Հայերը խելացի և աշխատասեր ժողովուրդ են. Դոնալդ Թրամփ
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է Կոնգրեսի կողմից ընդունված օրինագիծը, որով Միացյալ Նահանգներն ուղղակի աջակցություն է ցուցաբերելու Մերձավոր Արեւելքում բնակվող քրիստոնյաներին, եզդիներին և այլ փոքրամասնություններին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Այս օրենքը շարունակությունն է իմ վարչակազմի աշխատանքի, որով ԱՄՆ-ի օգնությունը հասցեական ուղղվում է հալածվող համայնքներին»,-ասել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը:
«Ամերիկայի ձայնը» հաղորդում է, որ ստորագրման արարողությունը ներկա է գտնվել նաեւ Հայ առաքելական եկեղեցու արքեպիսկոպոս Վիգեն Այկազյանը: Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ի օգնությունը նախատեսվում է  բաշխել ինչպես Սիրիայում և Իրաքում բնակվող արդեն փոքրաթիվ քրիստոնյա համայնքների, այնպես էլ հալածանքների պատճառով այլ երկրներ տեղափոխված քրիստոնյաների և եզդիների միջև:
«Նրանք, ովքեր գաղթական են, պետք է օգտվեն այս աջակցությունից»,-ասել է արքեպիսկոպոսը:
Ստորագրման արարողությանը նախորդած զրույցներում պետքարտուղարության ներկայացուցիչը հատուկ ընդգծել է Հայաստանի ներդրումը Մերձավոր Արևելքից  քրիստոնյան փախստականներին ընդունելու գործում: Հայաստան կատարած այցից հատուկ տպավորված էր ԱՄՆ-ի նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը:

I had the opportunity to speak with Trump. “I’m Armenian,” I said, and he responded, “smart, hardworking people,” Archbishop Vicken Aykazian said, as News.am informs, the Voice of America Armenian Service reported.
Archbishop Vicken Aykazian: Trump said Armenians are smart, hardworking people
STEPANAKERT,  DECEMBER 13, ARTSAKHPRESS: Within the framework of the law signed by President Donald Trump, the United States will provide direct assistance to Christians—including Armenians, Yazidis, and other minorities living in the Middle East.
But from representatives of the religious organizations also functioning in the US, solely Archbishop Aykazian of the Armenian Apostolic Church was in attendance to this law’s signing ceremony at the White House. The other religious representatives had arrived from abroad.
In the conversations preceding the signing ceremony, a US State Department representative stressed Armenia’s contribution to the acceptance of Christian refugees from the Middle East, the archbishop noted.
He added that US National Security Adviser John Bolton was particularly impressed with his visit to Armenia, while President Trump was well-informed about Armenians.