Ադրբեջանն ապատեղեկատվություն է տարածում մահացած հայ զինծառայողի վերաբերյալ
Փետրվարի 10-ին՝ ժամը 19:55-ի սահմաններում, ՊԲ հյուսիսային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել զինծառայող, 1991-ին ծնված Տիգրան Սամվելի Սիմոնյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ ԼՂՀ ՊԲ մամլո ծառայության փոխանցմամբ՝  դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն:
Այնուհանդերձ, ադրբեջանական կողմը հերթական անգամ դիմել է հայկական զինուժի կորուստների վերաբերյալ պաշտոնական տեղեկատվության խեղաթյուրմանը: Այսպես, ըստ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական կայքում զետեղված հաղորդագրության` Ադրբեջանի ԶՈւ-ն իբր թե ոչնչացրել է «երկու հայկական հետախուզադիվերսիոն խմբի», այդ թվում` «հատուկ նշանակության ստորաբաժանման հրամանատար Տիգրան Սիմոնյանին»: Ադրբեջանական «Հաքքըն.ազ» տեղեկատվական պորտալն իր հերթին հավելում է, որ հայկական կողմը հաստատել է զինծառայողի մահվան լուրը:
ՊԲ մամուլի ծառայության ղեկավար Սենոր Հասրաթյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ մահացու հրազենային վիրավորում ստացած, վերոհիշյալ զինծառայող Տիգրան Սամվելի Սիմոնյանին ադրբեջանական քարոզչամեքենան ներկայացնում է որպես «հետախուզական ստորաբաժանման հրամանատարի»:
«Դա Ադրբեջանի պետական քարոզչության հերթական սադրանքն է: ՊԲ-ն արդեն հաղորդել է, որ զինծառայողի մահվան հանգամանքները պարզելու համար հետաքննություն է ընթանում: Հայկական կողմը ոչ մի դիվերսիոն գործողություն չի իրականացրել. դա հակասում է մեր կողմից որդեգրված դիրքորոշմանը»,- շեշտել է նա:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական կողմը վերջին շրջանում փորձում է խեղաթյուրված ներկայացնել հայկական կողմի կորուստների մասին տեղեկությունները: Այսպես, օրերս, հղում անելով հայկական ԶԼՄ-ներին, ադրբեջանական ԱՊԱ լրատվական գործակալությունը հայտնել էր, թե իբր երեկ ՀՀ ԶՈւ 2 զինծառայող է սպանվել, մինչդեռ Արցախի Պաշտպանության բանակը պաշտոնապես տեղեկացրել էր առաջնագծում մեկ զինծառայողի մահվան մասին, իսկ հայկական լրատվամիջոցներում երկրորդ չհաստատված կորստի վերաբերյալ որևէ տեղեկություն չկար:
Panorama.am-ն իրավիճակը պարզաբանելու նպատակով դիմել էր ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանին:
«Ոչ մի զարմանալու բան չկա, սա Ադրբեջանի հերթական ապատեղեկատվությունն է: Հայկական կողմն ունի մեկ մարտական կորուստ, որի մասին տեղեկությունը երեկ հրապարակվել է ՊՆ կայքում: Մենք հակված չենք սեփական կորուստների մասին տեղեկությունը թաքցնել հասարակությունից»,- շեշտել էր նա:

Сенор Асатрян: Азербайджан распространяет дезинформацию о погибшем армянском военнослужащем
На боевой позиции одной из воинских частей Армии обороны НКР, расположенной в северном направлении линии соприкосновения с ВС Азербайджана 10 февраля смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий Тигран Самвелович Симонян.
СТЕПАНАКЕРТ 11 ФЕВРАЛЯ АРЦАХПРЕСС-Об этом сообщает пресс-служба АО НКР, добавив, что с целью выяснения подробностей инцидента ведется следствие.
Однако азербайджанская сторона в очередной раз прибегла к фальсификации официальной информации о потерях армянской стороны. Согласно сообщению официального сайта Минобороны Азербайджана, ВС Азербайджана якобы ликвидировали «членов двух армянских разведывательно-диверсионных групп», также «командира группы специального назначения Тиграна Симоняна». Азербайджанский информационный портал «Хаккин.аз» в свою очередь сообщает, что армянская сторона подтвердила гибель солдата.
Руководитель пресс-службы Армии обороны НКР Сенор Асратян в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил, что азербайджанская пропаганда выдает получившего смертельное огнестрельное ранение вышеупомянутого военнослужащего Тиграна Самвеловичa Симоняна за командира «разведывательной группы». «Эта очередная провокация азербайджанской государственной пропаганды. Министерство обороны НКР уже сообщило, что ведется следствие для выяснения подробностей гибели солдата. Армянская сторона не предпринимала никаких диверсионных операций: диверсионные действия противоречат нашей позиции», – подчеркнул он.
Напомним, что недавно азербайджанские СМИ распространили дезинформацию о потерях армянской стороны. Так, азербайджанское информационное агентство «АПА», ссылаясь на армянские СМИ, сообщило, что были убиты якобы двое военнослужащих ВС Армении, при этом утверждая, что имя второго военнослужащего не сообщается. Однако, пресс-служба Армии обороны Арцаха тогда официально подтвердила смерть одного военнослужащего на боевом посту- Шекспира Мхитаровича Акопяна (1990 г.р.). Кроме этого, в армянских медиа ресурсах отсутствовали какие-либо сообщения о второй неподтвержденной боевой потери армянских ВС.