Ադրբեջանի ագրեսիվ պահվածքը սպասվելիք զորավարժություններն են
ԵԽԽՎ մոնիթորինգային հանձնաժողովի նիստում ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը տեղեկատվություն է փոխանցել Կոթի գյուղի վրա կրակ բացելու, դրա հետևանքով ՀՀ քաղաքացի Սուրեն Սեփխանյանի վիրավորվելու, ինչպես նաև՝ Ադրբերջանի կողմից քաղաքացիական այլ բնակավայրերի գնդակոծման վերաբերյալ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 18ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Թեմայի շուրջ Panorama.am-ի թղթակիցը զրուցեց քաղաքագետ Մանվել Սարգսյանի հետ՝ պարզելու՝ արդյոք ԵԽԽՎ մոնիթորինգային հանձնաժողովն այն մարմի՞նն է, որը կարող է գործուն ազդեցություն ունենալ Ադրբեջանի վրա և զսպել նրա կողմից պարբերաբար դրսևորվող ագրեսիան։
«Իհարկե, դա այն ատյանը չէ, որն ամիջականորեն զբաղվում է նմանօրինակ խնդիրներով, սակայն Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից բազմաթիվ փորձեր են եղել՝ այս կամ այն հարցը բարձրացնելու այնտեղ։ Կառույցն անգամ ինչ-որ բանաձևեր է ընդունում, որոնք, սակայն, խնդրի լուծման վրա անմիջական ազդեցություն չեն ունենում։ Այնուամենայնիվ, սա չի նշանակում, որ միջազգային տարբեր հարթակներում չպետք է բարձրաձայնել Ադրբեջանի ագրեսիվ պահվածքի մասին։ Իհարկե, պետք է բարձրաձայնել, ասել, որ Ադրբեջանը խախտում է միջազգային պայմանգրերը»,- համոզմունք հայտնեց մեր զրուցակիցը։
Մանվել Սարգսյանը հիշեցրեց, որ Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորմամբ հիմնականում զբաղվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, ու թեև կառույցը  սահմանային միջադեպերի վերաբերյալ պարբերաբար հանդես է գալիս հայտարարություններով, դրանք մեծամասամբ ձևական բնույթ են կրում։
Միաժամանակ, քաղաքագետը Ադրբեջանի ագրեսիվ պահվածքը պատճառաբանեց ոչ թե ներհայաստանյան վերջին զարգացումներով, այլ միջազգային գործընթացներով, Ադրբեջանում սպասվելիք զորավարժություններով։
«Զարգացումները հիմնականում կախված են արտաքին ազդակներից՝ Թուրքիա, Ռուսաստան, Իրան և այլն»,-ամփոփեց քաղաքագետը՝ նկատի ունենալով, որ Ադրբեջանը մշտապես օգտվում է գերտերությունների ուշադրությունն այլ ուղղությամբ սևեռված լինելու հանգամանքից։

Политолог: Агрессивное поведение Азербайджана обусловлено международными процессами
Вице-спикер Национального Собрания Армении, руководитель армянской делегации в ПАСЕ Арпине Ованнисян на своей странице в соцсети Facebook сообщила, что на заседании мониторингового комитета Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) она оповестила об обстреле ВС Азербайджана приграничного села Коти Тавушской области Армении, ранении вследствие этого гражданина РА Сурена Сепханяна, а также обстреле азербайджанской стороной иных гражданских населенных пунктов.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 сентября, АРЦАХПРЕСС - Корреспондент Panorama.am побеседовал вокруг данной темы с политологом Манвелом Саркисяном с целью выяснить, на самом ли деле мониторинговый комитет ПАСЕ является тем органом, который может эффективным образом повлиять на Азербайджан и сдержать периодически проявляемую с его стороны агрессию.
«Конечно, это не та структура, которая непосредственно занимается подобными проблемами, вопросами, однако со стороны Армении и Азербайджана делались попытки говорить о тех или иных проблемах именно в данной структуре. Структура даже принимает какие-то резолюции, которые, однако, не оказывают прямого воздействия на решение проблемы. Тем не менее, это не означает, что не нужно на различных международных платформах говорить об агрессивном поведении Азербайджана. Конечно, нужно говорить об этом, необходимо отмечать, что Азербайджан нарушает международные договоры», – отметил политолог.
М. Саркисян напомнил, что в основном урегулированием карабахской проблемы занимается Минская группа ОБСЕ, и несмотря на то, что структура периодически выступает с заявлениями касательно приграничных инцидентов, они по большому счету носят формальный характер.
В то же время, политолог обусловил агрессивное поведение Азербайджана не последними внутриполитическими развитиями в Армении, а международными процессами, а также предстоящими в Азербайджане военными учениями.
«Развития в основном зависят от внешних факторов: Турция, Россия, Иран и пр.», – резюмировал М. Саркисян, имея в виду, что Азербайджан постоянно использует то обстоятельство, что внимание сверхдержав сосредоточено на других направлениях.