Զբոսաշրջությունը դինամիկ աճ է գրանցում
Հայաստանում մինչև տարեվերջ զբոսաշրջիկների թիվը կարող է հասնել 1.250.000` ապահովելով շուրջ 15 տոկոսի աճ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին տարեվերջյան ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը` նշելով, որ այս տարվա 10 ամսում Հայաստան է այցելել ավելի քան 941 հազար  զբոսաշրջիկ: «Հայաստանը մասնակցել է 9 միջազգային հեղինակավոր զբոսաշրջային ցուցահանդեսների, դրանցից 4-ին ապահովվել է նաև ԼՂՀ մասնակցությունը: Գովազդատեղեկատվական համակարգի կատա­րե­լագործման նպատակով տպագրվել և տարածվել են բազմալեզու գովազդային բրոշյուրներ Հայաս­տանի և հայկական զբոսաշրջային արդյունքի վերաբերյալ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց նա:
Նախարարը խոսեց նաև ուղևորահոսքերի ավելացման մասին` նշելով, որ այս տարի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի ուղևորահոսքը աճել է 23.3 տոկոսով` կազմելով 1 մլն 898 հազար ուղևոր: «Ավելացել է  չվերթների քանակը, իսկ հունվար-հոկտեմբերին ավիատոմսերի գները նվազել շուրջ 12.1 տոկոսով»,- ասաց Ճշմարիտյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ այս տարի կազմակերպվել են զբոսաշրջության ոլորտի ներկայա­ցուցիչների ճանաչողական այցեր: «Ֆրան­սիայի նախագահի պետական այցի շրջանակում կազ­մա­կերպվել է ֆրանսիական զբոսա­շրջային 50 գործակալների և ԶԼՄ-ների տասնյակից ավելի ներկայացուցիչների ճանաչողական այց: Ֆրանսիական «Lagardere» մեդիահոլդինգի` վավերագրական ֆիլմերի ոլորտում մասնա­գիտացված դուստր ձեռնարկության` «Electron libre» հետ համագործակ­ցությամբ նկարահանվել է Հայաստանը ներկայացնող ֆիլմ, որը ցուցադրվելու է ֆրանսիական «France 5» և «Ushuaia» հեռուստաալիքներով»,- ասաց նա:
2014թ. հունվար-սեպտեմբերին հանրապետություն է այցելել շուրջ 941 հազար 151 զբոսաշրջիկ` աճը նախորդ տարվա համեմատ կազմել է 13.6 տոկոս: Նույն ժամանակահատվածում ներքին զբոսաշրջիկների թիվը կազմել է 785 հազար 180, աճը` 33.7 տոկոս: 2014 թվականին հայաստանում շահագործման են հանձնվել հինգ հյուրանոց` «Ռեպուբլիկա», «Դայմոնդ Հաուս», «Փարիզ», «Պանորամա Ռեզորթ», «Մուլտի Գրանդ» և 33 նոր հյուրանոցային համարներով համալրվել է «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցը:

Туризм в Армении регистрирует динамический рост
Число туристов, посетивших Армению, может до конца года дойти до 1.250.000, что обеспечит рост в 15%, об этом сказал на итоговой пресс­конференции министр экономики Карен Чшмаритян, отметив, что за 10 месяцев в Армении побывало 941 тысяча туристов.
СТЕПАНАКЕРТ, 26  ДЕКАБРЯ, АРЦАХПРЕСС-Министр подчеркнул, что Армения приняла участие в 9 авторитетных туристических выставках, причем на 4 из них присутствовала и НКР. Карен Чшмаритян сказал также о росте пассажироперевозок: в международном а/п «Звартноц» пассажиропоток вырос на 23.3%, дойдя до 1 млн 898 тысяч человек. Выросло число рейсов, а в январе­октябре упали цены на билеты. Министр экономики Карен Чшмаритян сообщил, что в этом году были организованы ознакомительные вояжи для турагентов.
«В рамках официального визита президента Франции страну посетили около 50 турагентов и представителей прессы; в сотрудничестве с ведущими французскими медиа­продюссерами был снят фильм, представляющий Армению, который был показан по французским каналам «France 5» и «Ushuaia»»,­ сказал он. За январь­сентябрь 2014 года Армению посетили около 941 тысячи туристов, что больше того же периода прошлого года 13.6 %. Внутренний туризм за то же время вырос на 33.7 %. В 2014 году в Армении началась эксплуатация 5 гостиниц ­ «Република», «Даймонд Хаус», «Париж», «Панорама Резорт», «МультиГранд», а «Армения Мариотт» заимела 33 новых номера.