Մեծ պատիվ է, երբ իմ համեստ ծառայություններն Արցախի ղեկավարության կողմից բարձր գնահատականի են արժանանում. Հայկ Քոթանջյան
Մեծ պատիվ է պարգևատրվել Արցախի Հանրապետության «Մխիթար Գոշ» մեդալով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանն՝ անդրադառնալով Արցախի ազգային-ազատագրական շարժման 30-րդ տարեդարձի կապակցությամբ և Արցախի Հանրապետությանը մատուցած  ծառայությունների համար ԱՀ նախագահի կողմից «Մխիթար Գոշ» մեդալով պարգևատրվելուն:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է, երբ իմ համեստ ծառայություններն Արցախի ղեկավարությունը բարձր է գնահատում: Ես պատիվ եմ ունեցել ծառայելու Արցախի շահերի համար բարդ մի ժամանակահատվածում՝ 1991 թվականին: Հեղինակել եմ նաև մենագրություններ և գիտական հետազոտություններ, որոնք  նվիրված են հակամարտային յուրահատկություններին»,- նշել է Հ. Քոթանջյանը:

It is a great honor for me that my modest contribution is highly appreciated by the leadership of Artsakh. Hayk Kotanjyan
It is a great honor for me to be awarded with ''Mkhitar Gosh" medal.
It is a great honor for me that my modest contribution is highly appreciated by the leadership of Artsakh.
Hayk Kotanjyan
STEPANAKERT, OCTOBER 1ARTSAKHPRESS: Lieutenant-general, head of the National Defense Research University of the Republic of Armenia's Defense ministry Hayk Kotanjyan told reporters.
"It is a great honor for me that my modest contribution is highly appreciated by the leadership of Artsakh. I was honored to serve to the interests of Artsakh in a very difficult period, in 1991. I have also authored monographs and scientific researches devoted to the conflicting peculiarities,'' said Kotanjyan.
On October 1 Artsakh Republic President Bako Sahakyan received Lieutenant-general, head of the National Defense Research University of the Republic of Armenia's Defense ministry Hayk Kotanjyan.
Head of the State handed in the "Mkhitar Gosh" medal to Hayk Kotanjyan which he was awarded with for services rendered to the Artsakh Republic and in connection with the 30th anniversary of the Artsakh national-liberation movement.