Արցախի Հանրապետության անցած 27 տարիները մեծ հաջողությունների և ձեռքբերումների պատմություն են. ՀՀ վարչապետ
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի անկախության տոնի առթիվ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏսեպտեմբերի 2ԱՐՑԱԽՊՐԵՍԻնչպես տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում, մասնավորապես, ասված է:
«Սիրելի՛  հայրենակիցներ, շնորհավորում եմ ձեզ Արցախի անկախության տոնի առթիվ։ Արցախի ժողովուրդն իր ընտրությունը կատարեց պատմական շատ բարդ իրավիճակում` հռչակելով անկախություն։
Անցած 27 տարիների ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն անցավ պատերազմների, ավերների, մարդկային կորուստների և բազում այլ ծանր փորձությունների միջով։ Բայց, այդ ամենով հանդերձ, Արցախի Հանրապետությունը կայացավ։ Արցախի Հանրապետության անցած 27 տարիները ոչ միայն հերոսական պայքարի, այլև մեծ հաջողությունների և ձեռքբերումների պատմություն են։
Հայաստանի և սփյուռքի հետ ուս-ուսի՝ Արցախն այսօր շարունակում է ապրել ու զարգանալ։ Թավշյա հեղափոխության հաղթանակը Հայաստանում ևս մի վկայություն է հայոց ազատասեր ոգու և անկոտրում կամքի։ Հայաստանը, Արցախն ու սփյուռքը այսօր ավելի ուժեղ են, որովհետև ավելի միասնական են և ավելի ազատ։
Մարդու ազատությունը, ժողովրդավարությունն ու ազգի ազատությունը մեզ համար անբաժանելի և անբեկանելի արժեքներ են։ Արցախի Հանրապետության և Արցախի հասարակության բազմակողմանի զարգացումը ողջ հայության կարևորագույն նպատակներից է եղել և այսուհետ ևս լինելու է։
Արցախի անվտանգությունը մեր ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում է։ Արցախի ճակատագիրը համայն հայության գուրգուրանքի առարկան է։ Այդպես է լինելու այնքան ժամանակ, քանի դեռ չենք հանգել խնդրի խաղաղ և արդարացի լուծման։

‘Past 27 years are history of great success and achievements’ – Armenian PM Nikol Pashinyan congratulates Artsakh on Independence Day
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has congratulated Armenians on the occasion of Artsakh’s Independence Day.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 2ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “Dear countrymen,
I congratulate you on the occasion of Artsakh’s Independence Day. The people of Artsakh made their choice in a historically very difficult situation by declaring independence.
During the past 27 years the people of Nagorno Karabakh passed through wars, destructions, human losses and numerous other difficult trials. But, nevertheless, the Republic of Artsakh was established. The past 27 years of the Republic of Artsakh aren’t only history of heroic struggle, but also great successes and achievements.
Shoulder to shoulder with Armenia and the Diaspora, today Artsakh continues to live and develop. The victory of the velvet revolution in Armenia is yet another proof of the Armenian freedom-loving spirit and unbending will. Today, Armenia, Artsakh and the Diaspora are stronger because they are more united and freer.
Freedom of people, democracy and the nation’s freedom are integral and irrevocable values for us. The versatile development of the Republic of Artsakh and the society of Artsakh were among the most important goals of all Armenians, and will continue being so.
Artsakh’s security is in our daily focus. The fate of Artsakh is subject to cherishment of all Armenians. It will remain this way as long as we haven’t achieved the issue’s peaceful and fair solution.