«Արցախ կաթ»-ն ընդլայնում է արտադրանքի տեսականին
«Արցախ կաթ» փակ բաժնետիրական ընկերությունում կաթի մթերման ծավալներն անցած տարում կազմել է 2086 տոննա, նախորդ տարվա՝ 1807 տոննայի փոխարեն, ներկայում էլ հետեւողական աշխատանք է տարվում՝ նշված ցուցանիշը կրկնապատկելու համար։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ընկերության փոխտնօրեն Եղիշե Մանգասարյանը՝ հավելելով, որ ընթացիկ տարում կաթի մթերման նոր կետեր կբացվեն կամ կվերագործարկվեն Մարտակերտի շրջանի ՝ Թալիշ և Մաղավուզ համայնքներում։ Նախատեսվում է նոր կետեր բացել նաև Քաշաթաղի շրջանի Ծիծեռնավանք և Վարդուտ համայնքներում։ Ընկերության կողմից կաթի մթերման գինը, կախված յուղայնությունից, մեկ լիտրի դիմաց միջինը կազմում է 160 դրամ:
Անդրադառնալով ընթացիկ տարում նոր տեսականու արտադրության հնարավորությանը, Ե. Մանգասարյանը տեղեկացրեց, որ «Արցախ կաթ»-ը թողարկելու է 15 տոկոսանոց թթվասեր, որը համարվում է դիետիկ, 1 տոկոսանոց մածուն, 1 տոկոսանոց կաթնաշոռ, ինչպես նաև կարտադրվի ացիդոֆիլային մածուն, որն օգտակար է հատկապես իմունիտետի բարելավման համար։ Ե. Մանգասարյանն ընդգծեց, որ գործարանի ներկայիս տեխնիկական զինվածությունը հնարավորություն է ընձեռում նախատեսվածից մի քանի անգամ ավելի կաթ մթերել, ինչին էլ միտված է ընկերության առաջիկա տարիների գործունեությունը:

Компания «Арцах Кат» расширяет ассортимент продукции
В течение прошлого года объемы приема молока в ЗАО «Арцах Кат» составили 2086 тонн, вместо 1807 тонн, зафиксированных в 2013 году. На данный момент проводится работа по удвоению показателей.
СТЕПАНАКЕРТ 3 ФЕВРАЛЯ АРЦАХПРЕСС-Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» заявил заместитель директора компании Егише Мангасарян, добавив, что в текущем году будут открыты или перезапущены новые пункты приема молока в селах Талиш и Магавуз Мартакертского района.
Планируется открыть новые пункты в общинах Цицернаванк и Вардут Кашатагского района. Средняя цена молока, в зависимости от процента жирности, составляет 160 драмов за литр.
Обратившись к возможности производства нового ассортимента в текущем году, Егише Мангасарян подчеркнул, что компания будет производить сметану 15% жирности, которая считается диетической, кефир 1% жирности, творог 1% жирности, а также ацидофильный кефир, который полезен, особенно для повышения иммунитета.
Егише Мангасарян добавил, что техническая оснащенность предприятия позволяет заготовлять в несколько раз больше молочной продукции, чем предусмотрено, на что и нацелена как текущая, так и предстоящая деятельность компании.