«Արցախպրես»-ը ներկայացնում է ԱՀ հռչակման 27-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումների ծրագիրը
«Արցախպրես»-ը ներկայացնում է ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարության կողմից Արցախի Հանրապետության հռչակման 27-րդ տարեդարձին նվիրված մշակութային միջոցառումների ծրագիրը:
«Արցախպրես»-ը ներկայացնում  է ԱՀ հռչակման 27-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումների ծրագիրը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 30, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:ԱՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը տեղեկացնում է,  որ   ՀՀ-ից  հրավիրված մշակութային  խմբերի  մասնակցությամբ Արցախի   շրջաններում  և  Ստեփանակերտում  միջոցառումները   մեկնարկելու  են  սեպտեմբերի 1-ից:
Սեպտեմբերի  1-ին,  ժամը՝ 18:00-ին, Ստեփանակերտի   Վերածննդի    հրապարակում  տեղի   կունենա   պարգևատրման    արարողություն, որից  հետո  «Տնջրե»  և «Կարին»  ավանդական երգի-պարի  համույթները   հանդես  կգան  ազգագրական  պարերով:
Սեպտեմբերի   2-ին, ժամը՝  12:00-18:00-ին, Ստեփանակերտի   Ստեփան  Շահումյանի  անվան  օղակաձև   պուրակում     տեղի  կունենա   գորգերի, կարպետների ցուցահանդես-տոնավաճառ, ինչպես  նաև  վարպետության  դասեր:
Ժամը՝  13:30-ին, նույն   վայրում  կկազմակերպվի   ազգագրական  պարերի   բաց  դաս:
Ժամը՝  14:00-18:00-ն   տեղի  կունենա  «Կարին»  ավանդական երգի-պարի    համույթի, Շուշիի  կիթառահարների   խմբի, «Արցախ» ազգային նվագարանների  նվագախմբի համերգը:
Ժամը՝ 15:00-18:00-ին, Ստեփան  Շահումյանի  անվան  օղակաևձ  պուրակում  տեղի  կունենա  «Նաղաշ»  մշակութաժամանցային   ծրագիր՝ ասեղնագործության  և  բրուտագործության   վարպետության  դասեր:
Ժամը՝  15:00-18:00-ին, Ստեփանակերտի Շառլ  Ազնավուրի  անվան  մշակույթի  կենտրոնի  բացօթյա  տարածքում տեղի  կունենա մայրաքաղաքի   արվեստի  դպրոցի, պարարվեստի  քոլեջի, «Նաիրուհի»   մանկապատանեկան   և   «Արցախի  բալիկներ»    համույթների  և  ՀՀ-ից  հրավիրված  մշակութային  խմբի  համերգը:
Ժամը՝  20:00-ին, Ստեփանակերտի  Վերածննդի  հրապարակում  տեղի կունենա   տոնական  համերգ. այն    կավարտվի  հրավառությամբ:

«Арцахпресс» представляет программу мероприятий, посвященных 27-летию со дня провозглашения Республики Арцах
«Арцахпресс» представляет программу культурных мероприятий, посвященных 27-летию со дня провозглашения Республики Арцах, подготовленных Министерством культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 августа, АРЦАХПРЕСС - Министерство культуры и по делам молодежи Республики Арцах сообщает, что в регионах Арцаха и городе Степанакерт с 1 сентября стартуют мероприятия при участии коллективов из Армении.
1 сентября в 18:00 на площади Возрождения в Степанакерте состоится церемония награждения, после чего с народными танцами выступят танцевальные ансамбли «Тнджре» и «Карин».
2 сентября в 12:00-18:00 в парке имени Степана Шаумяна состоится выставка-ярмарка ковров, а также пройдет мастер-класс.
В 13:30 в этом же месте будет организован открытый урок национальных танцев.
В 14:00-18:00 состоится концерт традиционного ансамбля песни и танца "Карин", группы гитаристов из Шуши и Национального инструментального оркестра "Арцах".
В 15:00-18:00 – в парке им. Степана Шаумяна состоится культурно-развлекательная программа "Нагаш" – мастер-классы по вышивке и керамике.
В 15:00-18:00 – во дворе Степанакертского Центра культуры им. Шарля Азнавура состоится концерт художественной группы из Армении, учеников художественной школы Степанакерта, танцевального детско-юношеского колледжа "Наируи" и "Дети Арцаха".
В 20:00 - состоится праздничный концерт на площади Возрождения в Степанакерте, который завершится праздничным фейерверком.