Լիբանանում ընթանում են զանգվածային հակակառավարական ցույցեր
Լիբանանում զանգվածային հակակառավարական բողոք է սկսվել պաղեստինցի երեխայի մահանալուց հետո, որին տեղացի բժիշկները հրաժարվել են անվճար բուժել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Երեք տարեկան Մոհամմադ Վահբան ուղեղի շտապ վիրահատության կարիք ուներ, որի արժեքը կազմում էր 25 հազար դոլար: Երեխան կոմայի մեջ է ընկել, բայց հիվանդանոցները հրաժարվել են նրան ընդունել, քանի որ ծնողները բուժման համար վճարելու հնարավորություն չունեին: Երեքշաբթի առավոտյան տղային հուղարկավորել են:
Առաջին տարերային հանրահավաքներն անցկացվել են Տրիպոլիի արվարձանում գտնվող պաղեստինցի փախստականների ճամբարներում, փոխանցում է news.am-ը:
Այնուհետեւ հարյուրավոր մարդիկ դուրս են եկել Տրիպոլիի կենտրոնական հրապարակ՝ Լիբանանի եւ Պաղեստինի դրոշներով: Հանրահավաքի մասնակիցները բղավել են հակակառավարական կարգախոսներ՝ իշխանություններին մեղադրելով հասարակության անարդարացի կառուցվածքի համար: Ավելի ուշ մի խումբ երիտասարդներ ճանապարհներին ավտոանիվներ են այրել:
Ցուցարարների կուտակման վայրեր են ուղարկվել զինվորականներ, որոնք սկսել են բազմությանը ցրել:
Չարտոնված հանարահավաք է անցկացվել նաեւ Բեյրութի կենտրոնում: Ակտիվիստները երթ են կազմակերւպել Համրա փողոցով, իսկ կառավարության շենքի մոտ՝ հակակառավարական կարգախոսներով ցույց: Ներքին անվտանգության ուժերը ցուցարարներին օղակի մեջ են վերցրել, ոստիկանների եւ ցուցարարների միջեւ տեղի են ունեցել բախումներ:
Բեյրությում կիրակի արդեն տեղի էր ունեցել հակակառավարական ցույց, որին մասնակցել էին պրոֆմիությունների անդամները եւ ձախ շարժումների ակտիվիստները: Ցույցին մասնակցել էր ավելի քան 5 հազար մարդ:
Լիբանանում հուզումներն ընթանում են տնտեսական եւ քաղաքական ճգնաժամի ֆոնին: Երկրի ղեկավարությունը մայիսից չի կարողանում կառավարություն ձեւավորել:

В Ливане проходят массовые антиправительственные акции
Массовые антиправительственные протесты начались в Ливане после гибели палестинского ребенка, которого местные врачи отказались лечить без оплаты, передает РИА Новости.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 декабря, АРЦАХПРЕСС - Трехлетний Мохаммад Вахба нуждался в срочной операции на мозге, стоимость которой обошлась бы в 25 тысяч долларов. Ребенок впал в кому, но больницы отказались принимать его из-за отсутствия у родителей возможности оплатить лечение. Утром во вторник мальчика похоронили.
Первые стихийные митинги прошли в лагерях палестинских беженцев в пригороде Триполи на севере Ливана.
Затем сотни людей вышли на центральную площадь Триполи с флагами Ливана и Палестины. Участники митинга выкрикивали антиправительственные лозунги, обвиняя власти в несправедливом устройстве общества. Позже группа молодых людей подожгла на дорогах покрышки.
К месту скопления демонстрантов стянули военных, которые приступили к разгону толпы.
Несанкционированный митинг прошел и в центре Бейрута. Активисты устроили шествие по улице Хамра и организовали демонстрацию с антиправительственными лозунгами у здания правительства на площади Рияд ас-Солх. Силы внутренней безопасности взяли митингующих в кольцо, произошли столкновения полиции с протестующими.
В воскресенье в Бейруте уже прошла антиправительственная акция, в которой приняли участие члены профсоюзов и активисты левых движений. В демонстрации приняли участие более пяти тысяч человек.
Волнения в Ливане проходят на фоне экономического и политического кризиса. Руководство страны с мая не может сформировать правительство.