Ազնավուրն Անկարայից կարևոր որոշում է ակնկալում
Աշխարհահռչակ հայազգի շանսոյե Շառլ ազնավոջրի մասին պատմող Ռիշար Ֆինդիկյանի «AZNAVOUR STORY 2015» կամ «Շառլ Ազնավուրը Պրովանսում» ֆիլմի շնորհանդեսը տեղի կունենա 2015թ. ապրիլի 25­ին Մարսելի պատմական Բորսայի պալատում կայանալիք ֆրանս­հայկական գրքի ազգային փառատոնի ընթացքում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այն կանցկացվի Հայոց ցեղասպանության 10-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակներում:
Ֆիլմում, որի մի հատվածը հրապարակվել է, Շառլ Ազնավուրը խոսել է նաև Հայոց ցեղասպանությունից և նշել. «Կողմ եմ, որպեսզի թուրք երիտասարդությունը փորձի իմանալ այն, ինչ չկա գրքերում, որոնք վերախմբագրվել են, կամ թերթերում,  որոնք վերահրատարակվել են: Նման բաներ անելը լավ չէ: Կարծում եմ՝ եկել է ժամանակը, որպեսզի Անկարան ընդունի կարեւոր որոշում, իսկական որոշում: Մեծ երկիր Թուրքիան էլ ավելի մեծ կդառնա, եթե  ընդունի կատարվածը»:
Nouvelles d`Armenie-ի փոխանցմամբ՝ 2015թ. փետրվարից կներկայացվեն նաև ռադիոծրագրերի շարք՝ «AZNAVOUR STORY 2015», որը կհեռարձակվի ֆրանս-հայկական, ինչպես նաև Ֆրանսիայում գործող հրեական ռադիոկայաններով՝ Փարիզում, Լիոնում, Վիենում, Վալանսում, Մարսելում:
Ի դեպ, հունվարի 28-ի երեկոյան Ֆրանսիայի  հայկական կազմակերպությունները համակարգող խորհրդի ամենամյա  ընթրիքին Շառլ Ազնավուրին կհանձնվի ՖՀԿՀԽ հուշամեդալ: ընթրիքին ներկա կլինի նաև Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը:

Aznavour expects an important decision from Ankara
Richard Findykian’s film about world renowned Armenian singer Charles Aznavour (“AZNAVOUR STORY 2015” or “Charles Aznavour in Provence”) will be presented during the French-Armenian National Festival of Books to be held at the historic Borsa Palace in Marseilles on April 25, 2015.
STEPANAKERT, JANUARY 28, ARTSAKHPRESS: The event will be part of the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide. In the film, a part of which has already been released, Charles Aznavour also talks about the Armenian Genocide and mentions the following: “I am in favor of seeing young Turks try to know what’s not written in the books that have been reedited, or in the newspapers that have been republished. It’s not good to do such things. I think the time has come for Ankara to make an important decision, a real decision.
The big country Turkey will become even bigger, if it recognizes what happened.” Nouvelles d’Armenie informs, that starting from February, there will also be a series of radio programs with the title “AZNAVOUR STORY 2015”, which will be broadcast not only on French-Armenian radio stations, but also Jewish radio stations in Paris, Lyon, Vienne, Valence and Marseille.
On the evening of January 28, Charles Aznavour will be granted the Commemorative Medal of the Coordinating Council of Armenian Organizations of France (CCAF) during the annual banquet of the CCAF. President of France Francois Hollande will also be attending the banquet.