Կարկուտից տուժած հողօգտագործործողներին տրամադրվելու է աջակցություն. Ժիրայր Միրզոյան
Կարկուտի հետևանքով 100 տոկոսով վնասված 9016 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածքներում բերքահավաք չի կազմակերպվելու:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏհունիսի 29, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ‹‹Արցախպրես››-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին օրերս կայացած ԱԺ լիագումար նիստի օրենսդիր-գործադիր հարցուպատասխանի ժամանակ ասել է ԱՀ գյուղատնտեսության նախարար Ժիրայր Միրզոյանը՝ հավելելով, որ ևս 1900 հա նախարարության կողմից որակվել է որպես 50-70 տոկոսի չափով վնասված, սակայն վերջնական ցուցանիշը լինելու է բերքահավաքն ավարտելուց հետո:
Պատասխանելով պատգամավոր Արթուր Թովմասյանի այն հարցին, թե արդյո՞ք կարկուտից տուժած հողօգտագործողներին ԱՀ կառավարության կողմից կլինի փոխհատուցում, Ժ. Միրզոյանը նշել է, որ լինելու է ֆինանսական աջակցություն, որի չափերի հետ կապված կանդրադառնան առաջիկայում:
‹‹Ընթացիկ տարվա մայիսի կեսին տեղացած առաջին կարկուտից հետո գյուղատնտեսության նախարարության հանձնաժողովները հանրապետության ամբողջ տարածքում ուսումնասիրություններ են իրականացրել՝ կարկուտի հասցրած վնասի չափերը ճշտելու նպատակով: ԱՀ կառավարությունը քննարկում է 50 և ավելի տոկոսով վնասված հողատարածքների հողօգտագործողներին  հողի հարկից և վարձավճարից ազատելու հարցը: Համայնքների վարչական սահմաններում գտնվող տարածքների վարձավճարներն ու հողի հարկերը փոխհատուցվելու են պետական բյուջեի միջոցների հաշվին››,- մանրամասնել է գյուղատնտեսության նախարարը:

Жирайр Мирзоян: Землепользователям, пострадавшим от града, будет предоставлена помощь
СТЕПАНАКЕРТ, 29 июня, АРЦАХПРЕСС – Как передает корреспондент «Арцахпресс», об этом министр сельского хозяйства Республики Арцах Жирайр Мирзоян сказал в ходе предусмотренной Конституцией процедуры вопросов и ответов между законодательной и исполнительной властью на недавнем пленарном заседании НС. Он добавил, что еще 1900 га были классифицированы министерством как поврежденные на 50-70%, но окончательные данные будут после сбора урожая.
Отвечая на вопрос депутата Артура Товмасяна, касательно того, будет ли предоставлена компенсация со стороны правительства пострадавшим от града землепользователям, Мирзоян отметил, что финансовая поддержка будет оказана, и ее обсуждение состоится в ближайшем будущем.
«После первого града в середине мая комиссии Министерства сельского хозяйства провели исследования по всей стране, чтобы установить ущерб, причиненный градом. Правительство Республики Арцах обсуждает вопрос об освобождении от земельных и арендных платежей землепользователей, пострадавших на 50 и более процентов. Арендные сборы и земельные налоги с территорий, расположенных в административных границах сообществ, будут компенсированы за счет средств государственного бюджета», - сказал министр сельского хозяйства.