Գրիգորի Մարտիրոսյանն ընդունել է ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանին
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանն օգոստոսի 7-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 7, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացրնում են ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից՝ ջերմ մթնոլորտում անցած հանդիպման ժամանակ զրուցակիցները փոխադարձաբար շնորհավորել են միմյանց ամռան սկզբից նոր պաշտոնների ստանձնման առթիվ:
Պետնախարարի խնդրանքով Գ․ Բալայանը ներկայացրել է Երևանում մշակվող սոցիալական նշանակության հիփոթեքային վարկային ծրագրի տեխնիկական մանրամասները, որի հիմնական շահառու խումբը կազմելու են զինծառայողները։ Նախատեսվում է, որ զինծառայողների պարագայում կանխավճարը մեծապես սուբսիդավորվելու է պետական միջոցներով, իսկ վարկերի տոկոսագումարը փոխհատուցվելու է վերջիններիս եկամտային հարկից։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել քննարկվող ծրագրի արդյունավետության բարձրացման, ինչպես նաև Արցախն ու արցախաբնակ զինծառայողներին լիակատար կերպով վերջինիս շրջանակներում ներառելու մասին։ Պետնախարարը կարևորել է զինծառայողների սոցիալական ապահովությանը վերաբերող օրենսդրությունների հետագա ներդաշնակեցումն ու այս հարցերում փորձի փոխանակումը։

Григорий Мартиросян принял заместителя министра обороны РА Габриела Балаяна
7 августа государственный министр Республики Арцах Григорий Мартиросян принял заместителя министра обороны Республики Армения Габриела Балаяна.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 августа, АРЦАХПРЕСС – Как передает отдел информации и по связям с общественностью аппарата государственного министра Республики Арцах, во время встречи в теплой атмосфере собеседники поздравили друг друга с получением новых должностей в начале лета.
По просьбе государственного министра Г. Балаян представил технические детали программы социального ипотечного кредитования, разработанной Ереваном, главными бенефициарами которой станут военные. Предусматривается, что в случае с военнослужащими предоплата будет в значительной степени субсидирована за счет государственных средств, а проценты будут компенсированы подоходным налогом.
Собеседники обменялись мнениями об эффективности обсуждаемой программы, а также об участии военнослужащих Арцаха в данной программе. Государственный министр придал важность дальнейшей гармонизации законодательства о социальном обеспечении военнослужащих и обмене опытом по этим вопросам.