Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանը կունենա նոր պայմաններ. կազմակերպվել է կլոր սեղան-քննարկում
Այսօր՝ դեկտեմբերի 4-ին, Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանում կազմակերպվել է կլոր սեղան-քննարկում, որի ընթացքում ուսանողների կողմից բարձրացվել են մի շարք հարցեր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ քննարկմանն ուսանողներն անդրադարձել են դասավանդման մեթոդների փոփոխությանը, դասախոսների տարիքային սահմանափակմանն ու վերապատրաստմանը, տարբեր մշակութային միջոցառումներին լավ սովորող ուսանողների ակտիվությանն ու սպորտդահլիճի բացակայությանը վերաբերող հարցերին:          Ի պատասխան ներկայացված հարցերի՝ քննարկմանը ներկա բուհի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, տեխնիկական գիտությունների թեկնածու Արայիկ Հարությունյանն ասել է, որ նախ և առաջ պետք է փոխվի ուսուցման ձևաչափը:
«Պետք է կազմակերպել արտաժամյա լսումներ, կլոր սեղաններ, քննարկումներ: Դասախոսի դերը ուսանողի կայացման գործում պետք է արժևորվի նրա տարիների փորձով, վաստակով, անցած ճանապարհով, որոնք յուրաքանչյուր երիտասարդի մոտ սովորելու ցանկություն կառաջացնեն: Ուսանողների հետ պետք է տարվի հոգեբանական աշխատանք՝ անհատի մեջ բարձրացնելով եսը: Բայց այս բոլոր խնդիրներից զատ, ներկայումս մենք կանգնած ենք մարդկության առջև ծառացած կարևոր մարտահրավերների առաջ:
Այսօր ամեն ինչ անցնում է ավտոմատացման, և ներկա ժամանակներում ուսանողը պետք է հաշվի առնի, որ 20 տարի հետո բոլոր համակարգերն աշխատելու են այդ ռեժիմով: Ուսանողներին օգնելու հարցում պատրաստ ենք ցանկացած աջակցության: Արդեն հունվարից սկսելու ենք գործնական քայլեր ձեռնարկել այդ ուղղությամբ»,- նշել է Ա. Հարությունյանը՝ տեղեկացնելով, որ Սարուշենում տեղակայված «Տոհմային կայան»-ում այս տարի կիրականացվի նախագիծ, ըստ որի կստեղծվեն արդի չափանիշներին համապատասխան պայմաններ, որպեսզի ուսանողները կարողանան փորձուսուցում անցնել:
Բացի դրանից, համալսարանի գյուղատնտեսական բաժնի ուսանողներին կհատկացվի մասնագիտացված շրջիկ մեքենա, որը հնարավորություն կտա այցելել դաշտեր և տեղում ծանոթանալ կատարվող աշխատանքներին՝ այդ կերպ արտադրական փորձուսուցումը իրականացնելով ավելի արդյունավետորեն:
Քննարկմանը ներկա ՇՏՀ դասախոս Կարեն Ներսիսյանն ասել է, որ ուսանողների կողմից բարձրացված խնդիրները երկկողմանի են՝ կախված ինչպես դասախոսներից, այնպես էլ սովորողներից:
«Ուսանողը սովորելու համար պետք է ունենա մոտիվացիա և պատկերացնի իր տեղը աշխատաշուկայում: Այսօրվա դասախոսը չպետք է կարդա դասախոսությունը կամ էլ թելադրի այն: Պետք է սովորեցնել՝ ինչպես սովորել: Սա շատ կարևոր է, քանի որ ուսանողների համար այսօր հասանելի է համացանցը, և իրենք ևս կարող են գտնել այդ դասախոսությունները: Ինչ վերաբերում է դասախոսների որակի  հարցին, կարծում եմ, եթե տարեվերջին անցկացվի սոցհարցում և դրա հիման վրա կատարվի դասաբաշխում, ավելի ճիշտ մոտեցում կլինի: Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանն այն պրոյեկտն է, որ միտված է դեպի ապագան: Անցած երկու տարիների ընթացքում հաստատությունն ապացուցել է, որ կան որոշակի նվաճումներ, և այստեղ մեծ է ուսանողների ձգտումը»,- ավելացրել է Կ. Ներսիսյանը:
ՇՏՀ դասախոս Գագիկ Բաղունցն էլ ողջունել է նման ձևաչափով հանդիպումները՝ ընդգծելով, որ համալսարանի կայացման, զարգացման խնդիրն անհնար է լուծել, եթե չլինի թիմի միասնական ընկալում:
«Պետք է դնել հստակ խնդիր, թե ինչի ենք մենք ձգտում, և ունենալ նպատակ, այն է՝ պատրաստել մասնագետներ Արցախի համար: Այս հարցում հիմնական բեռն ընկած է ուսանողների վրա: Խնդիրը ոչ միայն ուսանողների, այլև մեր բոլոր դասախոսների ուշադրության կենտրոնում պետք է լինի»,- նշել է Գ. Բաղունցը:
Իսկ ՇՏՀ դասախոս Արտակ Ղուլյանը նշել է, որ ներկայացված խնդիրները ոչ միայն Արցախի, այլև հետխորհրդային բոլոր երկրների  համար են արդիական:
«Պետք է հստակեցնել մեր առջև դրված խնդիրները, և կրթությունը դարձնել անկյունաքար տնտեսության մեջ: Եվ դա կդառնա հեռանկարային ծրագիր»,- ասել է Ա. Ղուլյանը:
Կլոր սեղան-քննարկմանն ուսանողներն անդրադարձել են նաև մի շարք այլ հարցերի, հանդես եկել նոր առաջարկներով և ցանկություն հայտնել, որ նման ձևաչափով հանդիպումները լինեն շարունակական:

Shushi Technological University will have new conditions. Round table discussion was organized in the university
On December 4, a roundtable discussion was held in Shushi Technological University. A number of issues were raised by the students.
STEPANAKERT,  DECEMBER 4, ARTSAKHPRESSAs “Artsakhpress”reports, the students touched upon a number of issues: the change of teaching methods, age limitations and retraining of lecturers, the absence of a gym in the university, etc.
In response to the questions raised during the discussion, Arayik Haroutyunyan, candidate for technical sciences and Chairman of the Board of Trustees of the University, who attended the meeting,  said that first of all the format of the training should be changed.
"We need to organize overtime hearings, roundtable discussions, etc. Psychological works should be done with students. Besides all these problems, at present we are facing challenges that are of great importance for the humanity.
Today, everything goes to automation, and at present the student should take into account that within 20 years all systems will work in that way. We are ready to assist any student. We will start taking practical steps in this direction already from January,”said Harutyunyan and noted that this year a project will be implemented in Sarushen's "Pedigree Station", according to which conditions will be created to enable students to go on internships.
In addition, students of the agricultural department of the university will be provided with a specialized mobile car that will enable them to visit the fields and get acquainted with the work done on spot, thus making the production experiments more efficient.
Lecturer of the university, Karen Nersisyan, who also attended the discussion, said that the problems raised by the students are bilateral, depending on both lecturers and students.
"The student must have motivation to learn and imagine their place in the labor market. Today's lecturer should not read the lecture or dictate it. This is very important because today the internet is available for students and they can also find those lectures. Over the past two years, the university has proven that there are certain achievements, “added Nersisyan.
The students also touched upon a number of other issues, made new proposals and expressed a desire to hold meetings in such formats in the future.