Ստեփանակերտում կազմակերպվել է հեծանվավազք՝ նվիրված Ֆիզկուլտուրնիկի օրվան
Այսօր՝ սեպտեմբերի 17-ին, Ֆիզկուլտուրնիկի օրվա կապակցությամբ Ստեփանակերտում կազմակերպվել է հեծանվավազք, որին մասնակցում էին 8-12-րդ դասարանների շուրջ 150 աշակերտներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 17ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այն ընթացել է Գրիգոր Լուսավորիչ-Մամիկոնյան-Մկրտչյան-Բաղրամյան-Նաբերեժնայա երթուղով:
Մրցույթի ավարտին մրցանակային տեղեր գրաված մասնակիցները պարգևատրվել են պատվոգրերով և դրամական պարգևներով:
Շնորհավորելով Ֆիզկուլտուրնիկի տոնի առթիվ՝ միջոցառմանը ներկա ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանն ասել է, որ օրվա խորհուրդը հանրապետությունում նշանավորվում է արդեն 8-րդ անգամ և դարձել է  գեղեցիկ ավանդույթ մեր առօրյայում:
«Տոնական այս օրը համախմբում է ինչպես բոլոր մարզասերներին և կանոնավոր սպորտով զբաղվողներին, այնպես էլ առողջ ապրելակերպը նախընտրող քաղաքացիներին: Նախարարության քաղաքականությունն ուղղված է եղել սպորտի մասսայականացմանը: Այսուհետ մենք էլ ավելի կակտիվացնենք մեր ջանքերը դպրոցներում ֆիզկուլտուրա առարկայի դասավանդման որակի բարձրացման ուղղությամբ՝ գործընթացում ներգրավելով նաև աշակերտներին»,- մասնավորապես նշել է Ն. Աղաբալյանը:
Իսկ  ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարարության աշխատակազմի սպորտի վարչության պետ Աշոտ Դանիելյանն ասել է, որ բացի մրցույթի անցկացումից, միջոցառումն ինքնին նպատակ ունի քարոզելու առողջ ապրելակերպը:
«Հեծանվավազքին մասնակցում են Ստեփանակերտի բոլոր դպրոցներից աշակերտներ՝ իրենց հեծանիվներով: Արցախում ուսուցանվում են մոտ 24 մարզաձևեր, որոնցից 7-ի ցուցադրական մենամարտերի ականատեսը կլինենք այսօր: Պետք է ընդգծել, որ տարեցտարի սպորտով հետաքրքրվող աշակերտների քանակն ավելանում է, դրա հետ կապված՝ ձեռքբերումները ևս»,- ավելացրել է Ա. Դանիելյանը:
Իսկ 15-ամյա Լաուրա Աթաջանյանը, ով հեծանվավազքի աղջիկների խմբում գրավել է առաջին մրցանակային տեղը, մեզ հետ զրույցում նշել է, որ երկրորդ անգամ է մասնակցում մրցույթին:
Նրա խոսքով՝ ողջունելի է, որ, նախորդ տարվա համեմատ, այս տարի ավելացել է մրցույթին մասնակցող աղջիկների թիվը:

В Степанакерте организован велопробег, посвященный Дню физкультурника
Сегодня, 17 сентября, в Степанакерте организован велопробег, посвященный Дню физкультурника, в котором приняли участие около 150 учеников 8-12 классов.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 сентября, АРЦАХПРЕСС - По словам корреспондента «Арцахпресс», велопробег был организован по маршруту Григор Лусаворич-Мамиконян-Мкртчян-Баграмян-Набережная.
По окончанию пробега победители были награждены дипломами и денежными призами.
Поздравив с праздником, министр образования, науки и спорта Республики Арцах Нарине Агабалян сказала, что День физкультурника отмечается в республике уже в восьмой раз и это стало прекрасной традицией в нашей повседневной жизни.
«Этот праздничный день объединяет всех спортсменов, а также граждан, которые выбирают здоровый образ жизни. Политика министерства направлена ​​на популяризацию спорта. С этого момента мы будем и далее активизировать наши усилия по повышению качества преподавания физкультуры в школах, и вовлекать учеников в процесс», - сказала Н. Агабалян.
Ашот Даниелян, руководитель отдела спорта Министерства образования, науки и спорта Арцаха сказал, что помимо соревнований, само мероприятие направлено на пропаганду здорового образа жизни.
15-летняя Лаура Атаджанян, которая заняла первое место в группе девушек-велосипедистов, рассказала нам, что она участвует в конкурсе уже во второй раз.
Она сказала, что по сравнению с прошлым годом в этом году число девушек, участвующих в конкурсе, увеличилось, что, безусловно, приветствуется.
В конце мероприятия ученики Степанакертской детской спортивной школы выступили со спортивными танцами.