Չինաստանը 60 մլրդ դոլար կհատկացնի Աֆրիկայի զարգացմանը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏսեպտեմբերի 3ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ - ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ Այդ մասին սեպտեմբերի 3-ին հայտարարել Է ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ցզինպինը:
«Չինաստանը պատրաստ Է որպես աջակցություն 60 մլրդ դոլար տրամադրել Աֆրիկային պետական օգնության, ֆինանսական ինստիտուտների ու ձեռնարկությունների ներդրումների տեսքով»,-ասել Է Ցզինպաինը՝ ելույթ ունենալով «Չինաստան-Աֆրիկա» համագործակցության ֆորումի գագաթնաժողովի բացմանը:
Մասնավորապես, այդ 60 մլրդ դոլարից 15 միլիարդը կհատկացվի որպես անհատույց օգնություն, անտոկոս փոխառություններ եւ արտոնյալ վարկեր, ստեղծվել Է վարկային ֆոնդ՝ 20 մլրդ դոլար ծավալով: Բացի այդ, կստեղծվի 10 մլրդ դոլար ծավալով զարգացման նախագծերի վարկավորման հատուկ հիմնադրամ եւ 5 մլրդ դոլարի չափով հատուկ հիմնադրամ՝ Աֆրիկայի ներմուծական առեւտրի ֆինանսավորման համար: Հաջորդ երեք տարում չինական ընկերությունները Աֆրիկայում կներդնեն առնվազն 10 մլրդ դոլար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Китай выделит 60 миллиардов долларов на развитие Африки
Китай предоставит Африке 60 миллиардов долларов в качестве финансовой помощи, заявил в понедельник председатель КНР Си Цзинпьин, передает РИА Новости.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 сентября, АРЦАХПРЕСС - "Китай готов предоставить Африке в качестве поддержки 60 миллиардов долларов в виде государственной помощи, инвестирования финансовых институтов и предприятий", — заявил Си Цзиньпин, выступая на церемонии открытия саммита Форума сотрудничества "Китай-Африка".
В частности, из этих 60 миллиардов долларов 15 миллиардов будут выделены в качестве безвозмездной помощи, беспроцентных займов и льготных кредитов, создан кредитный фонд объемом 20 миллиардов долларов. Кроме того, будет создан специальный фонд кредитования проектов развития объемом 10 миллиардов долларов и специальный фонд размером пять миллиардов долларов для финансирования импортной торговли Африки. В следующие три года китайские компании инвестируют в Африку не менее 10 миллиардов долларов.