ՄԹ արտաքին գործերի և համագործակցության նախարարության Մշտական քարտուղարը կայցելի Հայաստան
Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի և համագործակցության նախարարության Մշտական քարտուղար և Դիվանագիտական ծառայության ղեկավար սըր Սայմոն Մքդոնալդը հուլիսի 6-ին առաջին անգամ կայցելի Հայաստան։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏհուլիսի 4, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Սըր Սայմոնը հանդիպումներ կունենա ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի, Առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանի, Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ։ Հանդիպումների ընթացքում կքննարկվեն Հայաստանի կառավարության բարեփոխումների ծրագիրը և ՄԹ աջակցությունը Հայաստանին։
Ինչպես տեղեկացրին Միացյալ Թագավորության դեսպանությունից, Սըր Սայմոնը «Դիվանագիտությունը 21-րդ դարում» թեմայով ելույթ կունենա Հայաստանի դիվանագիտական դպրոցի ապագա դիվանագետների համար։ Նա նաև հանդիպում կունենա ՄԹ կրթական ծրագրերի շրջանավարտների և Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ։
Իր այցին ընդառաջ` Մշտական քարտուղար սըր Սայմոն Մքդոնալդն ասել է.
«Ես ուրախ եմ այցելելու Հայաստան՝ մեր երկկողմ հարաբերությունների կարևորությունն ընդգծելու նպատակով։ Առկա են համագործակցության նոր հնարավորություններ, որոնցից հարկ է օգտվել Միացյալ Թագավորության և Հայաստանի միջև տնտեսական ու քաղաքական հարաբերությունների խորացմանն ու ամրապնդմանը զուգընթաց»։
Սըր Սայմոնի այցը հաջորդում է ՄԹ գործարար պատվիրակության այցին: Վերջինս տեղի է ունեցել հունիս ամսին, Վրաստանում և Հայաստանում ՄԹ առևտրի և ներդրումների հարցերով հանձնակատար, խորհրդարանական Մարկ Փրիթչարդի ղեկավարությամբ` նպատակ ունենալով ներկայացնել բրիտանական գործարարության համար առկա հնարավորությունները։

Постоянный секретарь министерства иностранных дел Великобритании посетит Армению
Постоянный секретарь министерства иностранных дел Великобритании и глава дипломатической службы, сэр Саймон Макдональд 6 июля посетит Армению.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 июля, АРЦАХПРЕСС - АРМЕНПРЕСС - Как сообщили в пресс-службе посольства Великобритании, сэр Саймон встретится с президентом Армении Арменом Саркисяном, первым заместителем премьер-министра Араратом Мирзояном, министром иностранных дел Зограбом Мнацаканяном и др. В рамках визита будут обсуждены планы реформ правительства Армении и вопросы поддержки со стороны Великобритании.
Сэр Саймон выступит с речью перед слушателями Дипломатической школы Армении. Он также встретится с выпускниками образовательных программ Великобритании и представителями гражданского общества Армении.
В преддверии своего визита сэр Саймон Макдональд сказал: «Я рад посетить Армению, чтобы подчеркнуть важность наших двусторонних отношений. Появляются новые возможности сотрудничества, поскольку Великобритания и Армения углубляют и укрепляют экономические и политические отношения».