Ազնավուրն Անկարայից կարևոր որոշում է ակնկալում
Աշխարհահռչակ հայազգի շանսոյե Շառլ ազնավոջրի մասին պատմող Ռիշար Ֆինդիկյանի «AZNAVOUR STORY 2015» կամ «Շառլ Ազնավուրը Պրովանսում» ֆիլմի շնորհանդեսը տեղի կունենա 2015թ. ապրիլի 25­ին Մարսելի պատմական Բորսայի պալատում կայանալիք ֆրանս­հայկական գրքի ազգային փառատոնի ընթացքում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այն կանցկացվի Հայոց ցեղասպանության 10-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակներում:
Ֆիլմում, որի մի հատվածը հրապարակվել է, Շառլ Ազնավուրը խոսել է նաև Հայոց ցեղասպանությունից և նշել. «Կողմ եմ, որպեսզի թուրք երիտասարդությունը փորձի իմանալ այն, ինչ չկա գրքերում, որոնք վերախմբագրվել են, կամ թերթերում,  որոնք վերահրատարակվել են: Նման բաներ անելը լավ չէ: Կարծում եմ՝ եկել է ժամանակը, որպեսզի Անկարան ընդունի կարեւոր որոշում, իսկական որոշում: Մեծ երկիր Թուրքիան էլ ավելի մեծ կդառնա, եթե  ընդունի կատարվածը»:
Nouvelles d`Armenie-ի փոխանցմամբ՝ 2015թ. փետրվարից կներկայացվեն նաև ռադիոծրագրերի շարք՝ «AZNAVOUR STORY 2015», որը կհեռարձակվի ֆրանս-հայկական, ինչպես նաև Ֆրանսիայում գործող հրեական ռադիոկայաններով՝ Փարիզում, Լիոնում, Վիենում, Վալանսում, Մարսելում:
Ի դեպ, հունվարի 28-ի երեկոյան Ֆրանսիայի  հայկական կազմակերպությունները համակարգող խորհրդի ամենամյա  ընթրիքին Շառլ Ազնավուրին կհանձնվի ՖՀԿՀԽ հուշամեդալ: ընթրիքին ներկա կլինի նաև Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը:

Шарль Азнавур: Пришло время, чтобы Анкара приняла важное решение
Фильм Ришара Финдикяна под названием «AZNAVOUR STORY 2015» или «Шарль Азнавур в Провансе» будет показан 25 апреля 2015 года во время Национального фестиваля франко-армянской книги в историческом Дворце биржи в Марселе в рамках мероприятий, приуроченных к столетию Геноцида армян.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 ЯНВАРЯ, АРЦАХПРЕСС-Об этом пишет журнал «Nouvelles d'Arménie».
Кроме того, с середины февраля 2015 года Ришаром Финдикяном и Жаком Боннадье будет представлена серия радиопрограмм «AZNAVOUR STORY 2015», которые будут транслироваться франко-армянскими радиостанциями в Париже, Лионе, Вьенне, Валансе, Марселе.
В трейлере к фильму есть небольшой эпизод из интервью Шарля Азнавура. «Я за то, чтобы турецкая молодежь попробовала узнать то, чего нет в книгах, которые были переделаны, или в газетах, которые был переизданы, – делать такие вещи нехорошо. Думаю, пришло время, чтобы Анкара – не турки – приняла важное решение, настоящее решение. Турция, которая является великой страной, станет еще более великой, если признает то, что произошло», – сказал он.
На ежегодном ужине Координационного совета армянских организаций Франции вечером 28 января Шарлю Азнавуру будет вручена медаль КСАОФ в присутствии президента республики Франсуа Олланда.