Էրդողան. Թուրքիան կշարունակի Իրանից բնական գազ ձեռք բերել՝ չնայած ԱՄՆ-ի պատժամիջոցներին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 26, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, հաղորդում է Reuters-ը:
Նա նաեւ անդրադարձել է ամերիկյան բողոքական քահանա Էնդրյու Բրանսոնի գործին, որը Անկարայի եւ Վաշինգթոնի միջեւ կռվախնձոր էր դարձել: Էրդողանն ասել է, որ թուրքական դատարանը պետք է որոշի իր ճակատագիրը, ոչ թե քաղաքական գործիչները:
Նշենք, որ ԱՄՆ-ի եւ Թուրքիայի հարաբերությունները լավագույն փուլում չեն, այդ թվում նաեւ ամերիկյան բողոքական քահանա Էնդրյու Բրանսոնի գործի պատճառով:
Վերջինս Թուրքիայում մեղադրվում է լրտեսության եւ ահաբեկիչներին օգնելու մեջ: Նրան 35 տարվա ազատազրկում է սպառնում: ԱՄՆ-ն պնդում է, որ նա անմեղ է եւ պնդում է, որ նա ազատ արձակվի: Բրանսոնի գործի կապակցությամբ Վաշինգթոնը պատժամիջոցներ է սահմանել երկու թուրք նախարարների դեմ: Բացի դրանից, օգոստոսին ԱՄՆ-ն կրկնապատկել է Թուրքիայից ներկրվող ալյումինի եւ պողպատի մաքսատուրքերը:

Эрдоган: Турция продолжит приобретать природный газ Ирана, несмотря на санкции США
Турция продолжит приобретать природный газ Ирана, несмотря на санкции США в отношении Тегерана. Об этом заявил президент Турции Реджеп Эрдоган, передает Reuters.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 сентября, АРЦАХПРЕСС - Он также коснулся дела американского пастора Эндрю Брансона, ставшего яблоком раздора между Анкарой и Вашингтоном. Эрдоган отметил, что его судьбу должен решить турецкий суд а не политики.
Отметим, что отношения США и Турции переживают не лучший период в том числе и в связи с делом американского пастор Эндрю Брансона. Последнего в Турции обвинили в шпионаже и содействии террористам. Ему грозит 35 лет тюрьмы. США утверждают, что он невиновен и настаивают на его освобождении. В связи с делом Брансона Вашингтон ввел санкции против двух турецких министров. Кроме того, в августе США удвоили пошлины на алюминий и сталь, импортированные из Турции.