Իրանի նախագահը պաշտոնական այցով մեկնել է Թուրքիա
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի գլխավորած պատվիրակությունը դեկտեմբերի 19-ին մեկնել է Թուրքիա` մասնակցելու Թուրքիա-Իրան բարձր մակարդակի համագործակցության առաջին խորհրդաժողովին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ՝ Անկարայի Էսենբողա օդանավակայանում Իրանի պատվիրակությանը դիմավորել են Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Ֆաթիհ Դյոնմեզը և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Թուրքիայի և Իրանի նախագահների մասնակցությամբ խորհրդաժողովը տեղի կունենա դեկտեմբերի 20-ին Անկարայում:
Խորհրդաժողովին երկու երկրների ներկայացուցիչները մտքեր կփոխանակեն տարածաշրջանային և միջազգային վերջին զարգացումների վերաբերյալ, ինչպես նաև կքննարկեն երկկողմ հարաբերություններին առնչվող հարցեր:

Президент Турции приветствовал своего иранского коллегу в Анкаре
Реджеп Эрдоган президент Турции сегодня в четверг приветствовал президента Ирана Хасана Рухани в Анкаре.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 декабря, АРЦАХПРЕСС - Как передает ИРНА, Тайип Эрдоган тепло встретил Рухани, который прибыл в Анкару для участия в пятом заседании высшего совета стратегического сотрудничества двух стран в среду вечером в президентском дворце Турции.
Эрдоган приветствовал Рухани на персидском языке, и после исполнения гимнов двух стран президенты начали свои двусторонние переговоры.
Сегодня в Анкаре проходит пятое заседание ирано-турецкого Совета сотрудничества высшего уровня, на котором будут рассмотрены состояние и перспективы развития двустороннего торгово-экономического взаимодействия, ход реализации совместных стратегических проектов.