Մնացականյանը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալին է ներկայացրել ԼՂ խնդրի կարգավորման հայկական կողմի մոտացումները
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը Նյու Յորքում հուլիսի 19-ին հանդիպեց Միավորված ազգերի կազմակերպության քաղաքական դեպարտամենտի ղեկավար, գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոսմարի Դիկարլոյի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 20, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կարևորեց տարբեր բնագավառներում ՄԱԿ-ի հետ հաստատված արդյունավետ փոխգործակությունը՝ ընդգծելով Հայաստանի նոր կառավարության պատրաստակամությունը համատեղ քայլերով էլ ավելի խորացնելու և ընդլայնելու դրա օրակարգը:
ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալի խնդրանքով՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրեց Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին ներքաղաքական զարգացումները և նոր կառավարության ծրագրի առաջնահերթությունները: Նախարարն ընդգծեց, որ ժողովրդի կողմից տրված լայն մանդատի հիման վրա կառավարությունը հաստատակամ է շարունակելու երկրում բարեփոխումների գործընթացը՝ ուղղված օրենքի գերակայության, արդարադատության, տնտեսական և սոցիալական ոլորտում հավասար հնարավորությունների ապահովմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին։
Արտահերթ ընտրությունների անցկացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների համատեքստում Զոհրաբ Մնացականյանը կարևորեց միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի և ՄԱԿ կառույցների հետ ակտիվ և արդյունավետ համագործակցությունը դրանց պատշաճ կազմակերպման նպատակով։
ԱԳ նախարար Մնացականյանը ներկայացրեց Լեռնայնին Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման առնչությամբ հայկական կողմի մոտեցումներն ու առաջնահերթությունները, ինչպես նաև Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ Բրյուսելում կայացած ճանաչողական բնույթի հանդիպման արդյունքները։

Мнацаканян представил замгенсека ООН подходы армянской стороны в урегулировании карабахского конфликта
Министр ИД Армении Зограб Мнацаканян встретился 19-го июля в Нью-Йорке с руководителем политического департамента ООН, заместителем генсека ООН Розмари ДиКарло. Об этом сообщили в управлении по информации и связям с общественностью МИД Армении.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 июля, АРЦАХПРЕСС - АРМЕНПРЕСС - Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян отметил важность сотрудничества с ООН и готовность нового правительства Армении углублять и расширять повестку этого сотрудничества.
По просьбе Розмари ДиКарло, Зограб Мнацаканян представил последние внутриполитические развития в Армении и готовность нового правительства Армении, на основе широкого мандата народа, проводить в стране реформы, направленные на установление в стране верховенства закона, правосудия, равных возможностей в экономике и социальной отрасли, борьбу с коррупцией.
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян отмвтил готовность нового правительства Армении к сотрудничеству с международными организациями при проведении внеочередных выборов.
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян представил подходы и приоритеты армянской стороны в урегулировании карабахского конфликта, а также результаты ознакомительной встречи с министром иностранных дел Азербайджана в Брюсселе.