Արամ Խաչատրյանի տուն­-թանգարանն ընդգրկվել է Երաժշտական թանգարանների և հավաքածուների ասոցիացիայում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում թանգարանի տնօրեն Արմինե Գրիգորյանը տեղեկացրեց, որ որոշումը կայացվել է ասոցիացիայի ժողովի ընթացքում, որին հայկական կողմը մասնակցել է վիրտուալ կերպով՝ արդի տեխնոլոգիաների միջոցով:
«Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանն արդեն պաշտոնապես կանդամակցի Երաժշտական թանգարանների և հավաքածուների ասոցիացիային: Ասոցիացիան գործում է մի քանի տարի, այն ղեկավարում է Մ. Գլինկայի անվան երաժշտական արվեստի համառուսական թանգարանային միավորման նախկին տնօրեն Միխայիլ Բրիզգալովը, որն այժմ աշխատում է ՌԴ մշակույթի նախարարությունում»,-նշեց նա:
Թանգարանի տնօրենի խոսքով՝ ասոցիացիային  անդամակցելու շնորհիվ համագործակցության եզրեր կառաջանան այլ երաժշտական թանգարանների հետ: «Տարվա կտրվածքով իրենք կազմակերպում են սեմինարներ, այցելություններ թանգարաններ: Նոր ցուցադրություններ կունենանք, թանգարանի աշխատակիցների համար կկազմակերպվեն վերապատրաստման դասընթացներ: Ասոցիացիան ունենալու է պաշտոնական կայք, որում ընդգրված են լինելու բոլոր անդամ-թանգարանները: Այնտեղ կներկայացվեն թանգարանի ստեղծման պատմությունը, հավաքածուները, կլուսաբանվի գործունեությունը: Կայքը մեր թանգարանի համար շատ լավ գովազդային միջոց կծառայի»,-հավելեց Արմինե Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով՝ ասոցիացիայում Ադրբեջանից արդեն երկու թանգարան էին ընգրկված, ևս մեկը` Վրաստանից: «Մենք առաջին թանգարանն ենք, որ ներկայացնում ենք Հայաստանը»,-եզրափակեց նա:
Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանը հիմնվել է 1978 թ.: 1984 թ.հունվարի 23-ին բացվել է  տուն-թանգարանի առաջին ցուցադրությունը:

Дом-музей Арама Хачатуряна включен в Ассоциацию музыкальных музеев и собраний
СТЕПАНАКЕРТ 3 ФЕВРАЛЯ АРЦАХПРЕСС-В беседе с «Арменпресс» директор дома-музея Армине Григорян сообщила, что решение об этом было принято во время заседания Ассоциации, на котором армянская сторона участвовала с помощью интернета виртуально.
«Дом-музей Арама Хачатуряна официально стал членом Ассоциации музыкальных музеев и собраний, которая действует уже несколько лет. Руководит Ассоциацией бывший директор Всероссийского объединения музыкальных музеев имени Глинки Михаил Брызгалов, который сейчас работает в министерстве культуры России»,¬ сказала она. По словам директора музея, благодаря участию в Ассоциации открываются новые возможности для сотрудничества с другими подобными заведениями. «Они проводят ежегодные семинары, посещения музеев. У нас будут новые экспозиции, работники пройдут переподготовку.
У Ассоциации будет официальный сайт, куда будут включены все участники, с указанием истории их создания и демонстрацией их активности, что станет хорошей рекламой для нашего музея»,- добавила Армине Григорян. По ее словам, в Ассоциации состоят уже 2 музея из Азербайджана и 1 из Грузии. «Наш музей – первый представитель Армении в этой Ассоциации»,- заключила она. Дом-музей Арама Хачатуряна был основан в 1978 году, а в 1984 году 23¬го января была открыта первая экспозиция дома- музея.