Թուրքական ու հայկական կազմակերպություններն Ապրիլի 24-ը Ստամբուլում հիշատակելու կոչ են հնչեցրել
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին թուրքական DurDe կազմակերպությունն ու ԱՄՆ-ում գործող Project 2015-ը 2015թ ապրիլի 24-ին աշխարհի տարբեր կողմերում բնակվող հայերին հրավիրում են Ստամբուլում տեղի ունենալիք Ցեղասպանության հիշատակման միջոցառմանը, տեղեկացնում է «Ակօսը»:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ստամբուլում Ապրիլի 24-ին հիշատակի արարողություններ սկսել են տեղի ունենալ 2010 թվականից: Ցեղասպանության 100-ամյակին, սակայն, միջոցառումն ավելի ընդգրկուն է լինելու:
DurDe խմբից Լևենթ Շանսևերն ասել է, որ ցանկանում են քննարկել այս հողերի ամենահին ժողովուրդներից հայերի ցեղասպանությունը, և ցանկանում են ավելի ընդլայնել քննարկումը:
«Անգամ, եթե Թուրքիայի կառավարությունն անցյալին առերեսվելուն դեռ պատրաստ չէ, մենք՝ որպես Թուրքիայի քաղաքացիներ, պատրաստ ենք դրան, և ցանկանում ենք, որ ողջ աշխարհը տեսնի դա»,- ասել է նա:
Միջոցառումն անցյալ տարվա նման մեկնարկելու է Թաքսիմի հրապարակից: Դրանից հետո հավաքվածներն այցելելու են զինծառայության ընթացքում՝ 2011թ.-ի ապրիլի 24-ին սպանված Սևակ Բալըքչըի գերեզմանին:
Project 2015 խմբից Սառա Լի Ուիթսոնն ասել է. «Որպես հայեր՝ մենք գնալու ենք Ստամբուլ՝ հիշատակելու մեր ընտանիքի անդամների գազանաբար սպանվելը: Եվ դրանից 100 տարի անց մենք Թուրքիայի կառավարությունից պատասխան ենք ակնկալում»:
Խմբի մեկ այլ անդամ՝ գրող Նենսի Գրիգորյանն ասել է, թե Հայոց ցեղասպանության հիշատակումն այն վայրում, որտեղ տեղի է ունեցել այն, խորհրդանշական է:

В день Памяти Геноцида в Стамбуле предвидится многолюдное собрание
Мероприятия по почтению памяти жертв Геноцида в Турции, планируемые к 100­летию Геноцида армян, отмечаемому 24­го апреля 2015 года, будут беспрецедентными по масштабу.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 ДЕКАБРЯ, АРЦАХПРЕСС-Как передает турецкий сайт Demokrathaber.net, организация DurDe («Нет расизму и ксенофобии»), действующая в Турции, совместно с созданной в Америке организацией Project 2015, призвали армян, проживающих по всему миру, принять участие в мероприятиях по почтению памяти жертв Геноцида в Стамбуле.
«Как армяне, членов чьих семей жестоко уничтожили сто лет назад, мы приедем в Стамбул, чтобы почтить их память. Мы ждем от правительства Турции ответа и справедливости – спустя 100 лет»,­ сказала член организации Project 2015 Сара Ли Уотсон. Другая участница организации ­ Нэнси Киракосян, отметила: «Есть большой смысл в том, чтобы отметить Память жертв Геноцида именно здесь, где произошло это преступление. Это будет нашим выступлением против отрицания Геноцида и уничтожения нашего бытия в Стамбуле».
Член турецкой организации DurDe Левент Шенсевер сказал, что они хотят говорить о Геноциде армян ­ одной из старейших наций, проживавшей на этих землях. «Если даже правительство Турции пока не взглянуло в лицо своему прошлому, мы, граждане Турции, готовы к этому и хотим показать это миру»,­ сказал Левент Шенсевер. Как и в прошлые годы, церемония поминания начнется на площади Таксим, откуда собравшиеся посетят могилу убитого во время прохождения воинской службы 24­го апреля 2011 года армянского воина Севака Балыкчи, похороненного на армянском Грегореанском кладбище Шишли.