Արցախի Հանրապետության անցած 27 տարիները մեծ հաջողությունների և ձեռքբերումների պատմություն են. ՀՀ վարչապետ
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի անկախության տոնի առթիվ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏսեպտեմբերի 2ԱՐՑԱԽՊՐԵՍԻնչպես տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում, մասնավորապես, ասված է:
«Սիրելի՛  հայրենակիցներ, շնորհավորում եմ ձեզ Արցախի անկախության տոնի առթիվ։ Արցախի ժողովուրդն իր ընտրությունը կատարեց պատմական շատ բարդ իրավիճակում` հռչակելով անկախություն։
Անցած 27 տարիների ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն անցավ պատերազմների, ավերների, մարդկային կորուստների և բազում այլ ծանր փորձությունների միջով։ Բայց, այդ ամենով հանդերձ, Արցախի Հանրապետությունը կայացավ։ Արցախի Հանրապետության անցած 27 տարիները ոչ միայն հերոսական պայքարի, այլև մեծ հաջողությունների և ձեռքբերումների պատմություն են։
Հայաստանի և սփյուռքի հետ ուս-ուսի՝ Արցախն այսօր շարունակում է ապրել ու զարգանալ։ Թավշյա հեղափոխության հաղթանակը Հայաստանում ևս մի վկայություն է հայոց ազատասեր ոգու և անկոտրում կամքի։ Հայաստանը, Արցախն ու սփյուռքը այսօր ավելի ուժեղ են, որովհետև ավելի միասնական են և ավելի ազատ։
Մարդու ազատությունը, ժողովրդավարությունն ու ազգի ազատությունը մեզ համար անբաժանելի և անբեկանելի արժեքներ են։ Արցախի Հանրապետության և Արցախի հասարակության բազմակողմանի զարգացումը ողջ հայության կարևորագույն նպատակներից է եղել և այսուհետ ևս լինելու է։
Արցախի անվտանգությունը մեր ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում է։ Արցախի ճակատագիրը համայն հայության գուրգուրանքի առարկան է։ Այդպես է լինելու այնքան ժամանակ, քանի դեռ չենք հանգել խնդրի խաղաղ և արդարացի լուծման։

Пройденные Республикой Арцах 27 лет являются историей больших достижений и успехов
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю Дня независимости Республики Арцах.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 сентября, АРЦАХПРЕСС - АРМЕНПРЕСС - Как сообщили в Управлении по связям с общественностью и СМИ   аппарата премьер-министра РА, в послании, в частности, говорится:
Поздравляю вас с Днем независимости Арцаха. Народ Арцаха сделал свой выбор в очень сложной исторической ситуации, провозгласив независимость.
За последние 27 лет народ Нагорного Карабаха прошел через войны, разрушения, человеческие потери и много других тяжелых испытаний. Но тем не менее Республика Арцах состоялась. Пройденные Республикой Арцах 27 лет являются историей не только героической борьбы, но и больших достижений и успехов.
Арцах сегодня плечом к плечу с Арменией и диаспорой продолжает жить и развиваться. Победа бархатной революции в Армении является еще одним свидетельством армянского свободолюбивого духа и несгибаемой воли. Армения, Арцах и диаспора сегодня более сильны, поскольку более сплочены и более свободны.
Свобода человека, демократия  и свобода нации являются для нас неотъемлемыми и бесспорными ценностями. Всестороннее развитие Республики Арцах и общества Арцаха было и впредь останется одной из важнейших целей всего армянства.
Безопасность Арцаха находится в центре нашего постоянного внимания. Судьба Арцаха является предметом нежной заботы всего армянства. Так будет до тех пор, пока мы не достигнем мирного и справедливого урегулирования проблемы.