«Արցախ կաթ»-ն ընդլայնում է արտադրանքի տեսականին
«Արցախ կաթ» փակ բաժնետիրական ընկերությունում կաթի մթերման ծավալներն անցած տարում կազմել է 2086 տոննա, նախորդ տարվա՝ 1807 տոննայի փոխարեն, ներկայում էլ հետեւողական աշխատանք է տարվում՝ նշված ցուցանիշը կրկնապատկելու համար։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ընկերության փոխտնօրեն Եղիշե Մանգասարյանը՝ հավելելով, որ ընթացիկ տարում կաթի մթերման նոր կետեր կբացվեն կամ կվերագործարկվեն Մարտակերտի շրջանի ՝ Թալիշ և Մաղավուզ համայնքներում։ Նախատեսվում է նոր կետեր բացել նաև Քաշաթաղի շրջանի Ծիծեռնավանք և Վարդուտ համայնքներում։ Ընկերության կողմից կաթի մթերման գինը, կախված յուղայնությունից, մեկ լիտրի դիմաց միջինը կազմում է 160 դրամ:
Անդրադառնալով ընթացիկ տարում նոր տեսականու արտադրության հնարավորությանը, Ե. Մանգասարյանը տեղեկացրեց, որ «Արցախ կաթ»-ը թողարկելու է 15 տոկոսանոց թթվասեր, որը համարվում է դիետիկ, 1 տոկոսանոց մածուն, 1 տոկոսանոց կաթնաշոռ, ինչպես նաև կարտադրվի ացիդոֆիլային մածուն, որն օգտակար է հատկապես իմունիտետի բարելավման համար։ Ե. Մանգասարյանն ընդգծեց, որ գործարանի ներկայիս տեխնիկական զինվածությունը հնարավորություն է ընձեռում նախատեսվածից մի քանի անգամ ավելի կաթ մթերել, ինչին էլ միտված է ընկերության առաջիկա տարիների գործունեությունը:

During the past year the volume of milk procurement in the “Artsakhkat” milk company amounted to 2 086 tons instead of 1 087 tons in the previous year.
''Artsakhkat'' milk company expands its product range
STEPANAKERT, FEBRUARY 3, ARTSAKHPRESS: Currently the company is working on doubling the production.
In the interview with ''Artsakhpress'', the company's Deputy Director Eghishe Mangasaryan noted that in 2015 new outlets would be opened in Talysh and Maghavouz communities of Martakert region, as well as in Tsitsernavank and Vardut communities of Kashatagh region. The average price of milk, depending on the percentage of fat will be 160 AMD per liter.
Speaking of new types of products in 2015, Eghishe Mangasaryan informed that ''Artsakhkat'' was going to produce dietary sour cream of 15% of fat, matsun and curd of 1% of fat, as well as acidophilin (sour fermented milk), which is good for human body. According to him, the technical level of the equipment of company will allow to provide several times more milk, which is one of the company's current goals.