Թուրքիան կշարունակի համագործակցել Իրանի հետ
Անկարան կշարունակի համագործակցությունը Թեհրանի հետ, չնայած ԱՄՆ–ի կողմից Իրանի դեմ պատժամիջոցների կիրառմանը, հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը իրանցի իր պաշտոնակցի՝ Հասան Ռոհանիի հետ համատեղ ասուլիսում, որն այցով Թուրքիայում է գտնվում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մայիսին հայտարարել էր, թե Վաշինգտոնը դուրս է գալիս միջուկային ծրագրի համաձայնագրից եւ վերականգնում է բոլոր պատժամիջոցներն Իրանի նկատմամբ:
«Այն դեպքում, երբ Իրանի վրա փորձում են պատժամիջոցներ դնել, այս այցը հատուկ նշանակություն է ստանում։ ՌԴ–ի եւ Իրանի մասնակցությամբ մենք սկսել ենք Սիրիայի վերաբերյալ Աստանայի գործընթացը, հավատում ենք, որ այն խաղաղություն կբերի տարածաշրջանում։ ԱՄՆ դուրս գալն ատոմային համաձայնագրից ճիշտ չենք համարում։ Այդ որոշումն ավելացնում է ռիսկերը տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի համար, մենք հավանություն չենք տալիս դրան։ Կշարունակենք լինել Իրանի կողքին այն ժամանակ, երբ նրա դեմ անարդարացի որոշումներ են կայացնում»,–news.am-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Էրդողանը։
Նա հավելել է, որ Թուրքիայի եւ Իրանի նպատակը առեւտրաշրջանառությունը 11 միլիարդից 30 միլիարդ դոլարի հասցնելն է։ «Մենք լավ համագործակցություն ունենք անվտանգության ոլորտում, եւ մենք թույլ չենք տա խախտել այն»,– ասել է Էրդողանը։

Турция продолжит сотрудничать с Ираном
Анкара продолжит сотрудничество с Тегераном, несмотря на введенные США санкции против Ирана, заявил президент Турции Тайип Эрдоган на совместной пресс-конференции со своим иранским коллегой Хасаном Роухани, который находится в Турции с визитом, передает РИА Новости.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 декабря, АРЦАХПРЕСС - Президент США Дональд Трамп объявил в мае, что Вашингтон выходит из соглашения по ядерной программе и восстанавливает все санкции против Ирана.
«В то время как на Иран пытаются наложить санкции, этот визит имеет особое значение. С участием РФ и Ирана мы начали астанинский процесс по Сирии, верим, что он принесет мир в регион. Выход США из атомного соглашения не находим правильным. Это решение повышает риски для ситуации в регионе, мы не поддерживаем его. Продолжим быть рядом с Ираном в то время, когда против него принимают несправедливые решения», - сказал Эрдоган.
Он добавил, что целью Турции и Ирана является довести торговый оборот с 11 миллиардов до 30 миллиардов долларов. «У нас хорошее сотрудничество в области безопасности, и мы не позволим его нарушить», - сказал Эрдоган.