Գյուղատնտեսության փոխնախարարը պարզաբանել է, թե ինչու են ֆերմերները հրաժարվում hնդկացորենի մշակումից
Ընթացիկ տարվա մայիսի 1-ի դրությամբ հանրապետությունում ընդհանուր առմամբ կատարվել է 10252 հա գարնանացան:
Ընթացիկ տարվա  մայիսի 1-ի դրությամբ  հանրապետությունում ընդհանուր առմամբ կատարվել է 10252 հա գարնանացան:
Այդ մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է  ԼՂՀ   գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ  Կարեն Աղաջանյանը՝ հավելելով, որ ընդհանուր առմամբ կատարվել են գարնանացան  աշխատանքների 60 տոկոսը:
Փոխնախարարի փոխանցմամբ, հացահատիկային մշակաբույսերի մասով   ցանվել է 4650 հա, եգիպտացորենի՝ 3150 հա, որը ի դեպ նախատեսվում է հասցնել  մինչև  7000 հա-ի: Եվս 800 հա-ի վրա կատարվել է կերային մշակաբույսերի ցանքս: Մասնավորապես, այս տարի մեծ ուշադրություն է դարձվել սոյայի լայնամասշտաբ մշակմանը, որը բացի հարուստ կերային կուլտուրա լինելուց շատ օգտակար է նաև ցանքաշրջանառության համար, քանի որ հողը հարստացնում է ազոտով: Աղաջանյանի խոսքով, մի քանի սորտերի մասով ներկայումս կատարվում են փորձարկումներ, որպեսզի լավագույն տեսակները առաջարկվեն հողօգտագործողներին:
Ընթացքի մեջ են նաև  բանջարաբոստանային մշակաբույսերի  ցանքսի աշխատանքները: Այդ առումով ընդհանուր առմամբ կատարվել է  400 հա  ցանքս:
«Աշխատում ենք  այս տարի առավելագույնս բազմատեսակ մշակաբույսեր  ընդգրկել գարնանացանի ընթացքում: Հաջողություններ ունենք` արևածաղկի, հնդկացորենի առումով: Այս տարի արդեն  կատարվել է 490 հա արևածաղկի ցանքս»,-ասաց Կ. Աղաջանյանը, հավելելով` որ hնդկացորենի հետ կապված իրացման խնդիրներ են  առաջանում և ոչ բոլորն են  ցանկություն հայտնում դրա մշակությամբ զբաղվել, որը սակայն շատ հեռանկարային  մշակաբույս է:

Заместитель министра сельского хозяйства пояснил, почему фермеры отказываются от возделывания гречихи
По состоянию на 1 мая сего года весенний сев в республике, в общей сложности, был произведён на 10. 252 га .
Об этом в беседе с корреспондентом "Aрцахпресс" сказал заместитель министра сельского хозяйства НКР Карен Агаджанян, добавив, что ,в целом, выполнено 60% весенних посевных работ. По словам замминистра, зерновыми культурами засеяно 4.650 гектаров , кукурузой – 3.150 из планируемых 7.000 га. Ещё 800 гектаров засеяны кормовыми культурами. В частности, в этом году большое внимание было уделено широкомасштабному возделыванию сои, которая, являясь богатой кормовой культурой, очень полезна и в плане севооборота, так как обогащает почву азотом.
По словам Агаджаняна, в настоящее время проводятся испытания в целях выявления лучших сортов для их последующей рекомендации землепользователям. В разгаре сев овощебахчевых культур,который уже произведён, в общей сложности ,на 400 га .
«Стараемся в этом году произвести посев как можно большего числа видов сельскохозяйственных культур. Имеем успехи по части подсолнечника и гречихи.На данный момент подсолнечником засеяно уже 490 гектаров» ,- сказал Агаджанян, добавив, что по причине проблем с реализацией гречихи,далеко не все изъявляют желание возделывать её, хотя это очень перспективная сельхозкультура.