«Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչման մասին ԱՀ օրենքում Արթուր Թովմասյանը օրենսդրական փոփոխություն է նախաձեռնում
Արցախի Հանրապետության Խորհրդարանի պատգամավոր, ԱԺ ամենամեծ՝ «Հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Արթուր Թովմասյանը պատրաստվում է հանդես գալ պատգամավորական նախաձեռնությամբ՝ փոփոխություն առաջարկելու «Արցախի հերոս» Արցախի Հանրապետության բարձրագույն կոչման մասին ԱՀ օրենքում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Թէ ինչն է դրդել նման որոշման և ինչ օրենսդրական փոփոխություններ է առաջարկում, այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում Ա. Թովմասյանը նշեց, որ հարցն ավելի շատ բարոյական հարթությունում է: «Ինձ են դիմել բազմաթիվ մեր հայրենակիցներ, ովքեր իրենց դժգոհությունն են հայտնում այդ կոչումը ստացած այս կամ այն անհատի ունեցած արժանիքների հանդեպ: Թե ինչքանով են նրանք իրավացի, դա է հանրային կարծիքը, և մենք պետք է ընդունելի որոշում կայացնենք: Այս ծանր պատասխանատվությունը ես վերցրել եմ ինձ վրա, քանի որ 90-ականներին, երբ ընդունվել է այդ օրենքը, ես էի ղեկավարում Խորհրդարանը»,- ասել է մեր զրուցակիցը՝ մանրամասնելով, որ առաջարկում է «Արցախի հերոս»-ի բարձրագույն կոչումը այսուհետ շնորհել միայն հետմահու:
Ա. Թովմասյանի խոսքով՝ այս առումով շատ լավ փորձ ունի Իսրայելը, որտեղ դեռևս 1948թ.-ին, երբ քննարկվում էր այդ օրինագիծը, վարչապետ Դավիդ բեն Գուրիոնը դեմ էր արտահայտվել՝ հիմնավորելով, որ երկիրը, որտեղ անկախության համար մղված պայքարում մասսայական հերոսություններ են կատարվել, որևէ մեկին պարգևատրելը անպատվություն կլինի նրա մարտական ընկերների նկատմամբ: Նրա կարծիքով՝ հերոս է ողջ Իսրայելի ժողովուրդը, և իշխանության մոտեցումը պետք է այդպիսին լինի: «Ես ևս կիսում եմ այդ հեղինակավոր տեսակետը և գտնում եմ, որ Արցախի հերոսի կոչմանն արժանի են ամբողջ Արցախի ժողովուրդը և մեր բոլոր այն հայրենակիցները, ովքեր պատերազմի ամենածանր տարիներին գտնվել են Արցախում: Իհարկե, շարունակելով թեման՝ պետք է ասեմ, որ, չնայած վարչապետ Գուրիոնի պնդումներին, Իսրայելում, այնուամենայնիվ, օրենքն ընդունվել է, և 1949թ.-ին այդ կոչմանը արժանացել է 12 հոգի, որոնցից 4-ը՝ հետմահու: Այնուհետև 21 տարի ոչ ոքի այլևս այդ կոչումը չի տրվել, իսկ 1970թ.-ին օրենքը փոփոխության է ենթարկվել, ըստ որի վերացվել է «Իսրայելի հերոս» բարձրագույն կոչումը և փոխարենը առաջարկվել է «Հանուն հերոսության» մեդալը, որով բացի զինվորականներից, հավասարապես պարգևատրվում են նաև գիտության, կրթության, տնտեսության և այլ բնագավառներում հայրենիքին մեծ ծառայություններ մատուցած անձինք»,- ասել է Ա. Թովմասյանն՝ ընդգծելով, որ այս հարցում էական նշանակություն կունենան նաև հանրային քննարկումները:
Մեր այն հարցին, թե որն է մարդուն կենդանության օրոք հերոսի կոչմանն արժանացնելու մտավախությունը, Ա. Թովմասյանն ասաց, որ հերոսի կերպարը պետք է օրինակ լինի հանրության համար, իսկ կենդանի հերոսները մարդիկ են, ովքեր սխալներ գործելուց ապահովագրած չեն:

Артур Товмасян инициировал внесение изменений в Закон Республики Арцах о Высшем звании «Герой Арцаха»
Депутат Парламента Республики Арцах, руководитель фракции НС «Родина» Артур Товмасян намерен выступить с депутатской инициативой, о внесении изменений в Закон Республики Арцах о Высшем звании "Герой Арцаха".
СТЕПАНАКЕРТ, 27 сентября, АРЦАХПРЕСС - В чем причина такого решения и какие законодательные поправки он предлагает внести, об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" А. Товмасян упомянул, что вопрос больше касается моральной стороны. «Многие из наших соотечественников обратились ко мне, выражая свое недовольство в вопросе получения данного звания за те или иные достоинства человека. Степень их правоты определяет общественное мнение. Что касается нас, то мы должны принять приемлемое решение. Я взял на себя эту большую ответственность, потому что в 90-х годах, когда был принят этот закон, я был главой парламента», - сказал наш собеседник, отметив, что отныне предлагает присваивать Высшее звание «Герой Арцаха» лишь посмертно.
По словам А. Товмасяна, Израиль имеет очень хороший опыт в этом отношении, где в 1948 году, когда обсуждался этот законопроект, премьер-министр Давид Бен Гурион выступал против, обосновывая это тем, что страна, в которой в борьбе за независимость массово создавались герои, награждение кого-либо будет бесчестием по отношению к его боевым товарищам. По его мнению, весь народ Израиля является героем, и подход правительства должен быть соответствующим. «Я также разделяю эту авторитетную точку зрения, и считаю, что весь арцахский народ и все наши соотечественники, которые были в Арцахе в худшие годы войны, заслуживают звания "Герой Арцаха". Конечно, я хотел бы сказать, что, несмотря на требования премьер-министра Гуриона, в Израиле все же был принят закон, и в 1949 году 12 человек получили данное звание, четверо из которых были награждены посмертно. В последующем, в течение 21 года, никто не был удостоен данного звания, и в 1970 году в закон были внесены поправки, согласно которым звание «Герой Израиля» было заменено и вместо этого предложено название медаль «За героизм», которой, помимо военных, также в равной степени награждаются лица, оказывающие неоценимые услуги родине в сфере науки, образования, экономики и пр.», - сказал А. Товмасян. Он подчеркнул, что в этом вопросе важное значение будут иметь общественные дискуссии.