Նարինե Աղաբալյանն ու Լևոն Վահրադյանը քննարկել են փոխհամագործակցության հարցեր
Այսօր՝ հուլիսի 9-ին, ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանը ընդունել է ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Լևոն Վահրադյանին և փոխնախարար Գաբրիել Ղազարյանին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ‹‹Արցախպրես››-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ողջունելով ներկաներին՝ Ն. Աղաբալյանն ասել է, որ պետք է ձգտել ավելի սերտացնել համագործակցությունը բոլոր հնարավոր ուղղություններով:
‹‹Այն, որ մեր մարզիկները մասնակցում են աշխարհի տարբեր առաջնությունների, մեր երկու գերատեսչությունների համագործակցության արդյունքն է: Այսօրվա մեր հանդիպումը մեկնարկն է նաև նոր ծրագրեր իրականացնելու և եղած համագործակցությունն ավելի խորացնելու ››,- նշել է Ն. Աղաբալյանը:
Իսկ ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Լևոն Վահրադյանն ասել է, որ այցի նպատակն Արցախի գործընկերների հետ ավելի սերտ կապեր հաստատելն ու ակտիվ համագործակցություն ծավալելն է:
‹‹Հանրապետական նշանակության մի շարք ծրագրերում մենք արդեն ունենք փորձ  և կանենք առավելագույնն ավելի լայնամասշտաբ նախաձեռնություններում Արցախն ընդգրկելու համար: Այցի նպատակներից է նաև սպորտի մասսայականացումը, որպեսզի նպաստենք ֆիզիկական դաստիարակության դերի բարձրացմանը և առաջիկայում ևս բարձր նվաճումներ ունենանք տարբեր մարզաձևերում: Օբյեկտիվության առումով լինելու ենք կոմպոնենտ և տարվող աշխատանքները դարձնելու ենք ավելի արդյունավետ՝ 2020 թվականին Տոկիոյում կայանալիք օլիմպիական խաղերին մասնակցելու համար: Մենք ունենք 12 հանրապետական մասսայական միջոցառում, որից 7-ում ներառված է նաև Արցախը: Փոխադարձ աշխատանքների շնորհիվ արցախցի պատանիները ևս բարձր են պահել հայ ազգի պատիվը՝ հնչեցնելով մեր օրհներգը և ծածանելով եռագույնը տարբեր երկրներում: Մենք պատրաստ ենք յուրաքանչյուր գաղափար կյանքի կոչելու: Ինչ վերաբերում է մարզիչ-մանկավարժների վերապատրաստմանը, ապա նշեմ, որ 2019 թվականի պետական բյուջեի մեջ կներառենք նաև այդ ծրագրի ծախսային մասն ապահովելը››,- մանրամասնել  է Լ. Վահրադյանը:

Нарине Агабалян и Левон Ваградян обсудили вопросы сотрудничества
9 июля министр образования, науки и спорта Республики Арцах Нарине Агабалян приняла министра спорта и по делам молодежи Армении Левона Ваградяна и заместителя министра Габриэля Казаряна.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 июля, АРЦАХПРЕСС – Как передает «Арцахпресс», приветствуя гостей, Н. Агабалян отметила, что необходимо стремиться к более тесному сотрудничеству по всем возможным направлениям.
«Тот факт, что наши спортсмены участвуют в различных чемпионатах мирового уровня, является результатом сотрудничества между нашими двумя ведомствами. Сегодняшняя наша встреча - это запуск новых проектов и углубление уже имеющегося сотрудничества», - сказала Н. Агабалян.
В свою очередь министр спорта и по делам молодежи РА Левон Ваградян сказал, что целью их визита является установление более тесных связей с партнерами из Арцаха и развитие активного сотрудничества.
«У нас уже есть опыт в реализации ряда программ республиканского значения, и мы сделаем все возможное, чтобы включить Арцах в более крупные инициативы. Одной из целей нашего визита является популяризация спорта, для повышения роли физического воспитания и для того, чтобы в будущем иметь высокие достижения в различных видах спорта. С точки зрения объективности, мы сделаем нашу работу более эффективной для участия в Олимпийских играх 2020 года в Токио. У нас имеется 12 республиканских мероприятий, в 7 из которых включен и Арцах. Благодаря совместной работе арцахская молодежь также сумела сохранить честь армянского народа, исполняя наш гимн и развивая триколор в разных странах. Мы готовы реализовать каждую идею. Что касается переподготовки тренеров, я хотел бы упомянуть, что мы включим часть расходов данной программы в государственный бюджет 2019 года», - сказал Л. Ваградян.