Ստեփանակերտում անց է կացվել Արցախի ուշուի բաց առաջնություն
ԱՀ ուշու քունգ ֆուի ֆեդերացիայի նախաձեռնությամբ Ստեփանակերտի N 6 հիմնական դպրոցում այսօր անց է կացվել Արցախի ուշուի բաց առաջնություն՝ նվիրված Հայաստանի առաջին Հանրապետության 100 և Արցախյան շարժման 30-ամյակներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏհունիսի 28, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Առաջնությունն անց է կացվել թաոլու և սանդա ուշու մարզաձևերից:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԱՀ ուշուի ֆեդերացիայի գլխավոր մարզիչ Դավիթ Գրիգորյանն ասել է, որ առաջնությանն Արցախից և Հայաստանից մասնակցել   է 6-18 տարեկան շուրջ 260 մարզիկ.
Նա տեղեկացրել է, որ հունիսի 29-ից մինչև հուլիսի 1-ը ներառյալ Հայաստանի թաոլու մարզաձևի գլխավոր մարզիչը լինելու է Ստեփանակերտում և արցախցի մարզիկների համար անց է կացնելու սեմինար-պարապմունքներ:
Իսկ  Հայաստանի ավանդական ուշուի ֆեդերացիայի նախագահ, առաջնության գլխավոր մրցավար Տիգրան Չոբանյանն ասել է, որ նման մրցաշարերի նպատակն է ի հայտ բերել լավագույն մարզիկների, ովքեր միջազգային տարբեր մրցաշարերում կկարողանան միշտ բարձր պահել Արցախի և Հայաստանի պատիվը:
Նա  ավելացրել  է, որ   տարեցտարի արցախցի մարզիկները սպորտում  էլ  ավելի  են  կատարելագործվում. այդ է վկայում տարբեր մրցաշարերում նրանց ձեռք  բերած հաղթանակները:

В Степанакерте состоялся открытый чемпионат Арцаха по ушу
Сегодня в Степанакертской средней школе № 6 состоялся открытый чемпионат Арцаха по ушу, посвященный 100-летию Первой Республики Армения и 30-летию Арцахского движения, по инициативе Федерации ушу /кунг-фу/ Арцаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 июня, АРЦАХПРЕСС - Чемпионат проходил по соревнованиям ушу-таолу и ушу-саньда.
В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» главный тренер Федерации Ушу Арцаха Давид Григорян сказал, что в чемпионате приняли участие около 260 спортсменов в возрасте от 6 до 18 лет из Арцаха и Армении.
Он сообщил, что с 29 июня по 1 июля главный тренер Армении по таолу будет в Степанакерте и проведет семинары для спортсменов Арцаха.
А президент Федерации традиционного ушу Армении (ФТУА), главный судья чемпионата Тигран Чобанян сказал, что целью таких турниров является выявление лучших спортсменов, которые всегда смогут сохранить честь Арцаха и Армении на различных международных турнирах.
Он добавил, что каждый год спортсмены из Арцаха совершенствуются в спорте. Об этом свидетельствуют их победы в разных турнирах.