Նախագահ Սահակյանը մասնակցել է Մարտակերտի ազատագրման 25-ամյակին նվիրված միջոցառումներին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 28-ին այցելել է Մարտակերտ շրջկենտրոն եւ մասնակցել քաղաքի ազատագրման 25-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառումներին:
Նախագահ  Սահակյանը մասնակցել  է Մարտակերտի ազատագրման 25-ամյակին նվիրված միջոցառումներին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 28, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր  վարչությունից:
Մարտակերտի ազատագրման 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ եւ Հայրենիքի պաշտպանության համար մղված մարտերում ցուցաբերած անձնական խիզախության համար Նախագահ Սահակյանը երկու ազատամարտիկի պարգեւատրել է «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանով, հինգ ազատամարտիկի՝ «Մարտական ծառայություն» մեդալով:
Նախագահ Սահակյանը կարեւորել է Մարտակերտի ազատագրումը ռազմաքաղաքական եւ բարոյական տեսանկյուններից՝ հավելելով, որ քաղաքի ազատագրումն ամրապնդեց մեր հաջողությունները եւ դարձավ թշնամու կողմից ավերված շրջանի վերականգնման ու հետագա զարգացման կարեւոր գրավականներից մեկը:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ Մարտակերտը պետք է վերականգնի իր երբեմնի փառքը, եւ հայրենիքից դուրս ապրող հազարավոր մարտակերտցիներ վերադառնան իրենց հարազատ օջախները:
«Հայրենի հողում ապրելն ու արարելը, հայրենիքը պաշտպանելն ու զարգացնելն ամենակարեւոր առաքելությունն է հայ մարդու համար: Բոլորիս պարտքն է՝ անել հնարավորն այս ուղղությամբ»,-իր խոսքում նշել է Բակո Սահակյանը:

Бако Саакян принял участие в торжественном мероприятии, посвященном 25-летию освобождения Мартакерта
28 июня Президент Республики Арцах Бако Саакян посетил райцентр Мартакерт и принял участие в торжественном мероприятии, посвященном 25-летию освобождения города.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 июня, АРЦАХПРЕСС - Об этом передает главное информационное управление аппарата Президента Республики Арцах. В связи с 25-летием освобождения Мартакерта и за личную отвагу, проявленную в боях по защите Родины, Президент Саакян наградил двух воинов-освободителей орденом “Боевой крест” второй степени, еще пятерых воинов-освободителей – медалью “За боевые заслуги”.
Президент Саакян отметил важность освобождения Мартакерта с военно- политической и моральной точек зрения, добавив, что освобождение города укрепило успехи арцахцев и стало одним из важных залогов восстановления и дальнейшего развития района.
Глава государства подчеркнул, что Мартакерт должен восстановить свою былую славу, а живущие за пределами родины тысячи мартакертцев должны вернуться в свой родной очаг.
“Жить и созидать на родной земле, защищать и развивать родину – самая важнаямиссия для армянина. Наш общий долг – сделать все возможное в этом направлении”, – отметил в своем слове Бако Саакян.
На мероприятии присутствовали должностные лица, представители Армении и Диаспоры, гости из-за рубежа.