ՀՀ առողջապահության ազգային ինստիտուտի աշխատակիցներն Արցախում քննարկել են մի շարք հարցեր
ՀՀ առողջապահության նախարարության առողջապահական ազգային ինստիտուտի և ԱՀ առողջապահության նախարարության համատեղ նախաձեռնությամբ հանրապետական բժշկական կենտրոնում (ՀԲԿ) այսօր կայացել է ոլորտի մի խումբ աշխատողների հետ հանդիպում:
ՀՀ  առողջապահության ազգային ինստիտուտի   աշխատակիցներն   Արցախում  քննարկել  են  մի  շարք  հարցեր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 4ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հանդիպմանը քննարկվել են Արցախում շարունակական մասնագիտական զարգացման համակարգի (ՇՄԶ) ներդրման, տեղում հնարավոր ուսումնական ծրագրերի կազմակերպման, առողջապահության համակարգի աշխատակիցների վերապատրաստման և առողջ ապրելակերպի  խթանման   ուղղությամբ՝ մասնավորապես ծխախոտի դեմ պայքարի մասին հարցեր:
«Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ  զրույցում  ՀՀ   առողջապահության  նախարարության   առողջապահական  ազգային  ինստիտուտի   տնօրեն   Ալեքսանդր  Բազարչյանն  ասել  է, որ   իրենց   կառույցի   աշխատակիցներն  եռօրյա   այցով  են  գտնվում  Արցախում:  Նրանք  հանդիպումներ  են  ունեցել   նաև Արցախում   գործող «Մայրություն»  ՀԿ  անդամների  հետ, քննարկել  առողջ  ապրելակերպին  վերաբերող  մի  շարք  հարցեր՝  ծանոթացել    վիճակագրական    տվյալներին:
«Մեր   ունեցած  հանդիպումների  արդյունքում      քննարկեցինք  մեր   հետագա  համատեղ  անելիքները,   մշակեցինք  որոշակի   ծրագրեր  և  կանոնակարգեցինք  կատարվելիք   աշխատանքների  բնույթը: Հատուկ   ուշադրություն  ենք   դարձնելու   առողջապահության      համակարգի  աշխատակիցների   վերապատրաստման  դասընթացների  և   ծխախոտի   վտանգների  մասին  հարցերին»,-ավելացրել  է  Ա. Բազարչյանը:

Сотрудники Национального Института Здравоохранения РА обсудили ряд вопросов в Арцахе
Сегодня по совместной инициативе Национального Института Здравоохранения Министерства здравоохранения РА и Министерства здравоохранения Республики Арцах в Республиканском медицинском центре состоялась совместная встреча с группой сотрудников данной сферы.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 сентября, АРЦАХПРЕСС - На встрече были обсуждены вопросы, связанные с внедрением системы непрерывного профессионального развития в Арцахе, организацией возможных образовательных программ на местах, обучением сотрудников системы здравоохранения и пропагандой здорового образа жизни, особенно борьбы против курения.
В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» директор Национального Института Здравоохранения Министерства здравоохранения Республики Армения Александр Базарчян сказал, что сотрудники их учреждения находятся с трехдневным визитом в Арцахе. Они также провели встречи с членами НПО «Материнство Арцаха», обсудили ряд вопросов, связанных со здоровым образом жизни, ознакомились со статистическими данными.
«В результате наших встреч мы обсудили нашу будущую совместную деятельность, разработали некоторые программы и выработали характер предстоящей работы. Особое внимание будет уделено вопросам организации тренингов для сотрудников системы здравоохранения и об опасности курения», - добавил А. Базарчян.