Թուրքական ու հայկական կազմակերպություններն Ապրիլի 24-ը Ստամբուլում հիշատակելու կոչ են հնչեցրել
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին թուրքական DurDe կազմակերպությունն ու ԱՄՆ-ում գործող Project 2015-ը 2015թ ապրիլի 24-ին աշխարհի տարբեր կողմերում բնակվող հայերին հրավիրում են Ստամբուլում տեղի ունենալիք Ցեղասպանության հիշատակման միջոցառմանը, տեղեկացնում է «Ակօսը»:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ստամբուլում Ապրիլի 24-ին հիշատակի արարողություններ սկսել են տեղի ունենալ 2010 թվականից: Ցեղասպանության 100-ամյակին, սակայն, միջոցառումն ավելի ընդգրկուն է լինելու:
DurDe խմբից Լևենթ Շանսևերն ասել է, որ ցանկանում են քննարկել այս հողերի ամենահին ժողովուրդներից հայերի ցեղասպանությունը, և ցանկանում են ավելի ընդլայնել քննարկումը:
«Անգամ, եթե Թուրքիայի կառավարությունն անցյալին առերեսվելուն դեռ պատրաստ չէ, մենք՝ որպես Թուրքիայի քաղաքացիներ, պատրաստ ենք դրան, և ցանկանում ենք, որ ողջ աշխարհը տեսնի դա»,- ասել է նա:
Միջոցառումն անցյալ տարվա նման մեկնարկելու է Թաքսիմի հրապարակից: Դրանից հետո հավաքվածներն այցելելու են զինծառայության ընթացքում՝ 2011թ.-ի ապրիլի 24-ին սպանված Սևակ Բալըքչըի գերեզմանին:
Project 2015 խմբից Սառա Լի Ուիթսոնն ասել է. «Որպես հայեր՝ մենք գնալու ենք Ստամբուլ՝ հիշատակելու մեր ընտանիքի անդամների գազանաբար սպանվելը: Եվ դրանից 100 տարի անց մենք Թուրքիայի կառավարությունից պատասխան ենք ակնկալում»:
Խմբի մեկ այլ անդամ՝ գրող Նենսի Գրիգորյանն ասել է, թե Հայոց ցեղասպանության հիշատակումն այն վայրում, որտեղ տեղի է ունեցել այն, խորհրդանշական է:

Joint call to commemorate 1915 centennial in Turkey
In the run-up to the 100th anniversary of the Armenian Genocide, the Turkish NGO DurDe and the US based initiative Project 2015 invite Armenians from around the globe to join a commemoration event in Istanbul next year.
STEPANAKERT, DECEMBER 9, ARTSAKHPRESS: Ceremonies dedicated the tragic events have been held in the city since 2010. With the tragic centennial approaching, the events are going to take a more active turn, according to Agos.
Speaking to the Turkish-Armenian publication, an activist of DurDe, Levent Shansever said that they wish to discuss the Genocide of Armenians, one of the ancient nations residing on those lands, and expand the debates on the issues.
“Even if the Turkish Government is not yet ready to confront the past, we, as citizens of Turkey, are prepared for that, and we wish the entire world to see it,” he was quoted as saying.
The commemoration event will start from Istanbul’s Taksim square. The crowd will then head to the tomb of Sevak Shahin Balikci, the Turkish-Armenian soldier killed during service ahead of the Genocide anniversary in 2011.