Օջալանը քրդական հարցը լուծելու համար Թուրքիային կոչ է արել բանակցել
Թուրքիայում ահաբեկչական համարվող «Քուրդիստանի բանվորական կուսակցության» (PKK-ՔԲԿ) հիմնադիր-առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանը քրդական հարցը լուծելու նպատակով թուրքական իշխանություններին բանակցելու կոչ է արել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Ցմահ ազատազրկված և Մարմարա ծովի Իմրալը կղզում 1999 թվականից պատիժը կրող Օջալանի կոչը փոխանցել են նրա փաստաբանները, որոնց գրեթե 2 ամիս ընդմիջումից հետո հնարավորություն էր տրվել հանդիպել իրենց պաշտպանյալի հետ, գրում է ermenihaber.am լրատվական կայքը:
Քուրդ գործիչը խոսել է այն մասին, որ թուրք-քրդական հարաբերությունները ոչ վաղ անցյալում լուծելու հնարավորություն կար, որը, սակայն, բաց է թողնել: Օջալանն առաջարկել է բանակցությունների միջոցով վերջ դնել թուրք-քրդական հակամարտությանը և դրա շրջանակներում ընդմիջումներով ընթացող քրդերի զինված պայքարին:
«Ջանում եմ տեղ բացել քրդերի համար: Եկե՛ք լուծենք քրդական հարցը: Ասում եմ՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում վերջ կդնեմ բախումներին, դրանց հնարավորությանը: Ես կլուծեմ, վստահ եմ ինձ վրա, պատրաստ եմ: Սակայն հարկավոր է, որ պետությունն էլ, պետական մոտեցումն էլ ողջամտություն դրսևորեն»,- մեջբերված է Օջալանի կոչը:

Абдуллах Оджалан готов положить конец многолетнему конфликту курдов с властями Турции
СТЕПАНАКЕРТ, 9 августа, АРЦАХПРЕСС: Oтбывающий пожизненное заключение лидер Рабочей партии Курдистана (запрещенной в Турции) Абдуллах Оджалан заявил, что готов прекратить вооруженный конфликт. Об этом, как передает РИА Новости, говорится в заявлении Оджалана, которое распространила адвокатская контора Asrın, защищающая его интересы.
Оджалан также призвал турецкие власти к решению курдского вопроса.
"Давайте решим курдский вопрос. В течение недели закончим с вооруженным конфликтом. Я сам это решу, я себе верю. Я готов к урегулированию. Но и государство должно сделать то, что от него зависит", - говорится в документе.
Оджалан отбывает пожизненное заключение с 1999 года в турецкой тюрьме на острове Имралы в Мраморном море по обвинению в терроризме. В октябре 2012 года турецкие власти инициировали с ним переговоры по урегулированию конфликта, но в 2015 году противостояние разгорелось с новой силой.
Помимо этого, Анкара выступает против присутствия курдских формирований на территории Сирии, возле турецкой границы. Ранее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Анкара начнет военную операцию против вооруженных курдских формирований на севере арабской республики.