was renovated and a modern heating system was installed.
''The community was destroyed after the Artsak war. Today Karin Tak is developing. Year by year community problems are being solved. In recent years, the project of paving the roads has been launched. The project is financed by the Artsakh government and it will be carried out on a continuous basis. The Shushi-Karin Tak intercommunity road has been partially renovated. In the upcoming days, mud roads by fields are set to be improved,’’ M. Arushanyan said.
The mayor said that about 50 families have received building materials for renovating roofs of their detached houses.
The school of Karin Tak has 99 pupils. The kindergarten has 25 children. Six children will start attending school in the new academic year. In 2016, fourteen children were born. In 2017, this number increased by four. Five were born this year.
Speaking of residents’ occupation, head of the community said that some of the villagers work in capital Stepanakert and in Shushi.
“Farming and cattle breeding are the main occupation of people. Currently, there are about 200 cattle in the community. The village has permanent water and gas,’’ M. Arushanyan said.